Přejít k obsahu

Metodika -Mezinárodní klasifikace vzdělání ISCED 97

Metodika ISCED 97 aplikovaná v České republice vychází především z mezinárodní klasifikace ISCED 97 vydané UNESCO a ji rozpracovávajících materiálů OECD a Eurostatu. Klasifikace byla v rámci přípravy české verze porovnávána s uspořádáním úrovní a oborů vzdělání v českém školství a v detailech doplněna či upravena tak, aby byla v ČR bez problémů použitelná. Významný podíl na těchto nezbytných analýzách a na přípravě klasifikace ISCED 97 má Ústav pro informace ve vzdělání.

Vzhledem k tomu, že obě hlavní klasifikační hlediska, ÚROVEŇ vzdělání a OBORY vzdělání, jsou nezávislá, jsou nezávisle na sobě řešena a mohou být nezávisle na sobě používána.

Mezinárodní klasifikace vzdělání ISCED 97 je použitelná jak pro statistické účely, tak pro popisy vzdělávacích procesů ve školství. Metodické texty obou částí klasifikace ISCED 97 (úrovně i obory) musí v českém prostředí rozlišovat pojmy „vzdělání“ a „vzdělávání“, přičemž hlavním kritériem pro rozlišení je místo a způsob použití klasifikace.

Vzdělání – tento pojem bude využit hlavně v případě statistických zjišťování, kdy jde o popis stávajícího, ukončeného vzdělání respondenta,

Vzdělávání – je proces, v jehož průběhu osoba získává určitou kvalifikaci. Vzdělávací procesy poskytují vzdělávací subjekty, pročež pojem vzdělávání bude využíván hlavně při popisu úrovní a oborů vzdělání poskytovaných vzdělávací soustavou.

Protože klasifikace ISCED 97 má použití jak pro odbornou školskou problematiku, tak pro statistické účely, mohou se i oba pojmy, vzdělávání a vzdělání, používat v obou těchto systémech. Mezinárodní klasifikace vzdělání ISCED 97 byla v ČR připravena hlavně pro statistické použití, upřednostňuje proto pohled na vzdělání, přičemž v konkrétním kontextu může mít význam i pro vzdělávání.


ZÁKLADNÍ DEFINICE

Vzdělávací program je základní jednotkou ISCED. Vzdělávací programy jsou v ISCED definovány na základě jejich obsahu jako skupina nebo posloupnost vzdělávacích aktivit organizovaných tak, aby splnily stanovený cíl nebo určitý soubor vzdělávacích úkolů. Těmito cíli může být například příprava pro další studium, kvalifikace pro výkon určitého povolání nebo skupiny povolání, nebo pouhé rozšíření znalostí a porozumění problému. Každý vzdělávací program ISCED je klasifikován jednou konkrétní úrovní a jedním oborem vzdělání.

Úroveň vzdělání, resp. dosažená úroveň vzdělání je v podstatě dána absolvováním konkrétního vzdělávacího programu. Hlediska pro určení úrovně programu jsou vymezena hodnotami určitých parametrů, např. (obvyklého) věku účastníka, kvalifikace pedagogických pracovníků, typu následného vzdělávání nebo určení apod.

Obory vzdělání a přípravy jsou definovány jako předmětová látka vyučovaná ve vzdělávacím programu. Principem klasifikace pro obory vzdělání a přípravy je přístup podle obsahové náplně. Programy jsou sdružovány na základě obsahové příbuznosti. Agregovány jsou do podrobně vymezených, úzce vymezených a široce vymezených oborů podle „příbuznosti poznatků“. O tom, do kterého oboru má být program zařazen, rozhoduje obsah hlavních vyučovaných předmětů.


Úrovně vzdělání

ISCED 0 – Preprimární vzdělání
ISCED 1 – Primární vzdělání
ISCED 2 – Nižší sekundární vzdělání
ISCED 3 – Vyšší sekundární vzdělání
ISCED 4 – Postsekundární neterciární vzdělání
ISCED 5 – Terciární vzdělání - první stupeň
ISCED 6 – Terciární vzdělání - druhý stupeň
 Obory vzdělání

Přehled oborů vzdělání
Přehled sumárních kódů pro mezinárodní potřeby
0 – Obecné vzdělání
1 – Vzdělávání a výchova
2 – Humanitní vědy a umění
3 – Společenské vědy, obchod a právo
4 – Přírodní vědy, matematika a informatika
5 – Technické vědy, výroba a stavebnictví
6 – Zemědělství a veterinářství
7 – Zdravotnictví a sociální péče
8 – Služby
9 – Nezačlenitelné programy



ÚROVNĚ VZDĚLÁNÍ

Klasifikace ISCED 97 má 7 základních úrovní vzdělání označených kódy 0 až 6. Jejich přehled uvádí tabulka:

Kód
Úroveň vzdělání
Název úrovně
0
ISCED 0
Preprimární vzdělání
1
ISCED 1
Primární vzdělání
2
ISCED 2
Nižší sekundární vzdělání
3
ISCED 3
Vyšší sekundární vzdělání
4
ISCED 4
Postsekundární neterciární vzdělání
5
ISCED 5
Terciární vzdělání - první stupeň
6
ISCED 6
Terciární vzdělání - druhý stupeň


Pro určování úrovně vzdělání podle popisů jsou používána klasifikační hlediska.

Klasifikační hlediska představují výčet konkrétních podmínek, jejichž splnění opravňuje k zařazení respondenta do příslušné úrovně dosaženého vzdělání. Orientační výčet hlavních klasifikačních hledisek uvádí následující přehled:



Úroveň vzdělání
Obvyklý věk
Obv. délka trvání
Vstup z úrovně
Výstup do
úrovně
Rámcový výukový program
kód
název
vstupu
výstupu
0
Preprimární vzdělání
3
6
3
-
1
Uvedení dětí raného věku do prostředí školního typu, získání základních sociálních návyků
1
Primární vzdělání
(první stupeň základního vzdělání)
6
11
5
0
2
Poskytnutí pevného základního vzdělání ve čtení, psaní a matematice spolu s elementárním porozuměním ostatním předmětům
2
Nižší sekundární vzdělání
(druhý stupeň základního vzdělání)
11
15
4
1
TP, 3
Dokončení základního vzdělání, položení základů pro celoživotní vzdělávání, vytváření základních dovedností. Konec povinné školní docházky.
3
Vyšší sekundární vzdělání
15
19
4
2
TP, 3,
4, 5
Druhý stupeň sekundárního vzdělání, programy jsou častěji předmětově specializovány.
4
Postsekundární neterciární vzdělání
19+
20+
1
3
TP, 5
Programy sloužící pro rozšiřování znalostí získaných na úrovni ISCED 3.
5
Terciární vzdělání - první stupeň
19+
24+
5
3, 4
TP, 6
Programy s obsahem na vyšší úrovni než ISCED 3 nebo 4 poskytující kvalifikaci k vědecko-výzkumným programům i k profesím s vysokými kvalifikačními požadavky.
6
Terciární vzdělání - druhý stupeň
24+
27+
3+
5
TP
Programy, které vedou přímo k udělení vědecko-výzkumné kvalifikace.

TP = trh práce


Úroveň vzdělání respondenta je dána charakterem absolvovaného vzdělávacího programu dle klasifikačních a doplňkových hledisek. Popis jednotlivých úrovní vzdělání proto spočívá především v popisu charakteru do nich spadajících vzdělávacích programů.

Ve statistických úlohách bývá nejobvyklejší zjišťování nejvyšší dosažené úrovně vzdělání. Pokud respondent absolvoval různé vzdělávací programy a dosáhl v nich různé úrovně vzdělání, uvádí se nejvyšší dosažená úroveň bez ohledu na pořadí v jakém byla dosažena. Nemusí tedy jít o poslední absolvovaný vzdělávací program.

Za dosažené vzdělání lze považovat jen takové, které bylo ukončeno řádným způsobem dle regulí platných pro daný vzdělávací program. Pokud vzdělání nebylo (ještě) řádným způsobem dokončeno a uzavřeno, nemůže být klasifikováno jako dosažené.



ISCED 0 - PREPRIMÁRNÍ VZDĚLÁNÍ

Úroveň ISCED 0 (preprimární vzdělání) poskytují v České republice zařízení, která splňují níže uvedená kritéria. Dosažené vzdělání této úrovně se ve statistických zjišťováních u obyvatel přiděluje rovněž osobám bez vzdělání, které neukončily ani vzdělání odpovídající 1. stupni základní školy.

Vzdělávací programy na úrovni ISCED 0, definované jako počáteční stupeň organizované výuky, jsou určeny především k tomu, aby děti raného věku uvedly do prostředí školního typu. Po dokončení těchto programů děti pokračují ve svém vzdělávání na úrovni 1 (primární vzdělávání). Vylučuje se vzdělávání dospělých.

Programy preprimárního vzdělávání jsou určeny pro děti, kterým jsou alespoň tři roky. Horní věková hranice závisí na typickém věku pro vstup do primárního vzdělávání (v ČR obvykle 6 let).

Tato úroveň zahrnuje také vzdělávání organizované pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Toto vzdělávání může být poskytováno i v nemocnicích nebo ve školách pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. V takovém případě nelze určit horní věkovou hranici.


Klasifikační hlediska
Pro definici začátku a konce preprimárního vzdělávání, to znamená pro hranici mezi preprimárním vzděláváním a péčí o dítě, nebo mezi preprimárním vzděláváním a primárním vzděláváním, jsou důležitá tato hlediska:

výchovný charakter programu,
škola nebo jiné zařízení mimo rodinu,
minimální věk dětí, o které zařízení pečuje,
horní věková hranice dětí,
kvalifikace pedagogických pracovníků.

Aby mohl být program považován za preprimární vzdělávání, musí probíhat ve škole nebo v jiném zařízení mimo rodinu. Této formulace se používá pro odlišení činností v takovém prostředí, jako je primární škola, předškolní zařízení nebo mateřská škola od služeb, které se uskutečňují v prostředí domácnosti nebo v rodině.



ISCED 1 - PRIMÁRNÍ VZDĚLÁNÍ

Úroveň ISCED 1 (primární vzdělání) poskytují v České republice zařízení, která splňují níže uvedená kritéria. Dosažené vzdělání úrovně 1 se ve statistických zjišťováních u obyvatelstva přiděluje rovněž osobám s nedokončeným základním vzděláním (při dokončení vzdělání odpovídajícímu 1. stupni základní školy).

Vzdělávací programy úrovně ISCED 1 jsou obvykle vytvářeny tak, aby žákům poskytly pevné základní vzdělání ve čtení, psaní a matematice spolu s elementárním porozuměním ostatním předmětům, jako jsou dějepis, zeměpis, přírodní vědy, společenské vědy, výtvarné umění a hudba. V některých případech existuje i náboženská výchova. Vzdělávací programy jsou organizovány spíše na základě výukových jednotek nebo projektů než podle předmětů. Touto základní charakteristikou se liší programy na úrovni ISCED 1 od programů úrovně ISCED 2.

Jádrem této úrovně je vzdělávání dětí, jejichž obvyklý vstupní věk není nižší než pět let a vyšší než sedm let. Tato úroveň trvá většinou pět let plné školní docházky.

Tato úroveň zahrnuje rovněž programy určené pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami.

Do úrovně ISCED 1 se rovněž zařazují alfabetizační programy organizované jak v rámci, tak i mimo rámec školského systému, jejichž obsah se podobá obsahu primárního vzdělávání a jež jsou určeny osobám, které jsou příliš staré pro vstup do škol poskytujících primární vzdělávání. Nevyžadují totiž žádné předchozí formální vzdělání.

V zemích, kde je primární vzdělávání součástí základního vzdělávání, patří do úrovně 1 pouze jeho první stupeň. Není-li základní vzdělávání oficiálně rozděleno do stupňů, doporučuje se jako první stupeň klasifikovat pouze prvních šest let.


Klasifikační hlediska
Pro definování úrovně ISCED 1, primárního vzdělávání, platí následující hlediska:

primární vzdělávání je charakterizováno jako počátek systematického vzdělávání, např. čtení, psaní a matematiky,
vstup do institucí nebo programů primárního vzdělávání,
počátek povinné školní docházky v zemích, kde je zavedena.



ISCED 2 - NIŽŠÍ SEKUNDÁRNÍ VZDĚLÁNÍ

Úroveň ISCED 2 (nižší sekundární vzdělání) poskytují v České republice zařízení, která splňují níže uvedená kritéria. Dosažené vzdělání úrovně ISCED 2, resp. ISCED 2A se ve statistických zjišťováních u obyvatelstva přiděluje rovněž osobám, které absolvovaly celé základní vzdělání.

Obsah vzdělávání této úrovně je obvykle určen k dokončení základního vzdělávání, které začalo úrovní ISCED 1. Vzdělávacím cílem úrovně ISCED 2 je položit základy pro celoživotní vzdělávání a pro rozvoj člověka, na nichž se pak mohou systematicky rozvíjet další vzdělávací příležitosti. Programy této úrovně se obvykle skládají z více předmětů, které vyučují specializovaní učitelé a v jedné třídě učí častěji více učitelů podle své specializace. Na této úrovni se plně vytvářejí základní dovednosti. Konec úrovně ISCED 2 se často shoduje s koncem povinné školní docházky (pokud existuje).

