Přejít k menu Přejít k obsahu

Indexy cen vývozu a dovozu - březen 2004

Vývozní ceny strojů a dopravních prostředků rostly

Datum vydání: 14. 05. 2004

Kód: r-7201-04


Indexy cen dovozu a vývozu zboží v ČR
Březen 2004

Meziměsíční srovnání:
- Dovozní i vývozní ceny se v březnu zvýšily o 1,0 %, resp. o 1,2 %, a rostly tedy již čtvrtý měsíc. Zvýšily se ceny všech sledovaných skupin. Výše cen, zejména pak dovozních, byla ovlivněna i oslabením kurzu koruny vůči hlavním zahraničním měnám, především pak k euru a dolaru. Úroveň vývozních cen byla znovu vyšší než cen dovozních a směnné relace tak opět dosáhly příznivých hodnot.

V dovozu zaznamenal ČSÚ největší cenový růst u nerostných paliv (o 5,3 %, zejména u ropy). Tento růst, společně se zvýšením cen polotovarů o 1,1 %, měl také nejvýznamnější vliv na zvýšení celkového indexu cen dovozu. Již druhý měsíc pokračoval poměrně rychlý růst cen ostatních surovin (o 2,6 %, především u rud kovů z důvodu zvýšení cen šrotu). Naopak již druhý měsíc nejpomaleji rostou dovozní ceny strojů a dopravních prostředků. Po stagnaci v únoru se v březnu zvýšily pouze o 0,3 %.

Ve vývozu, stejně jako v dovozu, se v březnu zvýšil cenový růst proti únoru o 0,5 procentního bodu. I zde se zvýšily nejvíce ceny nerostných paliv (o 3,3 %, hlavně ropných výrobků). Nejvýraznější vliv na růst celkového indexu cen vývozu však mělo zvýšení cen polotovarů (o 1,8 %, zejména ze železa a oceli) a skupiny strojů a dopravních prostředků (o 0,7 %, především elektrických zařízení). Vývozní ceny strojů a dopravních prostředků rostou již pátý měsíc a spolu s pomalým růstem dovozních cen této skupiny působí významně na dlouhodobě pozitivní celkové směnné relace.

- Směnné relace dosáhly stejně jako v únoru hodnoty 100,2 % a byly tak pozitivní již sedmý měsíc v řadě. Nejvyšší byla tato hodnota u polotovarů 100,7 %. Směnné relace u strojů a dopravních prostředků si udržely svou příznivou výši 100,4 %. Nepříznivé byly směnné relace především u nerostných paliv a surovin (98,1 %, resp. 99,1 %).

Meziroční srovnání:
- Dovozní ceny po třech měsících meziročních poklesů vzrostly v březnu o 0,6 %. Nejvíce se zvýšily dovozní ceny surovin (o 7,7 %, podobně jako u meziměsíčního srovnání zejména u rud kovů). Největší vliv na růst celkového indexu cen dovozu však měl růst cen polotovarů o 4,4 %, zejména pak neželezných kovů. Zvýšení cen těchto kovů je zároveň v souladu s jejich dlouhodobým cenovým růstem na světových komoditních burzách. Největší vliv na zmírnění růstu celkového indexu cen dovozu měly ceny nerostných paliv (pokles o 8,6 %). Z ostatních sledovaných skupin se snížily již jen ceny strojů a dopravních prostředků (o 0,1 %, zejména zařízení k telekomunikaci a záznamu a reprodukci zvuku).

- V ývozní ceny stále pokračovaly v růstu již od dubna roku 2003, když se opět zvýšily ceny všech významnějších sledovaných skupin. Tento růst se zároveň již třetí měsíc zrychloval. V březnu vzrostly vývozní ceny o 3,2 % (nejvyšší cenový růst od března roku 2001), což bylo o 0,7 procentního bodu více než v únoru. Vývozní ceny byly ve vyšší míře než ceny dovozní ovlivněny vývojem kurzu koruny vůči hlavním zahraničním měnám, především pak k euru a dolaru. K nejvýraznějšímu cenovému růstu dochází již od listopadu roku 2003 u nerostných paliv (tentokrát o 7,8 %, zejména u elektřiny, uhlí a plynu). Dominantní vliv na zvýšení celkového indexu cen vývozu však měl hlavně růst cen polotovarů (o 4,7 %, zejména cen železa a oceli) společně s růstem cen strojů a dopravních prostředků o 2,8 % (především kancelářských strojů a výpočetní techniky). Jednalo se o nejvyšší cenový růst této skupiny od září roku 2003 a společně s poklesem dovozních cen měla skupina strojů a dopravních prostředků největší vliv na pozitivní meziroční směnné relace. Klesly pouze ceny nápojů a tabáku o 7,8 %.

