Celorepublikové sčítání lidu se blíží. Těžit z něj bude i Praha
2. března 2021
Na území desítek států, včetně většiny členů Evropské unie, se letos uskuteční sčítání lidu. U nás začne v sobotu 27. března. Získané informace pomohou v následujícím desetiletí i rozvoji regionů.
Plánování sociálních služeb, přetrasování linek hromadné dopravy, rozdělování veřejných prostředků i aktualizované podklady pro zásah hasičů, to vše a mnohem více by se neobešlo bez přesných a komplexních informací.
Již více než 150 let se veřejná správa spoléhá na údaje ze sčítání lidu, které se v moderní historii Československa a později České republiky koná každých 10 let. Tato perioda je považována za přijatelné období, aby se shromážděná data dala využívat nejen pro tvorbu statistik, ale i při rozhodování o budoucnosti a lepším životě obyvatel i v tom nejmenším územním celku.
„Sčítání slouží nám všem. Je těžko představitelné, že by společnost mohla fungovat, aniž by o sobě měla ucelené informace. Výsledky pak pomáhají v mnoha sférách – například při plánování dopravy, kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo při tvorbě územních plánů,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.
Bez solidních dat se neobejde výstavba nových bytů ani jízda autobusem
Bytová situace v hlavním městě je téma, které pálí mnoho Pražanů. Právě data o bytovém fondu sčítání dlouhodobě zjišťuje a díky nim mohou odpovědné úřady monitorovat, v jakých oblastech je stávající tempo výstavby nedostatečné. „Vliv nové bytové výstavby na věkovou a sociálně-ekonomickou strukturu obyvatel lze až do nejmenších území sledovat na základě dat ze sčítání, a právě anonymizovaná data za malá území – třeba nově postavený obytný komplex – nejsou jinak než ze sčítání zjistitelná. Ze Sčítání 2011 například víme, že 34 % ze všech bytů jsou byty nájemní nebo že průměrná obytná plocha bytu úplné rodiny s dětmi je 69 m2,“ říká Jiří Ročovský, ředitel Krajské správy ČSÚ v Praze.
Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy data ze sčítání využívá k tvorbě svých koncepcí a analýz. „Pracujeme s daty o domovním a bytovém fondu, která poskytuje ve větším rozsahu pouze SLDB. Dále pracujeme s daty mimo sčítání – např. o bytové výstavbě, o cenách nemovitostí – a s dalšími daty z pražského rezidenčního trhu, s výběrovými šetřeními věnovanými příjmům a životním podmínkám domácností ve vztahu k jejich bydlení (EU-SILC),“ uvádí Ondřej Boháč, ředitel IPR, a dodává: „Pro oblast bydlení jsou zcela nenahraditelná, protože jde o jediný zdroj komplexních informací o domovním a bytovém fondu.“
Data ze sčítání jsou též zásadní v oblasti plánování a rozvoje veřejné dopravy, kde slouží jako souborný katalog informací o dopravní situaci v hlavním městě. „Za posledních 10 let došlo vlivem suburbanizace k výraznému přesunu obyvatel z Prahy do Středočeského kraje, tedy do tzv. metropolitní oblasti. Zároveň stále roste počet obyvatel Středočeského kraje. Tím samozřejmě dochází k zásadní změně požadavků na veřejnou dopravu. Tato data nám vytváří základní představu a hrubý podklad, na kterém dále stavíme,“ uvádí Petr Tomčík, ředitel Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy (ROPID).
Sčítat se bude online i prostřednictvím tradičního formuláře
Cílem Sčítání 2021 je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života pro dalších deset let. Tentokrát je i s ohledem na epidemickou situaci primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii. Lidé se od 27. března budou moci sečíst jednoduše a bezpečně přes internet na webu www.scitani.cz nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Svoji zákonnou povinnost tak mohou splnit z pohodlí domova a bez nutnosti dalšího kontaktu se sčítacím komisařem.
Kontakt:
Jolana Voldánová
tisková mluvčí Sčítání 2021
+420 704 659 357
jolana.voldanova@scitani.cz