V zemích, kde je primární vzdělávání součástí základního vzdělávání, patří druhý stupeň základního vzdělávání do úrovně ISCED 2. Pokud není základní vzdělávání oficiálně rozděleno do dvou stupňů, zařazují se na úroveň ISCED 2 ty roky, které následují po 6. ročníku.

Úroveň ISCED 2 zahrnuje i vzdělávací programy pro děti a mládež se speciálními vzdělávacími potřebami. Patří sem rovněž vzdělávací programy pro veškeré vzdělávání dospělých, jež se svým obsahem podobají vzdělávání poskytovanému na této úrovni, např. vzdělávání, které poskytuje dospělým základní dovednosti nutné pro další učení či kurzy pro doplnění vzdělání.


Klasifikační hlediska
Pro definování úrovně 2, nižšího sekundárního vzdělávání, platí následující hlediska:

začátek předmětově uspořádaného vzdělávání s více specializovanými učiteli,
plné vytváření základních dovedností a základů pro celoživotní učení,
vstup po přibližně šesti (v ČR pěti) letech primárního vzdělávání,
ukončení této úrovně po asi devíti letech od vstupu do primárního vzdělávání,
v zemích, kde je zavedena povinná školní docházka, se často s jejím ukončením shoduje i konec této úrovně.


Doplňková hlediska
Úroveň ISCED 2 je podrobněji členěna do podkategorií A, B a C určujících možnost následného postupu absolventa z daného výukového zařízení. Ke správnému určení podkategorie je třeba dvou doplňkových hledisek, která charakterizují příslušný vzdělávací program:

zaměření programu,
typ následného vzdělávání nebo určení.


Zaměření programu
Doplňkové hledisko zaměření programu rozděluje programy do kategorií:

všeobecné vzdělávání,
příprava na odborné vzdělávání,
odborné vzdělávání.


Typ následného vzdělávání nebo určení
Vzdělávací programy úrovně ISCED 2 mohou být dále rozděleny podle určení, jemuž programy slouží, což vede k tomuto rozlišení:

ISCED 2A
programy určené pro přímý vstup na úroveň 3 v posloupnosti, která může vést k terciárnímu vzdělávání,
ISCED 2B
programy určené k přímému vstupu na úroveň 3C,
ISCED 2C
programy určené především pro přímý vstup na trh práce (někdy nazývané konečné programy).


Kombinace doplňkových hledisek pro ISCED 2

Programy
úrovně
ISCED 2
Typ následného vzdělávání nebo určení
Zaměření programu
Všeobecné vzdělávání
Příprava
na odborné vzdělávání
Odborné vzdělávání
ISCED 2A
Programy umožňující vstup na úroveň ISCED 3Programy umožňující vstup do programů 3
ISCED 2B
Programy umožňující vstup do programů 3C
ISCED 2C
Programy připravující pouze pro přímý vstup na trh práce, neumožňující vstup na úroveň ISCED 3

 

ISCED 3 - VYŠŠÍ SEKUNDÁRNÍ VZDĚLÁNÍ


Úroveň ISCED 3 začíná obvykle po ukončení běžné povinné školní docházky v těch zemích, kde existuje. Existuje zde větší specializace než na úrovni ISCED 2 a také učitelé často potřebují vyšší kvalifikaci nebo specializaci než na úrovni ISCED 2. Typický věk vstupu na tuto úroveň je 15 nebo 16 let.

Vzdělávací programy zahrnované do úrovně ISCED 3 vyžadují obvykle dokončení zhruba devíti let vzdělání při plné školní docházce (tj. od začátku úrovně ISCED 1) nebo kombinaci základního vzdělání a odborných životních zkušeností. Minimálním vstupním požadavkem je dokončení úrovně ISCED 2 nebo prokázání schopnosti zvládnout výukové programy této úrovně.

Úroveň ISCED 3 zahrnuje i vzdělávací programy pro osoby se speciálními potřebami a takové vzdělávání dospělých, které jsou obsahově podobné vzdělávání na této úrovni poskytovanému.

Úroveň ISCED 3 nezahrnuje doučovací programy určené pro osoby, které se účastnily programu na úrovni ISCED 2, ale které nedosáhly jeho cílů (a které tudíž nemohou být co do obsahu považovány za ekvivalentní žádnému z programů ISCED 3). Tyto osoby by neměly být klasifikovány na úrovni ISCED 3, ale ISCED 1 nebo 2, v závislosti na vzdělávacím obsahu absolvovaných programů.


Klasifikační hlediska
Pro určení úrovně ISCED 3 platí tato hlediska:

vstup po obvykle 9 letech vzdělávání od začátku úrovně ISCED 1 při plné školní docházce,
minimální požadavek pro vstup – obvykle dokončení úrovně ISCED 2.


Doplňková hlediska
Úroveň ISCED 3 je dále podrobněji členěna do podkategorií A, B a C, které charakterizují možnosti následného postupu absolventa z daného výukového zařízení. Ke správnému určení této podkategorie je třeba tří doplňkových hledisek, která charakterizují příslušný vzdělávací program:

zaměření programu,
typ následného vzdělávání nebo určení,
úhrnná teoretická doba trvání programu.


Zaměření programu
Doplňkové hledisko zaměření programu rozděluje programy do kategorií:

všeobecné vzdělávání,
příprava na odborné vzdělávání,
odborné vzdělávání.


Typ následného vzdělávání nebo určení
Vzdělávací programy úrovně ISCED 3 mohou být dále rozděleny podle určení, jemuž programy slouží, na následující tři odlišné skupiny:

ISCED 3A
programy úrovně ISCED 3 zajišťující přímý vstup na úroveň ISCED 5,
ISCED 3B
programy úrovně ISCED 3 zajišťující přímý vstup na úroveň ISCED 5B,
ISCED 3C
programy úrovně ISCED 3, které nejsou určeny pro přímý vstup na úroveň ISCED 5A nebo ISCED 5B. Tyto programy tedy směřují přímo na trh práce, k programům úrovně ISCED 4 nebo k dalším programům úrovně ISCED 3.


Úhrnná teoretická doba trvání programu
Třetí doplňkové hledisko, úhrnná teoretická doba trvání programu v ekvivalentu doby plné školní docházky, se počítá od začátku úrovně ISCED 3. Toto hledisko se užívá zejména pro programy úrovně ISCED 3C.


Kombinace doplňkových hledisek pro ISCED 3

Programy
úrovně
ISCED 3
Typ následného vzdělávání nebo určení
Zaměření programu
Všeobecné vzdělávání
Příprava
na odborné vzdělávání
Odborné vzdělávání
ISCED 3A
Programy umožňující vstup na úroveň ISCED 5Programy umožňující vstup do programů ISCED 5
ISCED 3B
Programy umožňující vstup do programů ISCED 5B
ISCED 3C
Programy umožňující přímý vstup na trh práce, vstup do programů úrovně ISCED 4 a do dalších programů úrovně ISCED 3, neumožňující vstup na úroveň ISCED 5

 

ISCED 4 - POSTSEKUNDÁRNÍ NETERCIÁRNÍ VZDĚLÁNÍ


ISCED 4 podchycuje programy, které jsou z mezinárodního pohledu hraniční mezi vyšším sekundárním a postsekundárním vzděláváním, i když v konkrétní zemi mohou být jasně považovány za vyšší sekundární nebo za postsekundární programy.

Programy ISCED 4 nelze, s ohledem na obsah, považovat za programy terciární úrovně vzdělávání. Většinou nemívají výrazně vyšší úroveň než programy úrovně ISCED 3, ale slouží pro rozšiřování znalostí účastníků, kteří již ukončili studium programů úrovně ISCED 3.

Patří sem programy určené k přípravě studentů pro studium na úrovni ISCED 5, kteří, ačkoli ukončili úroveň ISCED 3, nestudovali kurikulum, které by umožňovalo vstup na úroveň ISCED 5, to znamená základní přípravné kurzy pro studium na vysoké škole, nebo krátké odborné programy. Lze sem rovněž zahrnout také druhé sekundární programy.

Tato úroveň zahrnuje také vzdělávání dospělých. Lze sem zařazovat například odborné tematické kurzy uskutečněné během profesního života člověka, jako školení o používání počítačových programů, případně rekvalifikační kurzy.


Klasifikační hlediska

programy zpravidla vyžadují úspěšné zakončení úrovně ISCED 3, to znamená jakéhokoli programu úrovně ISCED 3A nebo ISCED 3B nebo programu ISCED 3C, jehož typická úhrnná teoretická doba trvání je alespoň tři roky,
obsah programu může být specializovanější nebo podrobnější a jeho realizace může být složitější než u obsahu těch programů, které jsou nabízeny na vyšší sekundární úrovni bez ohledu na to, v jaké instituci je tento program organizován,
studující jsou obvykle starší než studující programů na vyšší sekundární úrovni,
typická doba trvání programu se pohybuje mezi šesti měsíci až dvěma roky (v přepočtu na prezenční studium).


Doplňková hlediska
K dalšímu rozdělení této úrovně je zapotřebí tří hledisek:

zaměření programu,
typ následného vzdělávání nebo určení.
úhrnná teoretická doba trvání programu.


Zaměření programu
Doplňkové hledisko zaměření programu rozděluje programy do kategorií:

všeobecné vzdělávání,
příprava na odborné vzdělávání,
odborné vzdělávání.


Typ následného vzdělávání nebo určení
Podle tohoto doplňkového hlediska může být úroveň ISCED 4 dále rozdělena takto:

ISCED 4A
programy připravující ke vstupu na úroveň ISCED 5,
ISCED 4B
programy připravující ke vstupu na úroveň ISCED 5B,
ISCED 4C
programy úrovně ISCED 4, které nejsou určeny pro přímý vstup na úroveň ISCED 5, ale směřují přímo na trh práce.


Úhrnná teoretická doba trvání
Úhrnnou dobu trvání je třeba počítat od začátku ISCED 4. Programy jsou v ČR obvykle v délce šest měsíců až dva roky.


Kombinace doplňkových hledisek pro ISCED 4

Programy
úrovně
ISCED 4
Typ následného vzdělávání nebo určení
Zaměření programu
Všeobecné vzdělávání
Příprava
na odborné vzdělávání
Odborné vzdělávání
ISCED 4A
Programy umožňující vstup na úroveň ISCED 5
ISCED 4B
Programy umožňující vstup na úroveň ISCED 5B
ISCED 4C
Programy umožňující přímý vstup na trh práce, neumožňující vstup na úroveň ISCED 5

 

ISCED 5 - TERCIÁRNÍ VZDĚLÁNÍ - PRVNÍ STUPEŇ


Do této úrovně se zařazují terciární programy, které mají vzdělávací obsah vyšší úrovně než programy úrovně ISCED 3 a ISCED 4. Vstup do těchto programů obvykle vyžaduje úspěšné dokončení úrovně ISCED 3A nebo ISCED 3B nebo podobnou kvalifikaci na úrovni ISCED 4A nebo ISCED 4B.

Úroveň ISCED 5 zahrnuje rovněž všechny programy vědecké přípravy, které nejsou součástí doktorského studia, jako jsou všechny typy magisterských programů.

V některých zemích se studenti, kteří začínají studovat na terciární úrovni, mohou zapsat přímo ke studiu pro získání vědecké kvalifikace. V takovém případě musí být ta část programu, která se zaměřuje na vysoce kvalifikovanou vědeckou přípravu, klasifikována jako úroveň ISCED 6 a počáteční roky jako úroveň ISCED 5.

Do této úrovně lze zařadit i programy vzdělávání dospělých, které jsou svým obsahem shodné s programy ISCED 5.


Klasifikační hlediska
Pro definování úrovně ISCED 5 platí tato hlediska:

obvyklým minimálním požadavkem pro vstup na tuto úroveň je úspěšné dokončení úrovně ISCED 3A nebo ISCED 3B nebo úrovně ISCED 4A nebo ISCED 4B,
programy úrovně ISCED 5 nevedou přímo k udělení vědecké kvalifikace (úroveň ISCED 6),
tyto programy musí mít úhrnnou teoretickou dobu trvání alespoň dva roky od počátku úrovně ISCED 5.


Doplňková hlediska
Pro další rozdělení úrovně ISCED 5 je zapotřebí tří doplňkových hledisek:

typ programů,
úhrnná teoretická doba trvání,
umístění programu ve struktuře diplomů a kvalifikačních osvědčení.


Typ programů
Rozlišují se dva hlavní typy programů terciární úrovně vzdělávání:

Teoreticky orientované
jsou programy, poskytující dostatečnou kvalifikaci pro přístup k vědeckým programům (např. historie, filozofie, matematika atd.) a k profesím s vysokými kvalifikačními požadavky (např. lékařství, zubní lékařství, architektura atd.). Obvykle jde o dlouhodobé programy, kde minimální úhrnná teoretická doba trvání na terciární úrovni činí tři roky ekvivalentu prezenčního studia, třebaže je pro ně typické, že trvají 4 nebo více let. Nejčastěji jsou zařazovány do úrovně ISCED 5A.

Odborně či profesně orientované
programy poskytují specifickou kvalifikaci pro určitou profesi. Obsah těchto programů je orientován prakticky, je specializován na určité povolání a má účastníkům zprostředkovat praktické dovednosti a znalosti nutné pro výkon příslušného povolání nebo řemesla nebo skupiny povolání nebo řemesel. Úspěšné zakončení těchto programů poskytuje absolventovi kvalifikaci uznávanou trhem práce, neumožňuje však přímý přístup ke studijním programům vědecky zaměřeným. Kvalifikace odpovídající takovému programu se obvykle získávají kratším studiem. Tyto programy jsou nejčastěji zařazovány do úrovně ISCED 5B.


