Životní podmínky 2010
17. února 2010
Životní podmínky 2010
Český statistický úřad (ČSÚ) organizuje v období od 20. února do 25. dubna 2010 další ročník šetření o příjmech a životních podmínkách domácností v ČR nazvaného Životní podmínky 2010. Spolu s ČSÚ jej v rámci programu EU-SILC (European Union - Statistics on Income and Living Conditions) zabezpečují ve svých zemích i ostatní evropské statistické úřady. Smyslem šetření je získat srovnatelná data pro hodnocení sociální situace v jednotlivých členských zemích i v rámci celé Evropy. Na národní úrovni jsou výsledky využívány pro nastavení sociální politiky státu a pro hodnocení jejího dopadu na životní úroveň občanů.
Šetření je uspořádáno jako tzv. rotační panel. Vybrané domácnosti jsou navštěvovány jednou ročně po dobu 4 let, přičemž každý rok se jich zhruba jedna čtvrtina obmění (záleží na ochotě oslovených domácností poskytnout využitelné údaje). Do letošního šetření je tak na celém území České republiky zahrnuto 6 708 domácností z předchozích tří let a vedle nich budou poprvé navštíveny domácnosti ze 4 300 bytů náhodně vybraných pro letošní zjišťování.
Dotazník se skládá z několika částí zaměřených na zjišťování za domácnost jako celek a za jednotlivé osoby starší 16ti let. Za domácnost se zjišťují např. údaje o bydlení, peněžních a naturálních transferech mezi domácnostmi, o dávkách státní sociální podpory. Za osoby se šetří údaje o pracovní aktivitě a příjmech, další otázky jsou věnovány např. zdraví a vzdělání. Součástí zjišťování je také malé doplňkové šetření, letos tematicky zaměřené na správu financí v domácnosti.
Dotazníky vyplní s obyvateli vybraného bytu tazatel, který je povinen prokázat se při osobním kontaktu s domácností průkazem tazatele nebo průkazem zaměstnance ČSÚ a na požádání respondenta předložit také svůj občanský průkaz.
Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a Ministerstvem práce a sociálních věcí zařadil ČSÚ v letošním roce do šetření také otázky týkající se domácí péče poskytované osobám, které se bez ní v běžném životě neobejdou, tj. starým, nemocným, zdravotně handicapovaným. Cílem je získat rámcový přehled o počtu osob a objemu práce, který je v domácnostech vázán na zdravotní a zdravotně sociální oblast.
Aby ČSÚ předešel možným nedorozuměním, případně zamezil zneužití této akce, rozesílá v těchto dnech na adresy domácností ve vybraných bytech dopisy s termíny návštěv tazatelů a spojením na odpovědného pracovníka ČSÚ, u něhož je možné získat doplňující informace k šetření, případně dohodnout jiný termín návštěvy. Informováni jsou také starostové dotčených měst a obcí a příslušná ředitelství policie ČR.
ČSÚ plní své povinnosti v ochraně získaných údajů stanovených mu zákonem o státní statistické službě č. 89/1995 Sb. a zákonem o ochraně osobních údajů č. 101/2000 Sb. Ve všech fázích šetření i zpracování jsou zúčastnění pracovníci povinni zachovávat mlčenlivost o všech zjištěných skutečnostech ve smyslu §16 zákona č. 89/1995 Sb. Výstupem ze šetření jsou zcela anonymizovaná data, ze kterých nelze získat individuální informace o konkrétních domácnostech ani osobách. Originální dotazníky, stejně jako data na technických nosičích, budou zničeny.
ČSÚ si uvědomuje náročnost tohoto šetření, proto si velmi váží všech občanů-respondentů, kteří se tohoto dobrovolného šetření zúčastní. Bez jejich součinnosti nelze potřebné údaje o sociální situaci českých domácností získat.
Tiskový referát
Kanceláře předsedy ČSÚ