Vývoj indexů cen v zahraničním obchodě - 3. čtvrtletí 2006
Datum vydání: 14. 11. 2006
Kód: e-7231-06
14.11.2006
Vývoj indexů cen v zahraničním obchodě ve 3. čtvrtletí 2006
Meziměsíční hodnocení:
Dovozní ceny se ve 3. čtvrtletí 2006 v úhrnu průměrně meziměsíčně snížily o 0,2 %, zatímco vývozní se zvýšily o 0,3 %. V souladu s vývojem cen na světových trzích klesly výrazněji v obou případech především ceny nerostných paliv, u vývozu naopak rostly ceny kovů.
Nejrychleji se snížily dovozní ceny nerostných paliv – o 1,8 % (hlavně ropy a ropných výrobků). Klesaly i ceny strojů a dopravních prostředků – o 0,1 % (zejména kancelářských strojů a zařízení k automatizovanému zpracování dat). O 0,6 % se naopak zvýšily ceny ostatních surovin.
Také ve vývozních cenách se nejvíce zvyšovaly ceny ostatních surovin – o 1,4 % (především rud kovů a šrotu). Ceny strojů a dopravních prostředků se zvyšovaly v průměru o 0,1 %. Stejně jako u cen dovozu se snižovaly také u vývozu z významnějších sledovaných skupin nejvýrazněji ceny nerostných paliv – o 0,7 % (hlavně ropných výrobků).
Vývoj cen zahraničního obchodu opět významně ovlivňovaly i kurzy koruny k hlavním cizím měnám.
Do meziměsíčního indexu kurzu byly zahrnuty dvě nejvýznamnější měny z hlediska českého zahraničního obchodu, tedy EUR a USD, a meziměsíční indexy kurzů CZK k těmto měnám byly váženy vahou, která těmto zahraničním měnám přísluší v indexu dovozních cen.
Obdobně při porovnání s meziměsíčními indexy vývozních cen byly meziměsíční indexy kurzů EUR a USD váženy vahou, která těmto měnám přísluší v indexu vývozních cen. Z výše uvedených grafů je patrná silná vazba meziměsíčních indexů cen zahraničního obchodu a kurzů koruny k hlavním cizím měnám.
Hodnota směnných relací činila ve 3. čtvrtletí 2006 100,5 %, tedy o 0,5 p.b. více než ve 2. čtvrtletí. Nejvyšší byla hodnota směnných relací ve skupině nerostná paliva – 101,1 %. Ve váhově nejvýznamnější skupině stroje a dopravní prostředky dosáhly směnné relace hodnoty 100,2 %, tedy o 0,2 p.b. méně než ve 2. čtvrtletí. Negativní hodnota směnných relací byla pouze ve skupině nápoje a tabák – 97,2 %.
Meziroční hodnocení:
Ve 3. čtvrtletí se v meziročním cenovém vývoji zahraničního obchodu projevilo, obdobně jako ve vývoji meziměsíčním, několik převažujících vlivů: klesající ceny nerostných paliv na světových trzích na jedné straně a na straně druhé posílení kurzu koruny k hlavním cizím měnám, především k dolaru, s rozdílným vlivem na ceny dovozu a vývozu. S ohledem na delší časový horizont byly však tyto vlivy v meziročním vývoji výraznější.
Dovozní ceny se ve 3. čtvrtletí 2006 v úhrnu zvýšily o 0,5 % a rostly tak již od 2. čtvrtletí 2005. Jednalo se však o 0,8 p.b. nižší růst než v předchozím čtvrtletí. Hlavním důvodem bylo výrazné snížení růstu cen nerostných paliv, které se zvýšily jen o 6,2 %, tedy o 14,6 p.b. méně než ve 2. čtvrtletí. Výrazně se snížil zejména růst cen ropy, ropných výrobků a plynu. O 2,3 % se snížily ceny strojů a dopravních prostředků, především však vlivem silnější koruny.
Vývozní ceny zaznamenaly ve 3. čtvrtletí 2006 růst o 0,2 % a zvýšily se tak poprvé od 1. čtvrtletí 2005. Významně se zvýšily ceny ostatních surovin o 11,1 % (hlavně rud kovů) a chemikálií o 6,9 % (zejména plastů a organických chemikálií). Proti tomuto vývoji působil pokles cen nerostných paliv o 3,5 % (především uhlí). Stejně jako u dovozních cen, klesaly i vývozní ceny strojů a dopravních prostředků – o 1,5 % (hlavně silničních vozidel), opět především vlivem silnější koruny.