Úhrnná teoretická doba trvání
Úhrnná teoretická doba trvání programů počátečního vzdělávání na terciární úrovni odpovídá ekvivalentu prezenčního studia těchto programů od počátku úrovně ISCED 5.


Struktura diplomů a kvalifikačních osvědčení
Toto hledisko umožňuje třídit kvalifikace jak úrovně ISCED 5A, tak i ISCED 5B podle jejich pozice v kvalifikační struktuře terciárního vzdělávání příslušné země.

Pokud jsou teoreticky zaměřené programy strukturovány a poskytují několik následných diplomů, umožňuje přímý vstup do úrovně ISCED 6 teprve poslední kvalifikace. Všechny předchozí programy jsou zařazovány do úrovně ISCED 5A.


Kombinace doplňkových hledisek pro ISCED 5

Programy
úrovně
ISCED 5
Typ programů
Struktura diplomů
a kvalifikačních osvědčení
Teoretická úhrnná doba trvání studia na terciární úrovni (roky)
2 až
< 3
3 až
< 6
6 a více
ISCED 5A
Programy umožňující vstup na úroveň ISCED 6, zaměřené více teoretickyPrvní diplom
Druhý a další diplom
Vědecká příprava
ISCED 5B
Přímý vstup na trh práce, zaměřené více praktickyPrvní osvědčení
Druhé osvědčení

 

ISCED 6 - TERCIÁRNÍ VZDĚLÁNÍ - DRUHÝ STUPEŇ


Tato úroveň je určena pro ty terciární programy vzdělávání, které vedou k udělení diplomu vědeckého stupně. Programy jsou proto věnovány prohloubenému studiu a původnímu výzkumu a nejsou založeny pouze na výuce.

Úroveň ISCED 6 zahrnuje rovněž část vzdělávání zaměřenou na vědeckou přípravu v těch zemích, kde se studenti při vstupu na terciární úroveň zapíší přímo do vědecké přípravy.


Klasifikační hlediska
Pro určení úrovně ISCED 6 platí hlediska:

Hlavní hledisko
Pro program je typické předložení doktorské nebo disertační práce publikovatelné kvality, která je výsledkem původního výzkumu a představuje výrazný příspěvek k poznání.
Vedlejší hledisko
Připravuje absolventy vysokých škol jak pro práci v profesorských sborech vzdělávacích institucí nabízejících programy ISCED 5A, tak i pro práci výzkumného charakteru ve státní správě, v průmyslu atd.

 

OBORY VZDĚLÁNÍ


Obory vzdělání klasifikace ISCED 97 jsou uspořádány do následující třístupňové struktury.

Široce vymezené obory – jednomístná úroveň, představuje určitou oblast společenského vědění v nejširším pojetí odvětvového charakteru.

Úzce vymezené obory – dvojmístná úroveň shodná s obory vzdělání definovanými v ISCED 97, kterou běžně používají při práci s daty mezinárodní organizace.

Podrobně vymezené obory – trojmístná úroveň (obory vzdělání a přípravy); obory jsou definovány Eurostatem na základě obsahu specifikovaného UNESCO. Obsah podrobně vymezených obory v české aplikaci ISCED 97 je přizpůsoben obsahu oborů a studijních programů v české vzdělávací soustavě. Pro předávání dat Eurostatu jsou na úrovni podrobně vymezených oborů zavedeny tzv. sumární kódy.


Principem tvorby klasifikace pro obory vzdělání a přípravy je přístup podle obsahové náplně. Programy jsou sdružovány na základě obsahové příbuznosti a jsou agregovány do podrobně vymezených, úzce vymezených a široce vymezených oborů podle „příbuznosti poznatků“. Pro rozhodování o „příbuznosti obsahové náplně“ jsou použita především tato kritéria (v uvedeném pořadí):

teoretický obsah (nejdůležitější kritérium),
účel učení,
předměty zájmu,
metody a techniky,
nástroje a vybavení.


Detailně vymezené obory – (též „programy“ nebo „předměty“) jsou pětimístné kódy v pomocném číselníku OBORY_DETAIL, které jsou vytvořeny na základě oborů vzdělání reálně zavedených v českém vzdělávacím systému pro usnadnění správného kódování oborů vzdělání. Tyto kódy však nemají mezinárodní platnost a nelze je proto používat pro předávání údajů do mezinárodních systémů. Před předáním je třeba provést agregaci na podrobně, resp. úzce vymezené obory.

 

Přehled oborů vzdělání

Široce vymezené obory
Úzce vymezené obory
Podrobně vymezené obory
0Obecné vzdělání01Všeobecně vzdělávací programy010Všeobecně vzdělávací programy
08Čtení, psaní a počítání080Čtení, psaní a počítání
09Osobní dovednosti090Osobní dovednosti
1Vzdělávání a výchova14Příprava učitelů a pedagogika140Příprava učitelů a pedagogika – širší programy
142Pedagogika
143Příprava učitelů pro předškolní výchovu
144Příprava učitelů pro základní vzdělávání
145Příprava učitelů všeobecně vzdělávacích předmětů
146Příprava učitelů odborných předmětů
2Humanitní vědy a umění21Umění210Umění – širší programy
211Výtvarné umění
212Hudba a divadelní (interpretační) umění
213Audiovizuální technika a mediální výroba a produkce
214Design
215Uměleckořemeslné dovednosti
22Humanitní vědy220Humanitní vědy – širší programy
221Náboženství
222Cizí jazyky
223Mateřský jazyk
225Historie a archeologie
226Filozofie a etika
3Společenské vědy, obchod a právo31Společenské vědy a vědy o lidském chování310Společenské vědy a vědy o lidském chování – širší programy
311Psychologie
312Sociologie a kulturologie
313Politické vědy a občanská nauka
314Ekonomie
32Žurnalistika a informace321Žurnalistika a zpravodajství
322Knihovnictví, informace a archivnictví
34Obchod, řízení a správa340Obchod, řízení a správa – širší programy
341Velkoobchod a maloobchod
342Marketing a propagace
343Peněžnictví, bankovnictví, pojišťovnictví
344Účetnictví a daně
345Management a správa
346Sekretářské a kancelářské práce
347Pracovní prostředí
38Právo380Právo
4Přírodní vědy, matematika a informatika42Vědy o živé přírodě421Biologie a biochemie
422Vědy o životním prostředí
44Vědy o neživé přírodě440Vědy o neživé přírodě – širší programy
441Fyzika
442Chemie
443Vědy o Zemi
46Matematika a statistika461Matematika
462Statistika
48Informatika481Počítačové vědy
482Užití počítačů
5Technické vědy, výroba a stavebnictví52Technické vědy a technické obory520Technické vědy a technické obory – širší programy
521Strojírenství, kovovýroba a metalurgie
522Elektrotechnika a energetika
523Elektronika a automatizace
524Chemické výroby
525Motorová vozidla, lodě a letadla
54Výroba a zpracování540Výroba a zpracování – širší programy
541Potravinářství
542Výroba textilu, oděvů a obuvi, zpracování kůže
543Výroba a zpracování materiálů (dřevo, papír, plasty, sklo)
544Hornictví a těžba
58Architektura a stavebnictví581Architektura a urbanismus
582Stavebnictví a inženýrské stavitelství
6Zemědělství a veterinářství62Zemědělství, lesnictví a rybářství620Zemědělství, lesnictví a rybářství – širší programy
621Rostlinná a živočišná výroba
622Zahradnictví
623Lesnictví
624Rybářství
64Veterinářství640Veterinářství
7Zdravotnictví a sociální péče72Zdravotnictví720Zdravotnictví – širší programy
721Humánní medicína
723Ošetřovatelství
724Stomatologie
725Lékařská diagnostika a léčebná technika
726Terapie a rehabilitace
727Farmacie
76Sociální péče761Péče o děti a mládež
762Sociální péče a poradenství
8Služby81Osobní služby810Osobní služby – širší programy
811Hotelnictví, restaurace, stravování
812Cestování, turismus a volný čas
813Sporty
814Služby pro domácnost
815Kadeřnické a kosmetické služby
84Přepravní služby a spoje840Přepravní služby a spoje
85Ochrana životního prostředí850Ochrana životního prostředí – širší programy
851Technologie ochrany životního prostředí
852Přírodní prostředí a přirozené formy života
853Veřejné hygienické služby
86Bezpečnostní služby860Bezpečnostní služby – širší programy
861Ochrana osob a majetku
862Bezpečnost a ochrana zdraví při práci
863Vojsko a obrana
9Nezačlenitelné programy99Nezačlenitelné programy999Nezačlenitelné programy

 

Přehled sumárních kódů pro mezinárodní potřeby


Pro potřeby Eurostatu, event. dalších mezinárodních organizací lze použít v případě požadavku i tzv. sumární kódy podrobně vymezených oborů, které mají standardní, níže uvedený obsah.

Podrobně vymezené obory
Sumární kódy Eurostatu …… jsou agregací kódů
141
Příprava učitelů
143
Příprava učitelů pro předškolní výchovu
144
Příprava učitelů pro základní vzdělávání
145
Příprava učitelů všeobecně vzdělávacích předmětů
146
Příprava učitelů odborných předmětů
224
Historie, filozofie a příbuzné obory
225
Historie a archeologie
226
Filozofie a etika
722
Zdravotnické služby
725
Lékařská diagnostika a léčebná technika
726
Terapie a rehabilitace
727
Farmacie

 

0 – OBECNÉ VZDĚLÁNÍ


Název „obecný“ se v kontextu příslušnosti oboru vzdělání do široce vymezených oborů skupiny „0“ vztahuje k základním, elementárním osobním dovednostem ve smyslu „obecný“ jako opak „specializovaného“, tj. nevyjadřuje význam „obecného“ jako opaku „odborného“.

Skupina oborů 0 „Obecné vzdělání“ nesmí být používána jako zbytková. Programy s důrazem na předmětový obsah by měly být zařazeny do oborů 1 až 8.


010 Všeobecně vzdělávací programy

Všeobecně vzdělávací programy jsou programy, které mají poskytovat základní vzdělání ve čtení, psaní a počítání spolu s elementárním porozuměním dalším předmětům, například dějepisu, zeměpisu, přírodním vědám, společenským vědám, výtvarnému umění a hudbě; v některých případech má významnou roli i výuka náboženství. Všeobecně vzdělávací programy na vyšší sekundární úrovni jsou rovněž zařazeny sem – a to i v případě, že se do jisté míry soustřeďují na určitou kategorii obsahové náplně, například na humanitní vědy, společenské vědy, přírodní vědy atd. Odborné programy jsou zahrnuty pouze výjimečně. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Všeobecně vzdělávací programy
Všeobecně vzdělávací programy, které nekladou důraz na určité předměty
Základní programy

Zahrnuto:
Všeobecně vzdělávací programy na vyšší sekundární úrovni (v některých zemích na nižší sekundární úrovni) s určitým důrazem např. na humanitní vědy, společenské vědy, přírodní vědy, které přitom neopomíjejí další poznatkové oblasti, jsou zahrnuty v tomto oboru. V některých zemích jsou takové programy poskytovány v modulárním systému. Tyto programy by zde měly být rovněž zahrnuty.

Vyloučeno:
Programy, které jsou považovány za všeobecné ve významu zaměření programu (neodborné), kladou však jasný důraz na předmět nebo skupinu předmětů, jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do jednoho z oborů 1–8, v závislosti na daném předmětu.


080 Čtení, psaní a počítání

Programy čtení, psaní a počítání jsou pořádány hlavně pro negramotné dospělé, kteří se v nich mají naučit základy čtení, psaní a někdy počítání. K odlišení mezi tímto oborem a oborem 010 „Všeobecně vzdělávací programy“ lze použít obvyklé věkové rozpětí žáků. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Čtení a psaní
Funkční gramotnost
Jednoduché čtení a psaní
Počítání
Základní doučovací programy pro dospělé


090 Osobní dovednosti

Programy osobních dovedností lze definovat podle účinku na schopnosti jednotlivce (mentální, sociální atd.). Tento obor zahrnuje programy osobních dovedností nezačleněné v 010 „Všeobecně vzdělávací programy“ nebo v 080 „Čtení, psaní a počítání“ a poskytující klíčové kompetence a přenositelné dovednosti. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Asertivita
Komunikační dovednosti
Mluvení na veřejnosti
Osobní rozvoj
Plánování osobní kariéry
Pozitivní myšlení
Programy pro hledání zaměstnání
Programy pro životní orientaci
Příprava na rodinný život
Rozvoj mentálních dovedností
Rozvoj osobních organizačních schopností
Rozvoj schopností chování
Sebedůvěra
Schopnost sebehodnocení
Schopnost spolupracovat
Schopnost týmové práce
Sociální kompetence
Umění diskuse/Argumentační techniky
Umění prezentace
Využívání času
Zvyšování osobních schopností

Zahrnuto:
V tomto oboru jsou zahrnuty vzdělávání a příprava ke schopnosti vést (jiné lidi) v kontextu osobnostního vývoje.

Vzdělávání a příprava vztahující se k pracovišti nebo k funkcím je do tohoto oboru zahrnuta, má-li více společného s osobním než s pracovním rozvojem.

Jsou zde zahrnuty programy pro intelektuálně handicapované, které jim pomáhají zvládnout každodenní život.

