Změna metodiky indexu průmyslové produkce
Změna metodiky indexu průmyslové produkce
Český statistický úřad změnil metodiku výpočtu indexu průmyslové produkce s účinností od ledna 2006. Aby zachoval možnost analyzovat vývoj průmyslu, přepočítal časové řady podle nové metodiky zpětně od roku 2000.
Rychlá informace o výsledcích průmyslové výroby ČR z 12.prosince 2005 obsahovala upozornění, že počínaje výsledky za leden 2006 budou zveřejněny definitivní výsledky za rok 2005. Z provedených vnitřních analýz a metodického auditu statistiky průmyslu totiž vyplynulo, že dosud používaná metodika indexu průmyslové produkce (dále: IPP) přestala vyhovovat, protože soubor produktů-reprezentantů, ze kterého vycházela, předčasně zastaral. To je příčinou vychýlení některých dílčích výsledků. ČSÚ proto urychlil přípravu na přechod k alternativní metodice výpočtu IPP. Tento přechod byl plánovaný od 1.1.2007, a to v souladu se zvyklostmi k bazickému roku 2005. ČSÚ dále rozhodl uplatnit alternativní výpočet indexů průmyslové produkce nejen pro rok 2005, nýbrž i pro roky předcházející, aby byly k dispozici dostatečně dlouhé časové řady IPP pro konjunkturální analýzy.
Dosavadní způsob výpočtu vycházel z měsíčního sledování objemu produkce cca 1600 reprezentantů převážně v naturálních měřicích jednotkách, tj. s velkou podrobností. Za každý reprezentant se počítal individuální index. Ze souboru indexů byly poté pomocí vahového systému (odvozeného ze složení hrubé přidané hodnoty průmyslu) získávány průměrné indexy za agregace produktů až po průmysl celkem. Důsledky dalekosáhlých změn ve skladbě průmyslové produkce dopadaly na indexy agregací produktů (za oddíly, subsekce, sekce) nevyváženě, protože vliv individuálních indexů s hodnotami přesahujícími i tisíce % mohl být kompenzován jen nepatrně těmi indexy, jejichž hodnota klesala k nule. Vysoký počet sledovaných výrobků přitom značně omezoval možnost včasného odhalení defektních reprezentantů i provádět jejich efektivní záměnu.
Mezinárodně přijímaná koncepce IPP umožňuje využít poměrně široké škály metod i použitých vstupních ukazatelů. V souladu se zahraničními zkušenostmi byla nově zvolena taková varianta výpočtu, kdy vstupní výpočet individuálních indexů začíná na vyšším stupni agregace. Na této úrovni však nelze slučovat různé naturální měřicí jednotky, a proto je nutné opřít se o peněžní ukazatele očištěné od vlivu inflace. Jako vhodný základní ukazatel byl zvolen běžně zjišťovaný ukazatel tržeb za prodej vlastních výrobků a služeb průmyslové povahy ve stálých cenách, který lze využít jako aproximaci objemu produkce. Byl využit ve většině průmyslových odvětví, pouze v případě několika odvětví, charakteristických výrobou hromadných homogenních produktů, byly ve výpočtu uplatněny doposud využívané údaje o objemu produkce v naturálních jednotkách. Při novém propočtu bylo použito stávajícího vahového schématu založeného na struktuře hrubé přidané hodnoty průmyslu v roce 2000. Protože data o tržbách jsou v současné době k dispozici pouze v členění za podnik podle převažující činnosti, znamená změna výpočtu zároveň i posun od výrobkové metody směrem k podnikové. Právě z tohoto důvodu je třeba chápat nový způsob výpočtu IPP nikoli jako revizi či opravu publikovaných výsledků, ale jako nový, alternativní pohled.
Metodika výpočtu založeného na podnikových tržbách bude v následujících letech dále zdokonalována, a to jednak v souvislosti s dokončením ohlášeného přechodu na bázi 2005 v roce 2007, jednak v souvislosti s přechodem na novou verzi nomenklatury OKEČ, který je plánován na roky 2008/9. Cílem bude lépe respektovat vliv vedlejších činností na změny podnikových tržeb, které by měly charakterizovat změny v převažující činnosti.
Změna metodiky indexu průmyslové produkce nezpůsobila a nezpůsobí změny indexů hrubého domácího produktu ve stálých cenách.
Výsledky podle nové metodiky v členění podle oddílů, subsekcí, sekcí a za průmysl celkem: