Vítejte na novém webu Českého statistického úřadu! Děkujeme vám za zpětnou vazbu.

Přejít k obsahu

Výběrové šetření o informačních a komunikačních technologiích - VŠIT

Český statistický úřad provádí každoroční šetření o využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech a mezi jednotlivci. Od roku 2006 toto šetření probíhá dle nařízení Evropského parlamentu a Rady Evropské unie č. 808/2004 o statistice společenství o informační společnosti, tím umožňuje přinášet údaje srovnatelné s jednotlivými zeměmi EU. Východiskem pro toto šetření je modelový dotazník Eurostatu určený pro členské země EU, Chorvatsko, Island, Makedonii, Norsko, Srbsko, Švýcarsko a Turecko.

Šetření je prováděno celorepublikově jednou ročně ve spolupráci s Výběrovým šetřením pracovních sil (VŠPS) na 1/5 výběrového souboru VŠPS. Dotazník VŠIT je šetřen ve druhém čtvrtletí při pátých návštěvách v domácnostech. Jedná se již o jedenácté šetření (první proběhlo v roce 2003).

V Královéhradeckém kraji je šetření VŠIT prováděno ve 360 náhodně vybraných bytech, z toho v okrese Hradec Králové je náhodně vybraných 108 bytů, v okrese Jičín 54 bytů, v okrese Náchod 78 bytů, v okrese Rychnov nad Kněžnou 54 bytů a v okrese Trutnov 66 bytů.

V nich tazatelé formou osobního rozhovoru s respondenty staršími 16ti let zjišťují údaje o přístupu domácnosti a jednotlivců k vybraným informačním a komunikačním technologiím a údaje o činnostech prováděných prostřednictvím internetu.

Ve smyslu zákona č. 89/1995 Sb. o státní statistické službě, ve znění pozdějších předpisů, je šetření pro respondenty dobrovolné. Ochrana individuálních dat je zaručena zákonem.

Další informace naleznete na stránce:
Výběrové šetření o informačních a komunikačních technologiích v domácnostech a jejich využívání jednotlivci (VŠIT).

Výsledky tohoto šetření najdete na stránkách ČSÚ v části Statistiky -> Informační technologie

Kontaktní osobou tohoto šetření je:

Jitka Satránská
Telefon:495 762 252
Mobil:736 509 019
E-mail:jitka.satranska@csu.gov.cz