Vyloučeno:
Studium vedení v kontextu managementu je vyloučeno z této skupiny a zahrnuto do oboru 345 „Management a správa“.



1 – VZDĚLÁVÁNÍ A VÝCHOVA

140 Příprava učitelů a pedagogika – širší programy

Příprava učitelů a pedagogika – širší programy je studium pedagogické teorie kombinované s praktickým učitelstvím bez specializace na základní vzdělávání, na výuku jednotlivým všeobecně vzdělávacím předmětům, na odborné vzdělávání atd. Jsou zde zařazeny širší programy s tímto hlavním obsahem:

Praktické pedagogické kurzy
Příprava učitelů
Technologie vzdělávání
Vzdělávání učitelů


142 Pedagogika

Pedagogika je studium učebního procesu a teorií, metod a technik předávání vědomostí druhým. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Didaktika
Evaluace a výzkum ve vzdělávání
Hodnocení, testování a měření ve vzdělávání
Metodika distančního vzdělávání
Pedagogické vědy (výchova)
Pedagogika
Tvorba kurikula (teorie)

Vyloučeno:
Programy přípravy učitelů, které kombinují pedagogiku s praktickým učitelstvím jsou z tohoto oboru vyloučeny a zahrnuty v některém z oborů přípravy učitelů (143–146).


143 Příprava učitelů pro předškolní výchovu

Příprava učitelů pro předškolní výchovu je studium teorie, metod a praxe učitelství pro děti ve věku přibližně 3–7 let ve formálním školním uspořádání na preprimární úrovni. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Příprava učitelů předškolního vzdělávání
Učitelství pro rané dětství


144 Příprava učitelů pro základní vzdělávání

Příprava učitelů pro základní vzdělávání je studium teorie, metod a praxe poskytování základního vzdělávání dětem v obvyklém věku 5–15 let ve čtení, psaní a matematice spolu s elementárním porozuměním dalším předmětům, například dějepisu, zeměpisu, společenským vědám atd. Předmětová specializace by měla být zdůrazněna méně než v oboru 145 „Příprava učitelů všeobecně vzdělávacích předmětů“. Příprava učitelů dětí se speciálními potřebami je začleněna v tomto oboru podobně jako příprava učitelů dospělých v základech čtení a psaní a učitelů imigrantů v základním vzdělávání poskytovaném v mateřském jazyce. V českém vzdělávacím systému sem bude zařazena pouze příprava učitelů pro první stupeň základní školy. V některých školských systémech však vede jeden třídní učitel žáky po celé povinné vzdělávání nebo po jeho větší část. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Příprava třídních učitelů
Příprava učitelů mateřského jazyka
Učitelství pro primární vzdělávání
Učitelství pro speciální vzdělávání
Vzdělávání učitelů základních škol

Zahrnuto:
Příprava učitelů dospělých v základech čtení a psaní je zahrnuta do tohoto oboru.


145 Příprava učitelů všeobecně vzdělávacích předmětů

Příprava učitelů všeobecně vzdělávacích předmětů je studium teorie, metod a praxe výuky určitého předmětu, většinou na sekundární nebo vyšší úrovni. Programy zahrnuté v tomto oboru často obsahují také studium předmětu nebo předmětů, které bude posluchač učit. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Příprava učitelů – teoretické předměty
Učitelství jednotlivých předmětů
Učitelství pro sekundární vzdělávání

Zahrnuto:
Programy přípravy učitelů odborného i teoretického předmětu jsou zahrnuty do tohoto oboru.

Vyloučeno:
Učitelské programy pro výuku odborných, praktických a uměleckých předmětů jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 146 „Příprava učitelů odborných předmětů“. V některých případech může být obtížné rozlišovat mezi obory 145 a 146. O zařazení do oboru rozhoduje vyučovací předmět, pro který je učitel připravován, nikoliv druh školy.


146 Příprava učitelů odborných předmětů

Příprava učitelů odborných předmětů je studium teorie, metod a praxe odborného/praktického vzdělávání a přípravy. Příprava učitelů hudby, výtvarného umění a dalších učitelů uměleckých předmětů je zde zahrnuta podobně jako příprava učitelů tělesné výchovy. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Odborné učitelství
Příprava instruktorů řízení motorových vozidel
Příprava instruktorů v podnicích atd.
Příprava leteckých instruktorů
Příprava odborných učitelů
Příprava učitelů ekonomických předmětů
Příprava učitelů hudby
Příprava učitelů obchodních předmětů
Příprava učitelů odborné výchovy
Příprava učitelů ošetřovatelství
Příprava učitelů technických předmětů
Příprava učitelů tělesné výchovy
Příprava učitelů uměleckých řemesel
Příprava učitelů vzdělávání po povinné školní docházce
Příprava učitelů, odborné předměty
Vzdělávání učitelů řidičů motorových vozidel a bezpečnosti provozu

Zahrnuto:
Příprava instruktorů řízení motorových vozidel je zahrnuta do tohoto oboru. Příprava učitelů odborné přípravy pro přímý výkon práce je zahrnuta do tohoto oboru.

Vyloučeno:
Příprava sportovních trenérů je vyloučena z tohoto oboru a zahrnuta do oboru 813 „Sporty“.

Programy přípravy učitelů odborného i teoretického předmětu jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 145 „Příprava učitelů všeobecně vzdělávacích předmětů“.



2 – HUMANITNÍ VĚDY A UMĚNÍ

210 Umění – širší programy

Umění – širší programy je studium umění bez specializace na nějakou podrobně vymezenou oblast. Jsou zde zařazeny širší programy s tímto hlavním obsahem:

Umění – širší programy
Umění a řemesla – širší programy


211 Výtvarné umění

Výtvarné umění je studium vizuálních forem tvůrčího vyjádření, zabývající se teorií, historií, technikami a tvorbou ve výtvarném umění. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Dějiny umění
Estetika
Filozofie umění
Historie umění
Kaligrafie
Kreslení (umělecké)
Lepty (umělecké)
Litografie
Malířství (umělecké)
Skicování (umělecké)
Sochařství
Studium umění
Teorie umění
Umělecká grafika

Vyloučeno:
Příprava v keramice, hrnčířství atd. je vyloučena z tohoto oboru a zahrnuta do oblasti 215 „Uměleckořemeslné dovednosti“.

Studium architektury je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 581 „Architektura a urbanismus“.

Příprava učitelů umění je vyloučena z tohoto oboru a zahrnuta do oboru 146 „Příprava učitelů odborných předmětů“.


212 Hudba a divadelní (interpretační) umění

Hudba a divadelní (interpretační) umění je studium principů a technik spojených s výkony zahrnujícími hudbu, mluvený projev, pohyb, pantomimu, herectví, improvizaci a divadelní umění. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Cirkus
Dějiny filmu a divadla
Dějiny hudby
Dirigování (hudba)
Divadlo
Dramatické umění
Herectví a režisérství
Hudba
Choreografie
Interpretační umění
Předvádění módního oblečení
Režisérství (divadlo)
Řečnické umění
Scénická hudba
Skladba (hudba)
Tanec

Zahrnuto:
Studium dějin a teorie hudby a divadelního (interpretačního) umění je zahrnuto v tomto oboru.

Vyloučeno:
Příprava učitelů hudby a jiného výkonného/interpretačního umění je z tohoto oboru vyloučena a zahrnuta do oblasti 146 „Příprava učitelů odborných předmětů“.


213 Audiovizuální technika a mediální výroba a produkce

Audiovizuální technika a mediální výroba a produkce je studium technik a dovedností potřebných pro vydávání knih, novin, pro rozhlasovou a televizní produkci, produkci filmů a videí, pro produkci hudebních nahrávek a pro grafickou reprodukci. Zahrnuje programy metod barevné reprodukce, fotografie a počítačové grafiky. Rovněž je zde zahrnuto studium kombinování obrázků, textu a grafické úpravy při produkci knih, časopisů, plakátů, inzerce atd. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Animace
Design publikací
Filmová produkce
Filmové a televizní střihačství
Filmový tisk
Fotografie
Grafická reprodukce
Grafická úprava
Grafický design
Ilustrace
Kameramanství
Kinematografie
Knihvazačství
Kreslený film
Lay-out
Mediální techniky
Multimediální produkce
Obsluha sazečského zařízení
Počítačová grafika
Polygrafie
Produkce hudebních nahrávek
Příprava diskžokejů
Rozhlasová a televizní produkce
Sazečské práce (tisk)
Sázení písma
Sázení písma pomocí počítače
Sítotisk
Tištění tiskařským strojem
Vazačství a povrchová úprava (polygrafie)
Vydávání publikací pomocí počítače
Zvuk a obraz
Zvuková technika

Zahrnuto:
Programy vydávání publikací pomocí počítače (DTP) a grafická úprava (lay-out) jsou zahrnuty do tohoto oboru.

Vyloučeno:
Samostatné programy pro používání specifických softwarových aplikací pro vydávání publikací pomocí počítače (DTP) jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 482 „Užití počítačů“.

Studium žurnalistiky (stylizace a obsah zpráv) je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 321 „Žurnalistika a zpravodajství“.


214 Design

Design je studium tvůrčího kombinování linie, formy a materiálu při navrhování a konstruování např. módních oděvů, průmyslových výrobků a interiérů. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Aranžérství
Bytová architektura
Dekorace interiérů
Design
Design průmyslových výrobků(umělecký)
Kostýmní návrhářství
Módní návrhářství
Navrhování interiérů
Prostorový design
Průmyslový design (umělecký)
Scénické výtvarnictví

Vyloučeno:
Studium designu budov je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 581 „Architektura a urbanismus“.

Studium průmyslového designu je z tohoto oboru vyloučeno, pokud je v něm kladen důraz na technické předměty a nikoliv na umělecký design, a je zahrnuto do příslušného oboru pod 52 „Technické vědy a technické obory“.

Design publikací a grafický design jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 213 „Audiovizuální technika a mediální výroba a produkce“.


215 Uměleckořemeslné dovednosti

Uměleckořemeslné dovednosti zahrnuje studium technik a dovedností ve zvoleném uměleckém řemesle, například klenotnictví, výroba keramiky, tkalcovství, řezbářství atd. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Brusičství drahých kamenů a klenotnictví
Dekorativní kovovýroba
Hudební nástroje (opravy a ladění)
Kamenosochařství (řemeslo)
Keramika (řemeslo)
Konzervace ušlechtilých materiálů
Květinářství (aranžování květin)
Návrhářství klenotů
Přádelnické, textilnické a tkalcovské řemeslo
Rámování obrazů
Rukodělná výroba
Řemesla, lidové umění a rukodělná výroba
Řemeslnické programy
Řezbářství
Stříbrnictví
Šití
Tkalcovství (řemeslo)
Umělecké a řemeslné sklářství
Výroba hudebních nástrojů (ne průmyslová)
Výroba klenotů (řemeslo)
Vyšívání (řemeslo)
Zlatnictví

Vyloučeno:
Studium průmyslové výroby keramiky, tkaných materiálů, výšivek atd. je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do některého z podrobně vymezených oborů v široce vymezeném oboru 5 „Technické vědy, výroba a stavebnictví“.


220 Humanitní vědy – širší programy

Humanitní vědy – širší programy jsou studiem humanitních věd bez specializace na některou z podrobně vymezených oborů. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Humanitní vědy


221 Náboženství

Náboženství je studium náboženské víry, pojmů, symbolů, projevů, textů a spirituality. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Dějiny náboženství
Náboženství
Studium náboženství
Studium svatých knih

Zahrnuto:
Do tohoto oboru jsou zahrnuty programy pro děti a mládež, obvykle poskytované v náboženských školách nebo seminářích, v klášterech atd. Programy jsou zaměřeny na rozvíjení zájmu o principy daného náboženství a na dostatečnou obeznámenost s jeho filozofií, a tak pomáhají propagovat danou víru.

Vyloučeno:
Základní programy poskytované v náboženských školách, seminářích atd., které obsahují náboženskou výuku, avšak nekladou na ni důraz, nebo nevedou k náboženskému povolání, jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 010 „Všeobecně vzdělávací programy.“


222 Cizí jazyky

Cizí jazyky je studium struktury a složení cizích jazyků. Zahrnuje studium příslušné kultury, literatury a lingvistiky. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Druhé jazyky
Jazyky cizí
Jazyky klasické/mrtvé
Lingvistika, cizí jazyky
Překladatelské programy
Sémantika, cizí jazyky
Tlumočnické programy

Zahrnuto:
Cizí jazyky znamenají studium jazyka, který je vyučován jako cizí jazyk nebo druhý jazyk. Druhý jazyk znamená národní jazyk, kterému se učí žáci, jejichž hlavním jazykem je jiný jazyk.

Vyloučeno:
Programy vyučující mateřskému jazyku, i když tento jazyk není národním jazykem (např. programy pro imigranty učící se svému mateřskému jazyku), jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 223 „Mateřský jazyk“.


223 Mateřský jazyk

Mateřský jazyk je studium rodného jazyka zahrnující studium příslušné literatury a lingvistiky. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Filologie, rodný jazyk
Jazyky rodné
Lingvistika, rodný jazyk
Mateřský jazyk
Programy mateřského jazyka
Řečnictví a rétorika, rodný jazyk
Sémantika, rodný jazyk
Tvůrčí psaní
Udržování jazyka
Znakový jazyk

Zahrnuto:
Mateřský jazyk je studium jazyka vyučovaného jako mateřský jazyk, i když tento jazyk není národním jazykem dané země, např. programy pro imigranty v jejich rodném jazyce.

