Vývoj indexů cen v zahraničním obchodě - 4. čtvrtletí 2005 a rok 2005
Datum vydání: 14. 02. 2006
Kód: e-7231-05
14.2.2006
Vývoj indexů cen v zahraničním obchodě ve 4. čtvrtletí 2005 a v roce 2005
Vývoj indexů cen v zahraničním obchodě ve 4. čtvrtletí 2005
Meziměsíční hodnocení:
Ceny dovozu se v průměru ve 4. čtvrtletí 2005 zvyšovaly meziměsíčně o 0,1 % (ve 3. čtvrtletí se v průměru meziměsíčně nezměnily). Ceny vývozu se v průměru naopak ve 4. čtvrtletí snižovaly meziměsíčně o 0,2 % (ve 3. čtvrtletí o 0,4 %). Dovozní i vývozní ceny přitom měly ve 4. čtvrtletí podobný vývoj: rostly v říjnu a klesaly v listopadu a prosinci.
Během 4. čtvrtletí docházelo k největším meziměsíčním změnám zahraničních cen ve skupině nerostných paliv. Tento vývoj byl plně v souladu s vývojem cen na světových trzích: korelace meziměsíčních indexů cen ropy Brent na světových trzích a podskupiny ropa a ropné výrobky dosáhla v roce 2005 u dovozu hodnoty 0,68 a u vývozu 0,49. Jednalo se tedy o dosti silnou korelaci a to dokonce i v situaci, kdy vztah ceny ropy a ropných výrobků (významný podíl v této podskupině zejména u vývozu) je poměrně volný a zvláště pak v situaci, kdy ceny ropy Brent na světových trzích jsou sledovány v USD, zatímco indexy cen zahraničního obchodu jsou počítány z cen v CZK.
Přitom vazba cenových indexů zahraničního obchodu na kurzy hlavních zahraničních měn je velmi významná, v meziměsíčním vyjádření často i rozhodující, jak je i dokumentováno na následujících grafech.
Do meziměsíčního indexu kurzu byly zahrnuty dvě nejvýznamnější měny z hlediska českého zahraničního obchodu, tedy euro a USD, a meziměsíční indexy kurzů CZK k těmto měnám byly váženy vahou, která těmto zahraničním měnám přísluší v indexu dovozních cen. Korelace tohoto úhrnného meziměsíčního dovozního kurzového indexu a meziměsíčního indexu dovozních cen v roce 2005 činila 0,90.
Obdobně při porovnání s meziměsíčními indexy vývozních cen byly meziměsíční indexy kurzů eura a USD váženy vahou, která těmto měnám přísluší v indexu vývozních cen. Korelace tohoto úhrnného meziměsíčního vývozního kurzového indexu a meziměsíčního indexu vývozních cen v roce 2005 činila 0,89.
Ukazuje se tedy, že jak v případě dovozu, tak i vývozu, mají v meziměsíčním vyjádření ceny zahraničního obchodu silnou vazbu na kurzové vlivy. Je to poměrně logický závěr, protože kontrakty se zahraničními subjekty jsou zpravidla uzavírány na delší období, takže meziměsíčně se toho v cenách zahraničního obchodu za normálních okolností při eliminaci kurzových vlivů „mnoho neděje“. Vazba meziměsíčních indexů cen zahraničního obchodu a kurzu se navíc postupně zvyšuje, protože v roce 2004 byly hodnoty korelace „jen“ 0,83 a 0,84. Rostoucí hodnoty korelace jsou dány zejména zvyšujícím se podílem cenových reprezentantů vykazovaných v zahraničních měnách.
„Normální okolnosti“ jsou ovšem pro těsnou závislost důležité. Významnější rozdíly mezi cenovými a kurzovými indexy byly zejména v měsících, kdy došlo k významnějším cenovým změnám u nerostných paliv a kovů.
Meziroční hodnocení:
Růst dovozních cen se meziročně během jednotlivých měsíců ve 4. čtvrtletí postupně zvyšoval z 0,8 %, přes 1,4 % na 2,9 %. V průměru se dovozní ceny ve 4. čtvrtletí zvýšily o 1,7 %, tedy o 1,1 p.b. více než ve 3. čtvrtletí. Hlavními důvody tohoto vývoje bylo jednak postupné oslabování koruny vůči dolaru a dále pak zrychlování meziročního cenového růstu ropy na světových trzích. Nejrychleji tedy rostly ceny nerostných paliv – o 36,3 % (hlavně plynu, ropy a ropných výrobků). Mírně se zvýšily i ceny ostatních surovin a potravin (o 0,4 % a 0,3 %). Ceny ostatních skupin klesly. Významně se snížily ceny zejména hotových výrobků – o 8,1 % . Ceny strojů a dopravních prostředků klesly o 2,1 %.
Vývozní ceny se ve 4. čtvrtletí snížily v průměru o 2,7 %. Ceny klesaly zejména z důvodu posilování koruny vůči euru. Nejvýrazněji se snížily ceny polotovarů – o 6,0 % (především železa a oceli). Snížily se rovněž i ceny strojů a dopravních prostředků – o 2,4 % (hlavně kancelářských strojů a zařízení k automatizaci a zpracování dat). Významněji rostly (podobně jako u dovozních cen) ceny nerostných paliv – o 8,4 % (zejména ropných výrobků).
Meziročně dosáhly směnné relace ve 4. čtvrtletí roku 2005 negativní hodnoty 95,7 % (tedy o 1,3 p.b. méně než ve 3. čtvrtletí roku 2005 – meziroční směnné relace klesaly čtvrtletně po celý rok 2005 – viz graf níže). Nejnižší hodnota byla ve skupinách nerostná paliva – 79,5 % (ve 3. čtvrtletí 86,6 %) a polotovary – 95,6 % (ve 3. čtvrtletí 98,3 %). Pozitivní hodnota směnných relací byla z významnějších skupin pouze u hotových výrobků – 106,7 %.
