Přejít k obsahu

Pan Průměrný nakupuje

  • Jak se měnily ceny v posledních čtyřiceti letech?
  • A kolik jste si mohli koupit zboží za průměrnou výplatu? Ze zboží si k porovnání můžete vybrat potraviny, oblečení, sportovní vybavení, zařízení domácnosti, elektro nebo paliva a energie. Ze služeb pak ceny jízdného, vstupenek, pobytu na horách nebo odborných prací řemeslníků.
  • Jak jste na tom byli Vy s Vaší výplatou – doplňte údaje a dozvíte se to.

Graf - kolik jsme si mohli koupit

Mr Average
Poznámky :

V letech 1985-1990 ceny v říjnu příslušného roku, od r.1991 je uváděna průměrná cena za rok. Ceny od roku 1985 jsou za druhy, které se v příslušných letech běžně prodávaly (služby poskytovaly). V dlouhé časové řadě nejsou vždy zcela kvalitativně srovnatelné a jejich ceny mají orientační charakter.

 

© Český statistický úřad 2024

Spočítejte si, kolik jste si mohli koupit vy osobně

Komentáře a vysvětlivky

Jak se sledují a počítají ceny

Asi si většinou pamatujeme, že do roku 1990 byly ceny určitého výrobku u nás všude stejné, ale od roku 1991 se začaly dost lišit na různých místech. Statistici, kteří sledují ceny, chodí tedy do některých prodejen (jejich počet, typy a územní rozdělení je stanoveno tak, aby se jednalo o „reprezentativní vzorek“), v nich zjišťují ceny vybraných výrobků a z nich se vypočítá průměrná cena (týdně, měsíčně, ročně).

O průměrné hrubé měsíční mzdě

Než začnou mnozí z vás proklínat statistiky za jimi spočítanou „astronomicky vysokou mzdu“, která mnohé dráždí, je třeba si uvědomit, že se nejedná o čistou mzdu (tedy to, co dostaneme každý měsíc do ruky či na účet), ale o hrubou mzdu bez odečtení daní a pojištění. Nezapomeňme také, že se jedná o průměrný měsíc v roce, takže musíme rozpočítat i různé mimořádné odměny a prémie, které se vyplácejí zpravidla koncem pololetí nebo roku. Pořád ještě toto vysvětlení mnohé neuspokojuje? Tak tedy malý příklad: řekněme, že 99 osob pobírá průměrnou hrubou měsíční mzdu 13 000 Kč (tedy v roce 2008 dost podprůměrnou) a k tomu 1 manažer 1 milion Kč. Přestože mzda 99 % osob v tomto příkladu je vysoce podprůměrná, sledovaných 100 osob má v průměru velmi slušnou mzdu skoro 23 000 Kč. Prostě když se jeden přejí celým kuřetem a druhý hladoví, tak statisticky se v průměru oba dobře najedli. Takový už je prostě statistický aritmetický průměr a často i život… A právě proto, abyste nebyli odkázáni jen na „průměry“, můžete zadat svá data - mzdu, kterou jste brali v jednotlivých letech právě vy. Každé čtvrtletí ČSÚ zveřejňuje informace o vývoji průměrných mezd, které čerpají z podnikového výkaznictví. To poskytuje spolehlivé údaje o průměrných mzdách v národním hospodářství, které lze třídit podle podnikových hledisek, např. podle odvětví a velikostních skupin; jiná a detailnější třídění nemůže poskytnout. Vedle toho existují data ze strukturální statistiky, která mají za cíl poskytovat co nejpodrobnější informace o mzdách jednotlivých zaměstnanců s použitím množství různých třídění, zejména podle zaměstnání, získává se také pohled na mzdovou distribuci, tedy to, jak jsou mzdy mezi zaměstnanci rozprostřeny. Průměrná hrubá mzda je vypočítaná z údajů podnikového výkaznictví a struktura dle pohlaví vypočtena koeficienty stanovenými dle strukturální mzdové statistiky. Data o průměrné hrubé mzdě v této aplikaci jsou pouze informativní. Od roku 2000 jsou mzdy přepočteny podle nové metodiky, celá řada není tudíž plně srovnatelná. Více informací o průměrné hrubé mzdě a její metodice výpočtu Vám může poskytnout oddělení informačních služeb infoservis@csu.gov.cz.

 

Vysvětlivky - Kolik jsem si mohl koupit