Vyloučeno:
Programy národního jazyka jsou vyloučeny z tohoto oboru, pokud je tento jazyk vyučován jako cizí nebo druhý jazyk, a jsou zahrnuty do oboru 222 „Cizí jazyky“.

Programy čtení, psaní a počítání jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 080 „Čtení, psaní a počítání“.


225 Historie a archeologie

Historie je studium minulých událostí, zejména politického, sociálního a ekonomického vývoje země, kontinentu nebo světa. Do tohoto oboru je zahrnuto studium srovnávací literatury a studium historie vědy a myšlení. Archeologie je studium starobylých civilizací vědeckou analýzou toho, co se nalezlo v zemi. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Archeologie
Dějiny
Dějiny a filozofie vědy a techniky
Dějiny kultury
Dějiny literatury
Dějiny vědy a myšlení
Muzeologie
Srovnávací literatura
Studium středověku a renesance

Zahrnuto:
Studium literatury všeobecně (nekombinované se studiem určitého jazyka) je zahrnuto do tohoto oboru.

Studium všeobecné lingvistiky (nevztahující se ke studiu určitého jazyka) je zahrnuto do tohoto oboru.

Vyloučeno:
Je-li studium literatury kombinováno se studiem určitého jazyka, je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 222 „Cizí jazyky“ nebo 223 „Mateřský jazyk“.

Studium klasických (mrtvých) jazyků (latiny atd.) je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 222 „Cizí jazyky“.

Studium dějin umění je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 211 „Výtvarné umění“.

Studium dějin hudby a divadelního (reprodukčního) umění je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 212 „Hudba a divadelní (interpretační) umění“.

Studium ekonomických dějin/dějin hospodářství je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 314 „Ekonomie“.


226 Filozofie a etika

Filozofie a etika je studium filozofie, etiky a příbuzných předmětů zabývajících se pojetím života. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Etika
Filozofie
Logika
Mravní výchova

Vyloučeno:
Studium náboženství je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 221 „Náboženství“.
Studium filozofie umění je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 211 „Výtvarné umění“.



3 – SPOLEČENSKÉ VĚDY, OBCHOD A PRÁVO

310 Společenské vědy a vědy o lidském chování – širší programy

Společenské vědy a vědy o lidském chování – širší programy je studium společenských věd a věd o lidském chování bez specializace na podrobně vymezené oblasti. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Společenské vědy
Vědy o lidském chování


311 Psychologie

Psychologie je studium lidského myšlení a chování jako důsledku individuálních rozdílů, zkušeností a prostředí. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Konverzační terapie
Psychoanalýza
Psychologie
Psychoterapie
Vývojová a dětská psychologie


312 Sociologie a kulturologie

Sociologie a kulturologie je studium lidí a způsobů jejich chování ve skupinách a ve vztahu ke společnosti. Do tohoto oboru je zahrnuto studium etnologie a sociální antropologie a studium zeměpisu lidstva a sociální geografie. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Antropogeografie
Demografie/studium populace
Etnologie
Futurologie
Gender studies
Geografie (sociální)
Kriminologie
Kulturní geografie
Kulturologie
Regionální kultury
Sociální antropologie
Sociální zeměpis
Sociologie
Teorie sociálního konfliktu
Zeměpis lidstva
Ženská studia

Vyloučeno:
Programy sociální péče, v nichž je kladen důraz na praktickou sociální práci, jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 762 „Sociální péče a poradenství“.


313 Politické vědy a občanská nauka

Politické vědy a občanská nauka je studium vládnutí a politických principů nebo praxe. Jsou zde zahrnuty předměty zabývající se právy a povinnostmi občanů. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Lidská práva
Mezinárodní vztahy
Občanská nauka
Politické dějiny
Politické vědy
Politika
Studium míru a konfliktů

Vyloučeno:
Studium politické ekonomie je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 314 „Ekonomie“.


314 Ekonomie

Ekonomie je studium ekonomické politiky, ekonomické teorie a ekonomického rozhodování. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Ekonometrie
Ekonomické dějiny
Ekonomie
Makroekonomika
Mezinárodní ekonomika
Národní účetnictví
Politická ekonomie

Vyloučeno:
Studium ekonomie, ve kterém je kladen důraz na obchodní/podnikatelskou stránku, je vyloučeno z tohoto oboru a zařazeno jako 340 „Obchod, řízení a správa – širší programy“.


321 Žurnalistika a zpravodajství

Žurnalistika a zpravodajství je studium teorie a praxe žurnalistiky/zpravodajství jako součásti masové komunikace. Žurnalistika a zpravodajství se zabývá slovním vyjádřením a obsahem zpráv. Zahrnuje zpravodajství, psaní komentářů a článků o záležitostech veřejného zájmu atd. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Informace (stylizace a obsah)
Masová komunikace (stylizace a obsah)
Publikování (šíření zpráv)
Rozhlasová žurnalistika
Zpravodajství
Žurnalistika

Vyloučeno:
Studium technik masové komunikace (např. polygrafie a rozhlasová/televizní produkce) je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 213 „Audiovizuální technika a mediální výroba a produkce“.

Studium grafické úpravy (lay-out) a designu publikací je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto v oboru 213 „Audiovizuální technika a mediální výroba a produkce“.

Studium vztahů s veřejností (public relations) je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 342 „Marketing a propagace“.


322 Knihovnictví, informace a archivnictví

Knihovnictví, informace a archivnictví je studium metod výběru, získávání, pořádání a ukládání informačních dokumentů a usnadňování využívání informací. Knihovnické programy jsou zahrnuty do tohoto oboru. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Archivnictví
Dokumentace
Informatika
Knihovnická příprava
Knihovnické programy
Muzejní dokumentace
Rešerše
Vyhledávání informací


340 Obchod, řízení a správa – širší programy

Obchod, řízení a správa – širší programy je studium teorie a praxe plánování, řízení, organizování a koordinování zdrojů soukromých a veřejných organizací a institucí. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Obchod, řízení a finance
Obchodní programy, širší
Obchodní studium
Podniková ekonomika

Zahrnuto:
Studium obchodu a správy, ve kterém není kladen důraz na žádný z podrobně vymezených oborů v rámci oboru 34, je zahrnuto v tomto oboru.

Vyloučeno:
Obchodní programy, v nichž je kladen důraz na kterýkoliv podrobně vymezený obor v rámci oboru 34 „Obchod, řízení a správa“ (management, správa, marketing atd.), by měly být klasifikovány podle příslušné specializace.


341 Velkoobchod a maloobchod

Velkoobchod a maloobchod je studium koupě a prodeje zboží a služeb, včetně managementu zásob, tvorby cen, prevence ztrát, prodejních systémů a postupů. Zahrnuje studium činností a současných trendů ve velkoobchodu a maloobchodu. Je zde zahrnut i prodej budov a jiných nemovitostí. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Dražení
Maloobchod
Mlékařství
Nákup
Nákup a prodej
Nákup, prostředkování a smlouvy
Obchodní zástupci
Prodej nemovitostí
Prodej po telefonu
Prodejní zástupci
Předváděcí techniky
Reality
Skladové hospodářství
Služby zákazníkům
Vedení skladu
Velkoobchod

Zahrnuto:
Studium nákupu a prodeje budov a jiných nemovitostí je zahrnuto v tomto oboru.


342 Marketing a propagace

Marketing a propagace je studium procesů výměny zboží a služeb mezi organizacemi a/nebo jednotlivci a studium chování a požadavků zákazníků. Zahrnuje studium úlohy vývoje produktu, tvorby cen, distribuce, reklamy a prodeje při maximalizaci prodejního výkonu. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Marketing
Obchodování
Odbyt a marketing
Propagace
Průzkum trhu
Reklama
Vztahy s veřejností (public relations)


343 Peněžnictví, bankovnictví, pojišťovnictví

Peněžnictví, bankovnictví, pojišťovnictví je studium plánování, řízení, organizování a kontrolování finančních aktivit a služeb. Zahrnuje kontrolu a monitorování finančních zdrojů organizací, institucí a jednotlivců a poskytování finančních služeb na podnikové a individuální úrovni. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Analýza investic
Bankovnictví a finance
Finance, bankovnictví, pojišťovnictví
Finanční řízení
Finanční teorie
Investice a cenné papíry
Makléřství
Penzijní pojištění
Podnikové finance
Pojišťovnictví
Programy bankovních služeb u přepážek
Sociální pojištění

Vyloučeno:
Studium pojistné matematiky je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 462 „Statistika“.


344 Účetnictví a daně

Účetnictví a daně je studium provádění, kontrolování a zaznamenávání finančních transakcí. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Audit
Daňové účetnictví
Revize účtů
Účetnictví
Vedení účetních knih


345 Management a správa

Management a správa je studium plánování, řízení a organizování funkcí a činností organizací a institucí. Programy managementu zahrnující také správu, ekonomii, finance atd. jsou zahrnuty v tomto oboru, je-li v nich kladen důraz na management a správu. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Administrativa/správa
Hodnocení výkonu
Kurzy pro zahájení vlastního podnikání
Logistický management
Management jakosti
Management lidských zdrojů
Management odborné přípravy
Management úřadu
Management vzdělávání
Management zaměstnanosti
Manažerská věda
Manažerské dovednosti
Místní veřejná správa
Nábor pracovníků
Organizační teorie a chování
Personální management
Podniková příprava
Přijímání pracovníků
Řízení lidských zdrojů
Řízení podniku
Řízení vzdělávání
Správa
Správa personálních záležitostí
Věda o řízení
Veřejná a institucionální správa
Veřejná správa

Zahrnuto:
Studium vedení v kontextu managementu je zahrnuto v tomto oboru.

Vyloučeno:
Studium schopnosti vést v kontextu osobnostního vývoje je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 090 „Osobní dovednosti“.

Studium administrativy ve významu kancelářské práce je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 346 „Sekretářské a kancelářské práce“.


346 Sekretářské a kancelářské práce

Sekretářské a kancelářské práce je studium administrativních postupů a praxe, kancelářské techniky, těsnopisu a psaní na stroji (na počítači). Specializované sekretářské programy (dvojjazyčné, zdravotnické, právnické, účetní atd.) jsou zde zahrnuty, je-li cílem daného programu spíše příprava pro sekretářskou práci, než pro práci specializovaného asistenta. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Administrativní a sekretářské práce
Automatizace administrativy
Automatizace kancelářských prací
Obchodní korespondence
Obsluha kancelářských strojů
Obsluha telefonní centrály
Ovládání klávesnice
Podpůrné služby pro management
Programy pro cizojazyčné sekretářské práce
Programy pro sekretářské práce v právnictví
Programy pro sekretářské práce ve zdravotnictví
Příprava (podnikových) recepčních
Psaní na PC
Psaní na stroji
Sekretářské programy
Soudní stenografie
Stenografie
Těsnopis
Úřednické programy
Vstup dat
Zpracování informací/vstup dat

Zahrnuto:
Širší sekretářské programy obsahující mimo jiné kursy práce s počítačem jsou zahrnuty do tohoto oboru.

Vyloučeno:
Samostatné programy pro používání specifického počítačového software jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 482 „Užití počítačů“.

Management úřadu je vyloučen z tohoto oboru a zahrnut do oboru 345 „Management a správa“.

Programy pro hotelové recepční jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 811 „Hotelnictví, restaurace, stravování“.


347 Pracovní prostředí

Pracovní prostředí je studium struktury a funkce pracovního prostředí. Obsahuje programy, poskytované většinou v rámci přípravy personálu, které se vztahují k danému pracovišti a úkolům. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Odborářské kurzy (všeobecné)
Organizace práce
Potřeby zákazníků
Pracovní rozvoj
Pracovní vztahy
Pracovní život
Úvodní kurzy v práci
Zajišťování jakosti
Znalost podniku

Zahrnuto:
Příprava pracovníků vztahující se k danému pracovišti nebo úkolům je zahrnuta do tohoto oboru, není-li možné ji zahrnout do nějakého jiného oboru.

Vyloučeno:
Příprava vztahující se k danému pracovišti nebo úkolům je vyloučena z tohoto oboru, je-li spjata spíše s osobnostním vývojem než s vývojem pracovním, a je zahrnuta do oboru 090 „Osobní dovednosti“.

Příprava pracovníků, která může být zahrnuta do nějakého jiného oboru, je vyloučena z tohoto oboru a zahrnuta do příslušného oboru. Např. kursy kvality by měly být, jsou-li technické, zahrnuty do oborů v rámci 52 „Technické vědy a technické obory“.

Programy pro (fyzické) pracovní prostředí by měly být zahrnuty do oboru 862 „Bezpečnost a ochrana zdraví při práci“.

Programy, většinou na terciární úrovni, zabývající se pracovním prostředím všeobecně, z hlediska trhu práce, sociálních partnerů, průmyslové psychologie atd., jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oborů v rámci 31 „Společenské vědy a vědy o lidském chování“.