Směnné relace dosáhly meziročně ve 3. čtvrtletí 2006 negativní hodnoty 99,7 %, což je však o 3,0 p.b. více než ve 2. čtvrtletí. Ve zvyšujících se hodnotách směnných relací se tak projevil jednak strukturálně různorodý vliv posilování koruny u dovozních a vývozních cen a dále pak postupně se zlepšující hodnota směnných relací skupiny nerostná paliva (důsledek klesajících cen ropy na světových trzích). Hodnota směnných relací byla nejvyšší ve skupinách ostatní suroviny – 120,2 % a chemikálie – 106,4 %. Naopak nejnižší hodnota směnných relací byla již od 3. čtvrtletí 2005 ve skupině nerostná paliva – 90,9 % (avšak o 8,5 p.b. vyšší než ve 2. čtvrtletí). Hodnota směnných relací ve skupině stroje a dopravní prostředky byla 100,8 %, tedy o 0,8 p.b. vyšší než ve 2. čtvrtletí.
Jak bylo již ukázáno výše, na ceny zahraničního obchodu působí řada vlivů, mimo jiné i kurz CZK k zahraničním měnám. Tento vliv je významný, a často i rozhodující, především v meziměsíčním vyjádření, výrazně však ovlivňuje i úroveň meziročních indexů cen zahraničního obchodu.
ČSÚ experimentálně počítá indexy cen zahraničního obchodu očištěné o kurzové vlivy. Použitá metoda z řady praktických důvodů neumožňuje 100 % kurzové očištění (tj. ne všechny sledované realizace v cizích měnách jsou pro potřeby výpočtu indexů cen ZO i takto vykazovány - tento podíl však činí přibližně jen 25 %). Bylo však ověřeno, že i se vzrůstajícím podílem vykazování v cizích měnách zůstává měnový koš v podstatě konstantní. Dá se tedy konstatovat, že při plném kurzovém očištění by se rozdíly mezi publikovanými cenovými indexy a indexy cenově očištěnými ještě dále zvětšily.
Z grafu je patrné, že kurzový vliv působil významně na výši indexů cen dovozu. Ve všech měsících sledovaného období jejich výši snižoval (koruna vcelku proti zahraničním měnám posilovala).
Z grafu vyplývá, že kurzový vliv působil významně rovněž na výši indexů cen vývozu. Ve všech měsících sledovaného období jejich výši snižoval. Po vyloučení kurzového vlivu by ceny vývozu po celé sledované období rostly.
Vzhledem k tomu, že podíl kontrahovaných cen v euru je vyšší u vývozu než u dovozu, ovlivňuje rozdílný kurzový vývoj koruny k euru a dolaru nejen vývoj indexů cen vývozu a dovozu, ale i jejich podíl, tedy i vývoj směnných relací.
Z grafu je patrné, že od května roku 2006 kurzový vliv meziroční směnné relace opět zvyšoval. Je to proto, že od tohoto měsíce koruna více posilovala k dolaru než k euru. Silnější kurz koruny snižuje cenové indexy zahraničního obchodu a jestliže, jak bylo konstatováno výše, podíl kontrahovaných cen v dolarech je vyšší u dovozu než u vývozu, pak větší posilování koruny k dolaru vedlo k pozitivnímu vlivu na směnné relace. Z grafu je také patrné, že i bez kurzového vlivu by směnné relace rostly, avšak tento vliv růst dále zvyšoval.
Jaké jsou další příčiny postupného růstu meziročních směnných relací od května 2006? Ve výše uvedeném grafu jsou skupiny s nejvýraznějším vývojem směnných relací od počátku roku 2005. Jsou to jednak polotovary (hlavně kovy a kovové výrobky), ale především pak nerostná paliva a s nimi související chemikálie (zejména organické).
Výše uvedený graf názorně ukazuje, jak významný vliv má vývoj cen nerostných paliv na hodnotu směnných relací. Růst cen ropy na světových trzích hodnotu směnných relací výrazně snižoval, snižující se ceny ropy v posledních měsících naopak vedly k postupnému poklesu tohoto vlivu. Lze tedy konstatovat, že ceny ropy a kurzový vliv byly rozhodující pro vývoj směnných relací.
Zpracoval: Ing. Jiří Choun, odbor statistiky cen
Ředitel odboru: RNDr. Jiří Mrázek, tel. 27405 2533