- Směnné relace dosáhly hodnoty 102,6 % a jsou tak příznivé již od dubna roku 2001. Nejvyšší je tato hodnota už od října roku 2003 ve skupině nerostných paliv. V březnu roku 2004 dosáhla hodnoty 117,9 %. Dlouhodobě příznivé hodnoty byly také u strojů a dopravních prostředků a u hotových výrobků (102,9 %, resp. 101,6 %). Hodnota směnných relací u strojů a dopravních prostředků se v porovnání s únorem zvýšila o 0,3 procentního bodu. Směnné relace strojů a dopravních prostředků dosahují pozitivních hodnot již od května roku 2001 a mají dlouhodobě nejvýznamnější vliv na pozitivní celkovou směnnou relaci. Nepříznivé hodnoty směnných relací byly z významnějších skupin především u ostatních surovin a chemikálií (95,9 %, resp. 99,7 %).

Index světových cen ČSÚ 1)
Duben 2004

Meziměsíčně:
- Světové ceny zahrnuté do indexu se v dubnu v úhrnu zvýšily pouze o 0,7 %, tedy o 2,5 procentního bodu méně než v březnu. Hlavním důvodem tohoto nízkého růstu bylo zvýšení nejvýznamnější sledované komodity ropy Brent jen o 0,4 % (v březnu růst o 8,0 %). Začátkem dubna se projevovaly spíše faktory působící na snižování ceny ropy – překračování těžebních limitů kartelu OPEC a včasná oprava třetí největší rafinerie v USA po požáru. V průběhu dubna se však cena ropy postupně zvyšovala z důvodu sílícího napětí na Blízkém východě a nízkých zásob benzínu v USA před blížící se motoristickou sezónou. Cena ropy tak koncem měsíce dosáhla svého maxima od října roku 2000. Cena zemního plynu se po poklesu v březnu o 0,8 % zvýšila v dubnu o 1,6 %. Ceny kovů a potravin po několikaměsíčním růstu se v dubnu téměř nezměnily (pokles o 0,2 %, resp. růst o 0,2 %). Klesly ceny textilních surovin a kůží, zvýšily se především ceny dřeva.

Meziročně:
- Světové ceny byly v dubnu v úhrnu vyšší o 13,9 %, což bylo o 5,2 procentního bodu více než v březnu a zároveň se jednalo o nejvyšší meziroční růst od listopadu roku 2003. Nejvýraznějším vlivem, působícím na růst celkového indexu, bylo významné zvýšení cen ropy o 32,3 %. Důvodem tohoto zvýšení byly zejména nízké ceny v dubnu roku 2003, kdy ceny klesly kvůli rychlému postupu amerických vojsk v Iráku, dále růst zásob ropy v USA a odvolání generální stávky ve Venezuele. Proti minulým měsícům se dále zrychlil růst cen kovů (zvýšení v dubnu o 43,7 %), dřeva a kaučuku. Naopak růst celkového indexu snižoval především pokles cen zemního plynu (o 2,7 %) a dále pak textilních surovin a kůží.


1) Světové ceny sledují aktuální ceny v originálních měnách na komoditních burzách a v předstihu vypovídají o charakteru budoucího vývoje českých dovozních a vývozních cen průmyslových surovin a potravin.

Analýza ČSÚ - Vývoj indexů cen v zahraničním obchodě v 1. čtvrtletí 2004



Metodická poznámka:

Kontaktní osoba: Ing.Jiří Choun, tel. 274 052 196, e-mail: choun@gw.czso.cz
Zdroj dat: zjišťování ČSÚ
Termín ukončení sběru dat: poslední kalendářní den měsíce
Termín ukončení zpracování: Indexy cen dovozu a vývozu - 40. kalendářní den po ukončení sledovaného měsíce
Indexy světových cen ČSÚ - 10. kalendářní den po ukončení sledovaného měsíce
Navazující publikace: „Indexy cen dovozu a vývozu v ČR“, kód 7201-04
podrobné členění (Internet: /katalog-produktu )
„Indexy světových cen průmyslových surovin a potravin ČSÚ“, kód 7202-04
podrobné členění (Internet: /katalog-produktu )
Publikované údaje jsou definitivní.



Archiv

2025

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010