380 Právo

Právo je studium principů a postupů pro formální udržování pořádku ve společnosti, včetně přípravy pro právnické profese, např. advokáta nebo přípravy pro soudcovskou kariéru. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Dějiny práva
Komerční právo
Notářství/Notářská praxe
Obchodní právo
Pracovní právo
Právní praxe
Právní věda
Právo
Studium pro pomocné právní profese
Studium trestního práva



4 – PŘÍRODNÍ VĚDY, MATEMATIKA A INFORMATIKA

421 Biologie a biochemie

Biologie a biochemie je studium struktury, funkce, reprodukce, růstu, evoluce a chování živých organismů. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Biofyzika
Biochemie
Biologie
Biometrie
Botanika
Entomologie
Farmakologie
Genetika
Limnologie
Mikrobiologie
Molekulární biologie
Ornitologie
Parazitologie
Toxikologie
Věda o výživě
Vědy o životě
Virologie
Zoologie

Zahrnuto:
Studium chemických procesů v živých organismech (biochemie, toxikologie, farmakologie atd.) je zahrnuto v tomto oboru.

Vyloučeno:
Studium vědy o životním prostředí, která se zabývá vztahem mezi živými organismy a prostředím, je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 422 „Vědy o životním prostředí“.


422 Vědy o životním prostředí

Vědy o životním prostředí je studium organismů ve vzájemném vztahu a ve vztahu k prostředí. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Ekologie
Věda o životním prostředí

Vyloučeno:
Studium biologie a toxikologie je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 421 „Biologie a biochemie“.


440 Vědy o neživé přírodě – širší programy

Vědy o neživé přírodě – širší programy je studium věd o neživé přírodě bez specializace na nějaký podrobně vymezený obor. Jsou zde zařazeny široké programy v rámci věd o neživé přírodě:

Programy věd o neživé přírodě (širší programy)


441 Fyzika

Fyzika je studium vlastností a vzájemného působení hmoty a energie. Zahrnuje studium astronomie a věd o vesmíru. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Akustika
Astrofyzika
Astronomie
Fyzika
Jaderná fyzika
Optika
Planetární vědy
Vědy o vesmíru

Vyloučeno:
Oční optici jsou vyloučeni z tohoto oboru a zahrnuti do oboru 725 „Lékařská diagnostika a léčebná technika“.


442 Chemie

Chemie je studium látek, jejich prvků a toho, jak látky a prvky reagují, jsou-li kombinovány. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Analytická chemie
Anorganická chemie
Chemie
Chemie polymerů
Organická chemie
Petrologie

Vyloučeno:
Biochemie je vyloučena z tohoto oboru a zahrnuta do oboru 421 „Biologie a biochemie“.


443 Vědy o Zemi

Vědy o Zemi je studium složení a struktury Země včetně hydrosféry a atmosféry. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Geodézie
Geofyzika
Geografie
Geologie
Hydrogeologie
Hydrologie
Meteorologie
Mineralogie
Oceánografie
Oceánologie
Paleontologie
Seismologie
Vědy o atmosféře
Vědy o Zemi
Vědy o životě v moři
Vulkanologie
Zeměpis (fyzický)
Zeměpis (přírody)

Vyloučeno:
Sociální geografie je vyloučena z tohoto oboru a zahrnuta do oboru 312 „Sociologie a kulturologie“.


461 Matematika

Matematika je studium abstraktních deduktivních systémů. Zahrnuje algebru, aritmetiku, geometrii, reálnou a komplexní analýzu a aplikovanou matematiku. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Algebra
Analýza dat (matematika)
Aplikovaná matematika
Geometrie
Matematika
Numerická analýza
Operační výzkum


462 Statistika

Statistika je studium sběru, popisu, pořádání a analyzování číselných údajů. Je zde zahrnuto studium teorie pravděpodobnosti a pojistné matematiky. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Matematická (teoretická) statistika
Pojistná matematika
Projektování (statistického) šetření
Statistika aplikovaná
Teorie pravděpodobnosti
Výběrová šetření

Zahrnuto:
Studium aplikované statistiky je zahrnuto v tomto oboru.

Studium matematické (teoretické) statistiky je zahrnuto v tomto oboru.

Vyloučeno:
Studium demografie/studium populace je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 312 „Sociologie a kulturologie“.


481 Počítačové vědy

Počítačové vědy, informatika je studium navrhování a vývoje počítačových systémů a operačního prostředí. Zahrnuje studium navrhování, údržby a integrace softwarových aplikací. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Analýza počítačového systému
Informatika (počítačová věda)
Lokalizace softwaru
Návrh počítačového systému
Operační systémy
Počítačová věda
Počítačové programování
Programovací jazyky (Visual Basic, C++ atd.)
Programování (počítač)
Správa sítě
Testování software

Vyloučeno:
Technická údržba počítače (hardware) je vyloučena z tohoto oboru a zahrnuta do oboru 523 „Elektronika a automatizace“.

Programy pro užívání počítačových aplikací jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oblasti 482 „Užití počítačů“.


482 Užití počítačů

Užití počítačů je studium používání počítačů a počítačového softwaru a aplikací pro různé účely. Tyto programy jsou obvykle krátké. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Používání počítačového softwaru
Používání počítačů
Programy používání internetu
Software pro vydávání publikací pomocí počítače (DTP)
Software pro výpočty (tabulkové procesory)
Software pro zpracování dat
Software pro zpracování textu



5 – TECHNICKÉ VĚDY, VÝROBA A STAVEBNICTVÍ

520 Technické vědy a technické obory – širší programy

Technické vědy a technické obory – širší programy je studium techniky a technických oborů bez specializace na některý z podrobně vymezených oborů. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Programy technického průmyslu
Řízení jakosti (technické)
Technická údržba
Technika
Technologie materiálů


521 Strojírenství, kovovýroba a metalurgie

Strojírenství, kovovýroba a metalurgie je studium plánování, navrhování, vývoje, výroby, údržby a kontroly strojů, strojírenských provozů a systémů a výrobků z kovů. Zahrnuje navrhování a údržbu strojů, které produkují výrobky a služby. Programy v tomto oboru se zaměřují na stroje, strojní systémy a výrobky z kovu. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Hodinářství
Hutnická technologie
Hutnictví
Hydraulika
Kotlářství a sváření
Mikromechanika
Montáž, soustružení a obrábění kovů
Ocelářství
Odlévání kovů a výroba modelů
Opravy jízdních kol
Programy hutnických oborů
Programy strojírenských oborů
Přesná mechanika
Puškařství
Strojírenství
Sváření a pájení
Výroba jízdních kol
Výroba nástrojů a zápustek
Výroba oceli
Zámečník a opravář sejfů
Zpracování plechu

Vyloučeno:
Studium motorových vozidel a techniky je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 525 „Motorová vozidla, lodě a letadla“.


522 Elektrotechnika a energetika

Elektrotechnika je studium instalování, údržby, oprav a diagnostikování závad na elektrickém vedení a příslušném vybavení v domácnostech, obchodních a průmyslových zařízeních. Je zde zahrnuta instalace a údržba nadzemních a podzemních rozvodných sítí elektrické energie. Energetika je studium výroby energie. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Elektromontáž
Elektrotechnika
Instalace a údržba silnoproudého vedení
Jaderná, vodní a tepelná energetika
Klimatizační technika
Opravy elektrických spotřebičů
Programy elektrotechnických oborů
Programy chladírenské techniky
Programy pro energetiku
Programy topenářských oborů
Rozvod plynu
Solární energie
Studium energetiky
Výroba elektrické energie
Výroba energie
Vzduchotechnické programy

Zahrnuto:
Studium instalace, diagnostiky závad a oprav vytápěcího, klimatizačního a chladicího zařízení je zahrnuto v tomto oboru.

Vyloučeno:
Studium elektrotechniky vozidel je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 525 „Motorová vozidla, lodě a letadla“.


523 Elektronika a automatizace

Elektronika a automatizace je studium plánování, navrhování, vývoje, údržby a kontroly elektronického vybavení, strojního zařízení a systémů. Zahrnuje navrhování počítačů a vybavení pro komunikaci. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Automatizace
Digitální technika
Elektronické zpracování dat
Elektronika pro rozhlasové a televizní vysílání
Instalace komunikačních zařízení
Komunikační systémy
Opravy elektronického zařízení
Opravy počítačů
Opravy televizních a rozhlasových přijímačů
Počítačová technika
Regulační technika
Robotika
Robotová technika
Technika tvorby sítí
Technika zpracování dat
Telekomunikační technika
Údržba komunikačních zařízení

Vyloučeno:
Počítačové vědy (navrhování počítačových systémů a softwarových aplikací) jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 481 „Počítačové vědy“


524 Chemické výroby

Chemické výroby je studium plánování, navrhování a vývoje výrobků a procesů, při nichž dochází k chemickým a fyzikálním změnám. Zahrnuje navrhování chemických provozů a kontrolních systémů. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Biochemické technologie
Biotechnologie
Chemická technologie
Laboratorní technika
Programy pro laboratorní techniky
Programy pro pomocné laboranty
Rafinace nafty
Řízení chemických procesů
Řízení provozu a strojů (zpracování)
Technologie chemických procesů
Zpracování ropy, zemního plynu, petrochemických výrobků

Zahrnuto:
Programy laboratorní techniky jsou zahrnuty v tomto oboru, není-li kladen důraz na specifickou aplikaci.

Vyloučeno:
Programy laboratorní techniky jsou vyloučeny z tohoto oboru, je-li kladen důraz na specifickou aplikaci (biologickou, lékařskou atd.) a jsou zahrnuty do příslušných oborů (420, 725 atd.).

Programy s důrazem na výrobu určitých materiálů jsou vyloučeny z tohoto oboru; např. programy s důrazem na zpracování papíru by měly být zahrnuty do oboru 543 „Výroba a zpracování materiálů (dřevo, papír, plasty, sklo)“.


525 Motorová vozidla, lodě a letadla

Motorová vozidla, lodě a letadla je studium navrhování, vývoje, výroby, údržby, diagnostikování závad, oprav a servisu motorových vozidel, včetně zemních a zemědělských strojů. Typická je kombinace studia jak kovových konstrukcí, tak motorů. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Autoelektrika
Diagnostika vozidel
Elektrotechnika motorových vozidel
Karosářství
Lakování vozidel
Lakování/stříkání
Letecká a kosmická technika
Letecká technika
Letecká údržba
Lodní konstrukce
Lodní technika
Mechanika vozidel
Mechanika zemědělských strojů
Motocyklová mechanika
Motocyklová technika
Námořní technika
Opravy karosérií/autoklempířství
Opravy vozidel
Seřizování vozidel
Stavba lodí
Technika motorových vozidel
Vozidlová a motorová technika
Výroba vozidel
Výroba vrtulníků

Zahrnuto:
Studium elektrotechniky motorových vozidel je zahrnuto do tohoto oboru.

Vyloučeno:
Studium výroby a oprav nemotorových vozidel je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 521 „Strojírenství, kovovýroba a metalurgie“ (např. jízdní kola) nebo 543 „Výroba a zpracování materiálů (dřevo, papír, plasty, sklo)“ (např. bezmotorové čluny).


540 Výroba a zpracování – širší programy

Výroba a zpracování – širší programy je studium výroby a zpracování bez specializace na některý z podrobně vymezených oborů. Jsou zde zařazeny programy zabývající se výrobou a zpracováním:

Výroba a zpracování (širší programy)


541 Potravinářství

Potravinářství je studium zpracování a balení potravin a nápojů a vybavení a postupů používaných při výrobě a distribuci potravin. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Cukrářství
Cukrovinkářský průmysl
Konzervárenství
Lihovarnictví
Manipulace s potravinami/hygiena
Mlékárenský průmysl
Mlékárenství
Mlýnský a pekárenský průmysl
Pekárenství
Pivovarnictví
Potravinářská technika
Potravinářské programy
Potravinářský průmysl
Potravinářství
Potravinářství a potravinářská technologie
Příprava potravin
Řeznictví
Sklepní hospodářství/zrání vína
Sýrařství
Školení vína
Tabákový průmysl
Uchovávání/konzervace potravin
Vinařství
Výroba (sladkého) pečiva
Výroba cukrovinek
Výroba potravin a nápojů
Výroba sýrů
Výroba vína
Zpracování masa

Zahrnuto:
Studium zacházení s potravinami a hygieny potravin je zahrnuto do tohoto oboru.

Studium zpracování tabáku je zahrnuto do tohoto oboru.

Vyloučeno:
Programy přípravy pro restaurace a stravování jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 811 „Hotelnictví, restaurace, stravování“.

Věda o výživě je vyloučena z tohoto oboru a zahrnuta do oboru 421 „Biologie a biochemie“.


542 Výroba textilu, oděvů a obuvi, zpracování kůže

Výroba textilu, oděvů a obuvi, zpracování kůže je studium výroby textilu, textilních a kožených výrobků, oblečení a doplňků, bot a dalších forem obuvi. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Bytový textil
Čalounictví
Dámské krejčovství
Kožešnictví
Kožešnictví a kožařství
Kožešník
Krejčovství
Obuvnictví
Oděvní průmysl
Odívání, oděvnické a textilní práce
Pletení (průmyslové)
Programy kožařských oborů
Programy oděvních oborů
Programy textilních oborů
Přádelnictví
Sedlářství
Střihačství a krejčovství
Šití (průmyslové)
Textilnictví, oděvnictví a obuvnictví
Tkalcovství (průmyslové)
Vlnařství
Výroba koženého zboží
Výroba obuvi
Výroba prádla
Výrobce koženého zboží
Vyšívání a šití (průmyslové)
Zakázkové krejčovství
Zpracování kůže

Vyloučeno:
Programy rukodělných řemesel (tkalcovství, vyšívání atd.) jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 215 „Uměleckořemeslné dovednosti“.


