Odhady výnosů a sklizní zemědělských plodin v Kraji Vysočina k 15. 7. 2024
Podle druhého letošního odhadu bude na Vysočině v porovnání s loňskou sklizní sklizeno o desetinu méně základních obilovin (pšenice, žita, ječmene, ovsa a tritikale). Jedinou z těchto obilovin, u níž se očekává výrazně vyšší sklizeň než v loňském roce, je oves (+59,8 %). Vyšší je odhadována i sklizeň máku (+55,1 %). Řepky se dle odhadů sklidí o 20,1 % méně než loni.
K 15. červenci 2024 zpřesnil Český statistický úřad odhady hektarových výnosů a očekávané sklizně základních druhů obilovin (pšenice, žita, ječmene, ovsa a tritikale), řepky a brambor raných. Zároveň byly oproti předchozím odhadům nově zpracovány odhady produkce hrachu setého a máku.
Na Vysočině bude sklizeno 665 tis. tun základních obilovin. Jedná se o 4. největší sklizeň mezi kraji za krajem Středočeským, Jihomoravským a Jihočeským. Při porovnání se sklizní v loňském roce je to o 72 tis. tun méně. Za tímto 10% meziročním propadem stojí o 6 % menší osevní plocha a také o 4 % nižší odhadovaný hektarový výnos. Hektarový výnos základních obilovin je na Vysočině odhadován na úrovni 5,28 tun. Jedná se o druhý nejnižší odhad hektarového výnosu mezi kraji (před krajem Karlovarským) a republikový průměr hektarového výnosu má hodnotu o více než 5,4 % vyšší (5,58 t/ha). Za celou republiku je očekáván ve sklizni základních obilovin meziroční pokles o 9,5 %.
Hlavní obilovinou je ozimá pšenice, kde se očekává sklizeň ve výši přes 406 tis. tun, což je o 52 tis. tun (-11,3 %) méně než při sklizni v roce 2023. Předpokladem je dosažení hektarového výnosu na úrovni 5,72 tun. Odhadovaný výnos je o 0,44 t/ha (-7,2 %) nižší než při sklizni v loňském roce. U pšenice jarní se očekává propad sklizně dokonce o 25,9 %, a to zejména proto, že byla vyseta na ploše o téměř 42 % menší. Jedinou obilovinou ze skupiny základních obilovin, u níž se očekává vyšší sklizeň než v loňském roce, je oves (+59,8 %). Byl vyset na ploše o pětinu větší a je očekáván o 31 % vyšší výnos z 1 ha.
Hrachu na zrno bude na Vysočině dle odhadů sklizeno přes 11 tis. tun, přibližně o 30 % více než loni. Na Vysočině se vyprodukuje asi 9,5 % z celorepublikového množství. Více hrachu sklidí pouze ve Středočeském (24,4 %) a Jihomoravském (přes 17 %) kraji.
Sklizeň raných brambor je na Vysočině odhadována na úrovni 20 tun. Pěstování raných brambor není pro Vysočinu zcela typické, jejich sklizeň představuje pouhých 0,07 % z celorepublikové sklizně.
Produkce řepky při očekávaném výnosu 2,95 t/ha dosáhne úrovně 113 tis. tun, tzn. meziroční propad o 20 %. V celorepublikové sklizni se očekává propad ještě větší – o více než čtvrtinu (-26,5 %). V mezikrajském srovnání je Kraj Vysočina v odhadované sklizni řepky výrazně předstižen krajem Středočeským a velmi těsně krajem Jihočeským.
Produkce máku se díky větší osevní ploše (+27,7 %) a pozitivnímu odhadu hektarového výnosu (+21,5 %) zvýší o 55,1 % na 6,26 tis. tun. Prvenství ve sklizni máku na úrovni téměř čtvrtiny celorepublikového množství si Kraj Vysočina i nadále udrží.
Kontakt:
Ing. Štěpánka Vampolová
Krajská správa ČSÚ v Jihlavě
T: 567 109 080
M: 703 854 610
E: stepanka.vampolova@csu.gov.cz
Podrobné údaje:
- Odhady sklizně - operativní zpráva - k 15. 7. 2024Odhady sklizně zemědělských plodin za ČR a jednotlivé kraje v ukazatelích: hektarový výnos (v t/ha) a celková sklizeň (propočet z odhadovaného hektarového výnosu a osevní plochy). Porovnání s předchozím rokem.
- Definitivní údaje o sklizni zemědělských plodin - 2023Přehled celkové sklizně a sklizně z jednoho hektaru u jednotlivých plodin, počtu ovocných stromů a sklizně ovoce v členění za zemědělství celkem a podle jednotlivých krajů. V publikaci je uveden i přehled o spotřebě hnojiv.