Metodika - příjmy, výdaje a životní podmínky
Na základě členství v Evropské unii provádí Český statistický úřad každoročně výběrové šetření EU-SILC o příjmech a životních podmínkách domácností pod názvem „Životní podmínky“. Cílem tohoto šetření je dlouhodobě získávat srovnatelná data o sociální situaci domácností, která jsou díky jednotné metodice porovnatelná i s dalšími zeměmi EU.
Šetření je realizováno jako čtyřletý rotační panel, každoročně se část domácností obmění. Výsledky šetření jsou vzhledem k velikosti výběrového souboru reprezentativní jen do úrovně krajů. Při interpretaci výsledků šetření je třeba mít neustále na paměti, že vznikly zpracováním dat získaných z výběrového šetření a jsou zatíženy určitou statistickou chybou (výběrovou i nevýběrovou). Více informací (např. tabulky s odhadem 95% intervalu spolehlivosti, ze kterých je patrný interval, ve kterém s 95% pravděpodobností leží skutečná hodnota odhadované charakteristiky), lze najít spolu s podrobnou metodikou v publikaci „Příjmy a životní podmínky domácností“ na internetových stránkách www.czso.cz v sekci Statistiky pod odkazem Příjmy, výdaje a životní podmínky domácností.
Do šetření byly zahrnuty všechny osoby, které v době šetření měly ve vybraném bytě obvyklé bydliště, a to včetně osob dočasně nepřítomných. Toto se vztahovalo i na cizí státní příslušníky a podnájemníky. Hospodařící domácnost tvoří jedinec nebo skupina osob, které spolu trvale žijí a společně hradí základní a provozní výdaje domácnosti. Údaje za hospodařící domácnosti se zpravidla přepočítávají jako průměry na osobu, nebo spotřební jednotku. Přepočet na spotřební jednotky přitom bere v úvahu velikost a demografické složení domácnosti. Výpočet těchto jednotek je konstruován tak, aby odrážel tzv. úspory z počtu osob ve vícečlenných domácnostech, tj. úspory na nákladech na předměty a služby, které slouží většímu počtu členů domácnosti (domácí spotřebiče, elektřina apod.).
Příjmy osob a domácností jsou zjišťovány vždy za kalendářní rok předcházející šetření. Hrubé peněžní příjmy zahrnují veškeré pracovní příjmy (ze závislé činnosti i z podnikání), sociální příjmy a všechny další druhy pravidelných i jednorázových příjmů přiznaných pro domácnosti i jejich jednotlivé členy. Čistý peněžní příjem domácnosti byl získán po odečtení příslušných částek na zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmů. Do celkového čistého příjmu domácnosti byly započteny naturální příjmy, které tvoří spotřeba produkce z vlastního hospodářství nebo podniku a naturální požitky zaměstnanců (např. příspěvky na stravování).
Životní minimum domácnosti bylo vypočteno pro každou samostatně hospodařící domácnost na základě jejího složení, věku dětí a zákonných částek životního minima. Domácnosti s příjmy pod životním minimem zahrnují domácnosti, jejichž čistý příjem po odečtení nákladů na bydlení je nižší než odpovídající životním minimum domácnosti vypočtené z částek životního minima za osoby.