543 Výroba a zpracování materiálů (dřevo, papír, plasty, sklo)

Výroba a zpracování materiálů je studium výroby produktů ze dřeva, papíru, plastů, skla nebo jiných materiálů, např. kamene, hlíny, umělých materiálů atd. Pro programy zahrnuté v tomto oboru je podstatnější zpracovávaný materiál než všeobecné technické vědomosti. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Dřevařství
Dřevozpracující průmysl
Gumárenství
Kamenický průmysl
Keramika (průmyslová)
Nábytkářské obory
Nábytkářství
Obrábění a soustružení dřeva
Práce z rotangu, proutí a bambusu
Programy oborů práce se dřevem
Průmyslová výroba diamantů
Sklářství (průmyslové)
Stavba člunů (bezmotorových)
Technologie zpracování dřeva
Tesařství (nikoli stavební)
Truhlářství
Výroba a zpracování papíru
Výroba plastů
Výroba skla
Výroba syntetických vláken
Zpracování dřeva a tesařské práce

Vyloučeno:
Studium kovovýroby je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 521 „Strojírenství, kovovýroba a metalurgie“.

Studium stavebního tesařství a truhlářství je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 582 „Stavebnictví a inženýrské stavitelství“.

Studium chemické výroby všeobecně je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oblasti 524 „Chemické výroby“.

Studium polygrafie a knihvazačství je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 213 „Audiovizuální technika a mediální výroba a produkce“.

Programy rukodělných řemesel (sklářské umění a řemesla, řezbářství atd.) jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 215 „Uměleckořemeslné dovednosti“.


544 Hornictví a těžba

Hornictví a těžba je studium plánování, vývoje, hodnocení a řízení těžby nerostů, ropy a zemního plynu ze země. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Báňský průmysl
Důlní inženýrství
Důlní technologie
Hornictví
Kamenolomy
Technologie těžby nerostů
Těžba kamene
Těžba nerostných surovin
Těžba ropy a zemního plynu
Těžba uhlí

Vyloučeno:
Studium metalurgie je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 521 „Strojírenství, kovovýroba a metalurgie“.

Studium geologie je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 443 „Vědy o Zemi“.


581 Architektura a urbanismus

Architektura je studium umění, vědy a technik navrhování budov. Obsahuje jak užitkové cíle – například spolehlivost konstrukce a funkční a ekonomickou efektivnost stavby – tak estetické zřetele. Urbanismus je studium usměrňovaného růstu a zlepšování měst jak z funkčního, tak z estetického hlediska. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Architektonické navrhování a plánování měst
Architektura
Kartografie/zeměměřictví
Krajinná architektura
Městské a regionální plánování
Plánování měst
Plánování měst a krajiny
Rozvoj obcí
Rozvoj venkova
Stavební architektura
Stavební plány
Topografie
Urbanistika
Územní plánování
Zeměměřictví

Zahrnuto:
Studium kartografie a zeměměřictví je zahrnuto v tomto oboru.

Vyloučeno:
Studium navrhování interiérů je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 214 „Design“.

Navrhování a budování parků a zahrad je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 622 „Zahradnictví“.


582 Stavebnictví a inženýrské stavitelství

Stavebnictví je studium vědy, technologie a technik montáže, stavění a údržby veřejných, komerčních, průmyslových a obytných struktur a jejich příslušenství. Inženýrské stavitelství je studium plánování, navrhování, testování a řízení stavby velkých budov a struktur, včetně systémů dopravy, vodovodů, kanalizace atd. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Asanace (stavební)
Betonářství
Demolice
Dláždění podlah a obklady zdí
Domovní instalace
Inženýrské stavitelství
Izolace
Kamenictví
Kladení podlah
Kladení zdiva a obkladů
Kreslení technické
Lešenářské práce
Malování a tapetování
Omítání
Potrubní instalace
Řízení stavebních prací
Stavba mostů
Stavba silnic
Stavební dozor
Stavební kovové konstrukce
Stavební renovace
Stavební technika
Stavební technologie
Stavební údržba
Stavebnický průmysl
Stavění budov
Stavitelství doků a přístavů
Střešní práce
Technické kreslení
Truhlářství a tesařství (stavební)
Ventilace (stavební)
Vodní stavby a technika
Vodovody a kanalizace
Výkopová technika
Zasklívání
Zavodňování a drenáže (stavební)
Zednická práce
Zednictví

Vyloučeno:
Elektrické instalace jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 522 „Elektrotechnika a energetika“. Podobně instalace a opravy vytápěcího, klimatizačního a chladicího zařízení jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 522 „Elektrotechnika a energetika“.



6 – ZEMĚDĚLSTVÍ A VETERINÁŘSTVÍ

620 Zemědělství, lesnictví a rybářství – širší programy

Zemědělství, lesnictví a rybářství – širší programy je studium zemědělství, lesnictví a rybářství bez specializace na nějaký podrobně vymezený obor. Jsou zde zařazeny širší programy v zemědělství, lesnictví a rybářství:

Zemědělství, lesnictví a rybářství (širší programy)


621 Rostlinná a živočišná výroba

Rostlinná a živočišná výroba je studium pěstování zemědělských plodin a pastvin, péče o ně a jejich sklizeň a chov zvířat. Zahrnuje studium řízení a hospodaření farem a produkci nezpracovaných rostlinných a živočišných produktů. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Agronomie a nauka o plodinách
Drůbežářství
Ekonomika zemědělství
Farmářství
Chov dobytka
Chov hus
Chov koní
Chov ovcí
Chov prasat
Chov psů
Chov zvířat
Obilnářství
Ovocnářství
Péče o dostihové koně
Pěstování oliv
Pěstování ovoce
Pěstování vinné révy
Pěstování zemědělských plodin
Pěstování žita a pšenice
Půdoznalství
Řízení hospodářství s rostlinnou a živočišnou výrobou
Řízení zemědělského hospodářství
Techniky zavlažování
Údržba zemědělského hospodářství
Úrodnost půdy
Vinohradnictví
Výcvik zvířat
Zakládání sadů
Zakládání vinohradů
Základní dovednosti v zemědělství
Zelinářství
Zemědělské vědy
Zemědělství
Zpracování a distribuce zemědělských produktů

Zahrnuto:
Studium půdoznalství, úrodnosti půdy a technik zavlažování je zahrnuto v tomto oboru.

Studium pěstování intenzivně obhospodařovaných plodin, například ovoce a zeleniny, je zahrnuto v tomto oboru.

Vyloučeno:
Studium výroby vína je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 541 „Potravinářství“.

Jezdectví je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 813 „Sporty“.


622 Zahradnictví

Zahradnictví je studium zahradnické technologie a managementu, pěstování květin, skleníkových metod, školkařství, zahradní architektury atd. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Kultivace trávníku
Pěstování květin
Pěstování okrasných rostlin
Pěstování rostlin ve sklenících
Pěstování trávníku
Školkařství (zahradnictví)
Údržba dostihových drah
Údržba sportovních hřišť
Údržba trávníků pro sport
Údržba zeleně
Zahradní architektura
Zahradnické techniky
Zahradnictví

Zahrnuto:
Navrhování a budování městských parků a zahrad u domů je zahrnuto v tomto oboru.

Zahradnické programy kombinující pěstování květin a zeleniny jsou zahrnuty v tomto oboru.

Vyloučeno:
Studium pěstování zemědělských plodin (například pšenice, rýže, ovoce, zeleniny, které jsou pěstovány jako potraviny) je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 621 „Rostlinná a živočišná výroba“.

Studium půdoznalství, úrodnosti půdy a technik zavlažování je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 621 „Rostlinná a živočišná výroba“.

Studium správy národních parků je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 852 „Přírodní prostředí a přirozené formy života“.

Studium krajinné architektury je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 581 „Architektura a urbanismus“.


623 Lesnictví

Lesnictví je studium zakládání, kultivace, těžby a správy lesů. Zahrnuje studium myslivosti. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Lesní hospodářství
Lesnictví
Myslivost
Techniky získávání lesních produktů
Údržba lesa

Vyloučeno:
Studium správy národních parků je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 852 „Přírodní prostředí a přirozené formy života“.

Dřevařství (produkce pilařských závodů atd.) je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 543 „Výroba a zpracování materiálů (dřevo, papír, plasty, sklo)“.


624 Rybářství

Rybářství je studium chovu a lovu sladkovodních a mořských ryb, korýšů a měkkýšů. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Chov měkkýšů a korýšů
Chov ryb
Pěstování mořských rostlin a živočichů
Rybářská věda a technika
Rybářství
Rybní hospodářství
Rybníkářství
Rybolov na širém moři

Zahrnuto:
Programy řízení rybářských člunů jsou zahrnuty v tomto oboru.

Vyloučeno:
Studium průmyslového zpracování ryb je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 541 „Potravinářství“.


640 Veterinářství

Veterinářství je studium prevence, diagnostikování a léčení chorob a zranění zvířat a celkové péče o ně. Je zde zahrnuto studium péče o nemocná, zraněná a oslabená zvířata prodělávající léčení na veterinárních klinikách. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Péče o zdraví zvířat
Reprodukce zvířat (věda)
Veterinární asistence
Veterinární lékařství
Veterinární věda

Zahrnuto:
Věda o rozmnožování zvířat je zahrnuta v tomto oboru.

Vyloučeno:
Studium chovu zvířat je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 621 „Rostlinná a živočišná výroba“.



7 – ZDRAVOTNICTVÍ A SOCIÁLNÍ PÉČE

720 Zdravotnictví – širší programy

Zdravotnictví – širší programy je studium zdravotnictví bez specializace na nějakou podrobně vymezenou oblast. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Programy veřejného zdravotnictví
Zdravotnictví (širší programy)


721 Humánní medicína

Humánní medicína je studium principů a postupů používaných při prevenci, diagnostikování a léčení nemocí a zranění u lidí a při udržování celkového zdraví. Tento obor v podstatě sestává z přípravy lékařů. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Anatomie
Anesteziologie
Audiologie/nauka o sluchu
Bakteriologie
Cytologie
Dermatologie
Epidemiologie
Fyziologie
Gerontologie
Gynekologie
Hematologie
Histologie
Homeopatie
Chirurgie
Imunologie
Kardiologie
Lékařství
Medicína
Neurologie
Oční lékařství
Oftalmologie
Onkologie
Patologie
Pediatrie
Plastická chirurgie
Porodnictví a gynekologie
Praktická lékařská příprava
Preventivní a sociální lékařství
Příprava lékařů
Příprava praktických lékařů
Přírodní léčba
Psychiatrie
Soudní lékařství
Urologie
Vnitřní lékařství
Všeobecné lékařství


723 Ošetřovatelství a pečovatelství

Ošetřovatelství a pečovatelství je studium poskytování zdravotní péče nemocným, postiženým nebo oslabeným lidem a asistování praktickým lékařům a ostatním lékařským nebo zdravotnickým odborníkům při diagnostikování a léčení pacientů. Ošetřovatelská kvalifikace se zaměřuje na udržování zdraví a na péči o něj v průběhu nemoci a rehabilitace. Zahrnuje péči o staré lidi a péči o postižené. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Asistentství (zdravotní)
Gerontologické služby
Hygiena dítěte (ošetřovatelství)
Hygiena lékařská
Náhradní mateřská péče
Obecní zdravotnické služby
Ošetřovatelství
Péče o postižené
Péče o staré lidi
Pomocné ošetřovatelství/sanitářství
Porodní asistentství
Programy zdravotnické péče
Psychiatrické ošetřovatelství
Všeobecné ošetřovatelství
Zdravotní asistence

Zahrnuto:
Pečovatelské programy obsahující zdravotní i sociální péči, např. o staré lidi, jsou zahrnuty v tomto oboru.

Vyloučeno:
Veterinární ošetřovatelství je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 640 „Veterinářství“.

Zubní ošetřovatelství je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 724 „Stomatologie“.

Péče o dítě (nikoliv zdravotní) je vyloučena z tohoto oboru a zahrnuta do oboru 761 „Péče o děti a mládež“.


724 Stomatologie

Stomatologie je studium diagnostikování, léčení a prevence onemocnění a abnormalit zubů a dásní. Zahrnuje studium navrhování, zhotovování a oprav zubních náhrad a ortodontických aparátů. Rovněž zahrnuje studium poskytování asistence zubnímu lékaři. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Dentální hygiena
Dentální laboratorní technika
Klinická stomatologie
Odontologie
Ortodoncie
Stomatologie
Zubní asistentství
Zubní chirurgie
Zubní instrumentář
Zubní lékařství
Zubolékařská technika

Zahrnuto:
Studium zubní hygieny a veřejného zubního zdravotnictví je zahrnuto v tomto oboru.


725 Lékařská diagnostika a léčebná technika

Lékařská diagnostika a léčebná technika je studium široké řady postupů používaných pro diagnostikování a léčení nemocí a postižení. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Ambulantní služba
Ambulantní technika
Lékařská laboratorní technika
Lékařská technika
Optická protetika/čočky
Optická technika
Optika
Ortopedická protetika
Otoprotetika (pro neslyšící)
Pohotovostní zdravotnická technika
Protetická technika
Protetika
Radioterapie
Rentgenografie
Rentgenologická technika
Rentgenologie
Rentgenová technika (lékařská)
Technika naslouchadel
Technika nukleární medicíny
Technika soudního lékařství
Výroba očních čoček

Zahrnuto:
Lékařská laboratorní technika je zahrnuta v tomto oboru.