Vývoj indexů cen v zahraničním obchodě v roce 2005
Dovozní ceny se v roce 2005 zvýšily v průměru meziročně o 0,3 % (v roce 2004 o 1,6 %). Nejvíce se zvýšily ceny nerostných paliv – o 29,2 % (zejména plynu, ropy a ropných výrobků). Ceny téměř všech dalších sledovaných skupin klesly – především hotových výrobků o 7,3 % . Ceny strojů a dopravních prostředků se snížily o 4,0 % (hlavně zařízení k telekomunikaci a záznamu a reprodukci zvuku).
Vývozní ceny se naopak v roce 2005 snížily v průměru meziročně o 1,4 % (v roce 2004 se zvýšily o 3,7 %). Rostly zejména ceny nerostných paliv (podobně jako u dovozu) o 16,5 % (především ropných výrobků) a s tím i souvisejících chemikálií – o 1,4 %. Snížily se hlavně ceny strojů a dopravních prostředků – o 4,0 % (zejména kancelářských strojů a zařízení k automatizovanému zpracování dat).
Co bylo příčinou rozdílného cenového vývoje dovozních a vývozních cen? Jak bylo již ukázáno výše, na ceny zahraničního obchodu působí řada vlivů, mimo jiné i kurz CZK k zahraničním měnám. Tento vliv je významný, a často i rozhodující, především v meziměsíčním vyjádření, výrazně však ovlivňuje i úroveň meziročních indexů cen zahraničního obchodu.
ČSÚ experimentálně počítá indexy cen zahraničního obchodu očištěné o kurzové vlivy. Použitá metoda z řady praktických důvodů neumožňuje 100 % kurzové očištění (tj. ne všechny sledované realizace v cizích měnách jsou pro potřeby výpočtu indexů cen ZO i takto vykazovány - tento podíl však činí přibližně jen 25 %). Bylo však ověřeno, že i se vzrůstajícím podílem vykazování v cizích měnách zůstává měnový koš v podstatě konstantní. Dá se tedy konstatovat, že při plném kurzovém očištění by se rozdíly mezi publikovanými cenovými indexy a indexy cenově očištěnými ještě dále zvětšily.
Z grafu je patrné, že kurzový vliv působil významně na výši indexů cen dovozu. Ve všech měsících roku 2005 jejich výši snižoval (koruna vcelku proti zahraničním měnám posilovala). Po vyloučení kurzového vlivu by ceny dovozu ve všech měsících roku 2005 rostly.
Z grafu vyplývá, že kurzový vliv působil významně rovněž na výši indexů cen vývozu. Ve všech měsících roku 2005 jejich výši snižoval. Po vyloučení kurzového vlivu by ceny vývozu, stejně jako ceny dovozu, ve všech měsících roku 2005 rostly.
Meziroční směnné relace dosáhly v úhrnu v roce 2005 negativní hodnoty 98,3 %, tedy o 3,8 p.b. méně než v roce 2004.
Nejvyšší hodnota směnných relací byla zejména ve skupině hotové výrobky – 105,2 % a chemikálie – 103,4 %. Směnné relace skupiny strojů a dopravních prostředků dosáhly hodnoty 100,0 %, tedy o 1,7 p.b. méně než v roce 2004. Nejnižší byla hodnota směnných relací ve skupině nerostná paliva – 90,2 %.
Jaké byly příčiny poměrně výrazného poklesu meziročních směnných relací v roce 2005 a jak se během tohoto roku vyvíjely směnné relace jednotlivých skupin?
Bylo již výše ukázáno, že indexy cen zahraničního obchodu jsou výrazně ovlivněny vývojem kurzu koruny k zahraničním měnám, především pak k euru a dolaru.
Avšak vzhledem k tomu, že podíl kontrahovaných cen v euru je vyšší u vývozu než u dovozu, ovlivňuje kurzový vývoj koruny k euru a dolaru i vývoj směnných relací.
Z grafu je patrné, že zatímco v prvních 10 měsících roku 2005 kurzový vliv meziroční směnné relace zvyšoval, v posledních 2 měsících tomu bylo naopak. Je to proto, že v listopadu a prosinci, na rozdíl od předchozích 10 měsíců, koruna meziročně vůči dolaru oslabovala, avšak vůči euru posilovala. Kurzový vliv tedy v posledních 2 měsících snižoval ceny vývozní více než ceny dovozní a snižoval tak i směnné relace. Z grafu je také patrné, že i bez kurzového vlivu byl vývoj směnných relací degresivní, avšak tento vliv pokles dále prohluboval.
Jaké jsou další příčiny postupného poklesu meziročních směnných relací během roku 2005? Ve výše uvedeném grafu jsou skupiny s nejvýraznějším poklesem směnných relací v roce 2005. Jsou to jednak polotovary (hlavně kovy a kovové výrobky), ale především pak nerostná paliva a s nimi související chemikálie (zejména organické). Tedy skupiny, u kterých došlo během roku 2005 k nejvýraznějším cenovým turbulencím. Zdá se tedy, že vedle kurzových vlivů byla hlavní příčinou poklesu směnných relací nedostatečná schopnost promítnout cenové dovozní tlaky do exportních cen.
Zpracoval: Ing. Jiří Choun, odbor statistiky cen
Ředitel odboru: RNDr. Jiří Mrázek, tel. 27405 2533