Vyloučeno:
Studium laboratorní techniky je vyloučeno z tohoto oboru, není-li kladen důraz na lékařskou laboratorní techniku. Obecná laboratorní technika je zahrnuta do oboru 524 „Chemické výroby“. Laboratorní technika, v níž je kladen důraz na další konkrétní aplikace (biologie, fyzika, chemie atd.) je zahrnuta do příslušných oborů (421, 441, 442 atd.).

Studium zubolékařských metod je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 724 „Stomatologie“.


726 Terapie a rehabilitace

Terapie a rehabilitace je studium obnovy normálního fyzického stavu u lidí, kteří ho pozbyli v důsledku dočasného nebo trvalého postižení. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Dietetické programy
Fyzioterapie
Chiropraxe
Léčba nemocí z povolání
Logopedie
Masáže (léčebné)
Měření refrakce oka
Optometrie
Osteopatie
Patologie a terapie řeči
Reflexologie
Rehabilitace
Rehabilitace prací
Služby mentální hygieny
Výživa a dietetika

Zahrnuto:
Studium rehabilitace a léčby nemocí z povolání jsou zahrnuty v tomto oboru.

Vyloučeno:
Studium psychoterapie je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 311 „Psychologie“.

Studium vědy o výživě je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 421 „Biologie a biochemie“.


727 Farmacie

Farmacie je studium léků a jejich účinků na člověka. Zahrnuje přípravu, vydávání a aplikaci léků. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Farmacie
Lékárenská farmacie

Vyloučeno:
Studium farmakologie je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 421 „Biologie a biochemie“.


761 Péče o děti a mládež

Péče o děti a mládež je studium vývoje dětí a mládeže a péče o ně. Zahrnuje studium rekreačních činností a činností prováděných ve volném čase jako sociální služby poskytované školním dětem. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Péče o dítě
Programy dětské rekreace
Programy pro mladé pracovníky
Programy rekreace pro mládež
Služby pro mládež

Vyloučeno:
Studium vzdělávání v raném dětství je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 143 „Příprava učitelů pro předškolní výchovu“.

Studium zdravotní péče o děti je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 723 „Ošetřovatelství“.


762 Sociální péče a poradenství

Sociální péče a poradenství je studium sociálních potřeb veřejnosti, specifických skupin a jednotlivců a vhodných způsobů uspokojování těchto potřeb. Zaměřuje se na sociální péči s důrazem na sociální politiku a praxi. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Alkohol, tabák, drogy (znalosti o problematice)
Kariérní poradenství
Mobbing (znalosti o problematice)
Podpora v krizi
Poradenství
Profesní poradenství
Protialkoholní a protidrogové poradenství
Rodinné a manželské poradenství
Sociální péče
Sociální politika
Sociální práce
Sociální praxe
Sociální teorie (aplikovaná)
Šikana (znalost problematiky)
Týrání a špatné zacházení (znalost problematiky)

Zahrnuto:
Studium profesního poradenství je zahrnuto v tomto oboru.

Vyloučeno:
Studium sociologie a společenských věd je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 312 „Sociologie a kulturologie“.

Pečovatelské programy kombinující zdravotní a sociální péči, např. o staré lidi, jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 723 „Ošetřovatelství“.



8 – SLUŽBY

810 Osobní služby – širší programy

Stravování, ubytování a osobní služby – širší programy je širší studium osobních služeb bez specializace na nějaký podrobně vymezený obor. Tento obor sestává do značné míry z programů zařazených na sekundární úrovni. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Stravování, ubytování a osobní služby (širší programy)


811 Hotelnictví, restaurace, stravování

Hotelnictví, restaurace, stravování je studium poskytování jídla, nápojů, ubytování a příbuzných služeb v hotelích, restauracích atd. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Barman/mixér u baru
Hotelnictví a restaurační programy
Hotelové služby
Hotelové/motelové a restaurační služby
Kuchařské umění
Kuchařství (restauračního a hotelového typu)
Kulinářské umění
Obsluha a barová služba
Pohostinské služby
Příprava hotelových recepčních
Servírování pokrmů
Služba u baru
Stravovací a pohostinské služby
Stravování

Vyloučeno:
Studium zpracování potravin (průmyslového) je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 541 „Potravinářství“.

Příprava recepčních (všeobecně) je vyloučena z tohoto oboru a zahrnuta do oboru 346 „Sekretářské a kancelářské práce“.


812 Cestování, turismus a volný čas

Cestování a turismus je studium marketingu a propagace turistických destinací a událostí. Zahrnuje studium zařizování jízdenek a rezervací. Volný čas je studium rekreačních činností a činností prováděných ve volném čase a určených pro jednotlivce a skupiny. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Cestování a turismus
Management rekreace
Programy turistických oborů
Průvodcovství, vedení zájezdů
Příprava pozemního personálu (letiště)
Rekreace a volný čas
Služby cestovního ruchu
Služby cestovních kanceláří
Turismus
Volný čas a turismus

Vyloučeno:
Studium rekreačních činností a činností prováděných ve volném čase pro školní děti je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 761 „Péče o děti a mládež“.


813 Sporty

Sporty je studium technik a dovedností ve zvoleném sportu. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Fyzická příprava (sport)
Gymnastika
Jezdectví
Kopaná
Potápění (sportovní)
Programy pro rozhodčí a jiné sportovní funkcionáře
Programy pro sportovní trenéry
Přijímání sázek (na dostizích atd.)
Příprava sportovních instruktorů
Sport
Sportovní koučování
Techniky a dovednosti ve zvoleném sportu
Vedení ve sportu

Zahrnuto:
Jezdectví/Příprava dostihových jezdců je zahrnuto v tomto oboru.

Vyloučeno:
Příprava školních učitelů tělesné výchovy je vyloučena z tohoto oboru a zahrnuta do oboru 146 „Příprava učitelů odborných předmětů“.


814 Služby pro domácnost

Služby pro domácnost je studium různých služeb pro domácnost, například vedení domácnosti, uklízení, praní, šití atd. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Hospodaření domácnosti
Chemické čištění
Kominictví
Nauka o vedení domácnosti
Pohřební služby a nauka o pohřebnictví
Praní
Příprava pokrmů (v domácnosti)
Ruční práce (v domácnosti)
Spotřebitelská ekonomika
Správce domu/domovník
Správcovství, vedení domácnosti a služby v domácnosti
Šití (v domácnosti)
Úklid

Zahrnuto:
Úklidové programy jsou zahrnuty v tomto oboru, i když se zaměřují na úklid škol, nemocnic, továren atd.

Vyloučeno:
Studium údržby budov je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 582 „Stavebnictví a inženýrské stavitelství“.


815 Kadeřnické a kosmetické služby

Kadeřnické a kosmetické služby je studium péče o vlasy a tělo za účelem zlepšení vzhledu. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Fitness centra
Holičství
Kadeřnictví
Kosmetické služby
Kosmetologie
Léčebná kosmetika
Make-up
Manikúra
Masáž (kosmetická)
Pedikúra
Služby kosmetických salónů (léčebná kosmetika)
Udržování dobré tělesné kondice a štíhlé linie
Vlásenkářství
Výroba paruk


840 Přepravní služby a spoje

Přepravní služby a spoje je studium provozu, řízení a směrování lodí, letadel a jiných forem dopravy. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Dopravní programy
Komunikace (letecké, železniční,silniční atd.)
Letecký dispečink
Letectví
Lodní provoz
Námořnictví
Navigační techniky
Pilotáž a navigace
Plavební nauka
Poštovní služby
Programy pro námořníky
Programy pro posádku letadla (pilotování a navigace)
Programy pro řidiče
Příprava letušek/stewardů
Příprava palubních průvodčích
Řízení autobusu a autokaru
Řízení jeřábů a jeřábových vozíků
Řízení letového provozu
Řízení nákladních vozů
Řízení poštovní přepravy
Řízení silniční automobilové dopravy
Řízení vidlicového zdvižného vozíku
Řízení železniční dopravy

Zahrnuto:
Příprava palubních průvodčích je zahrnuta v tomto oboru.

Vyloučeno:
Programy služeb telefonních sítí jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 523 „Elektronika a automatizace“. Programy pro obsluhu telefonní centrály jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 346 „Sekretářské a kancelářské práce“.


850 Ochrana životního prostředí – širší programy

Ochrana životního prostředí – širší programy je studium ochrany životního prostředí bez specializace na některý podrobně vymezený obor. Jsou zde zařazeny širší programy s tímto hlavním obsahem:

Nauka o životním prostředí
Ochrana životního prostředí
Péče o životní prostředí
Programy využití přírodních zdrojů
Uchovávání přírodních zdrojů
Uchovávání půdy a vody


851 Technologie ochrany životního prostředí

Technologie ochrany životního prostředí je studium postupů, jejichž úkolem je minimalizovat odpad a plýtvání a omezit znečišťování. Zahrnuje programy zabývající se kontrolou vody, ovzduší, půdy atd. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Ekologická technologie
Kontrola hlučnosti
Kontrola průmyslového odpadu
Kontrola znečištění ovzduší
Kontrola znečištění vody
Kontrola životního prostředí
Recyklace
Technologie ochrany životního prostředí

Vyloučeno:
Programy zabývající se hygienickými normami potravin, vody atd. jsou vyloučeny z tohoto oboru a zahrnuty do oboru 853 „Veřejné hygienické služby“.


852 Přírodní prostředí a přirozené formy života

Přírodní prostředí a přirozené formy života je studium vztahů mezi živými organismy v přírodním prostředí za účelem ochrany přírody a života v přírodě. Zahrnuje studium zakládání a udržování přírodních parků, které se mají zachovávat v původním přírodním stavu. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Ochrana půdy a hospodaření s půdou
Péče o přírodu
Péče o přirozené formy života
Správa národních parků a divoké zvěře
Studium přirozených forem života

Vyloučeno:
Studium lesnictví a zahradnictví je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do některé z oborů v rámci 62 „Zemědělství, lesnictví a rybářství“.

Studium myslivosti je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 623 „Lesnictví“.


853 Veřejné hygienické služby

Veřejné hygienické služby je studium veřejných služeb zabývajících se záležitostmi, které ovlivňují zdraví veřejnosti, například hygienickými normami pro potraviny, zásobováním vodou, kanalizací a odvozem odpadků a úklidem ulic. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Hygienické normy
Hygienické služby obecní
Obecní/komunální hygiena
Odstraňování odpadků
Odstraňování odpadků/odpadních vod
Sběr odpadků
Úklid ulic
Zásobování vodou (služba)

Zahrnuto:
Programy veřejných služeb zabývajících se záležitostmi, které ovlivňují zdraví veřejnosti, například hygienickými normami pro potraviny a zásobování vodou, odstraňováním odpadků, úklidem ulic atd. je zahrnuto v tomto oboru.


860 Bezpečnostní služby – širší programy

Bezpečnostní služby (širší programy) je studium bezpečnostních služeb bez specializace na nějakou podrobně vymezenou oblast. Jsou zde zařazeny širší programy v rámci bezpečnostních služeb.

Bezpečnostní služby (širší programy)


861 Ochrana osob a majetku

Ochrana osob a majetku je studium veřejných služeb týkajících se ochrany majetku a osob. Zahrnuje přípravu pro policejní práci, veřejnou bezpečnost, požární ochranu a hasičství. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Bezpečnostní služby a služby zabraňující ztrátám
Dodržování veřejného pořádku
Ozbrojený doprovod
Policejní práce
Policejní studium
Potápěčství (profesionální)
Požární ochrana (hasičství)
Požární technika
Práce plavčíka
Programy pro celní správu
Veřejná bezpečnost
Vězeňství

Vyloučeno:
Studium práva je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 380 „Právo“.

Studium kriminologie je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 312 „Sociologie a kulturologie“.


862 Bezpečnost a ochrana zdraví při práci

Bezpečnosti a ochrana zdraví při práci je studium rozeznávání, hodnocení a kontroly faktorů životního prostředí spojeného s pracovištěm. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Bezpečnost a ochrana zdraví na pracovišti
Bezpečnost práce
Ergonomie (bezpečnost a ochrana zdraví při práci)
Ochrana zdraví při práci a hygiena práce
Péče o pracovní síly
Péče o pracovní síly (bezpečnost)
Pracovní prostředí
Stres při práci

Vyloučeno:
Studium rehabilitace a léčby nemocí z povolání je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do 726 „Terapie a rehabilitace“.

Studium pracovního práva je vyloučeno z tohoto oboru a zahrnuto do oboru 380 „Právo“.

Studium ergonomie je vyloučeno z tohoto oboru, pokud klade důraz na technické aspekty, a je zahrnuto do příslušného oboru v rámci 52 „Technické vědy a technické obory“.


863 Vojsko a obrana

Vojsko a obrana je studium veřejných služeb spojených s válečnictvím a obranou a určené k poskytování přípravy v principech a praxi vojenské vědy. Jsou zde zařazeny programy s tímto hlavním obsahem:

Národní bezpečnost
Studium obrany země
Teorie války
Vojenská příprava
Vojenství

Vyloučeno:
Vojenský personál účastnící se v nevojenských programech by měl být klasifikován podle obsahové náplně programu přípravy.



9 – NEZAČLENITELNÉ PROGRAMY

999 Nezačlenitelné programy

Kód „999“ může být použit jen ve výjimečných případech pro sběr dat z neznámých nebo nespecifikovaných oborů:

Nezačlenitelné programy