Zemědělská produkce domácností v roce 2006
23. října 2007
Zemědělská produkce domácností v roce 2006
Zajímavou publikaci, ukazující jak se na celkové zemědělské produkci podílejí naše domácnosti v rámci samozásobení, vydal Český statistický úřad pod názvem Zemědělská produkce domácností v roce 2006.
Zájemci se zde mohou seznámit s výsledky ankety provedené u reprezentativního vzorku domácností a prezentující rozsah a strukturu jejich zemědělské výroby v rámci tzv. hobby aktivit.
Z mnoha zjištěných, mnohdy i překvapivých, skutečností připomeňme, že v případě živočišné výroby se naše domácnosti podílejí více než dvěma pětinami na celorepublikových stavech slepic, chovají jich celkem 44 %. Pokud uvedeme i jejich absolutní počet, tak se jedná o značně vysoké číslo, téměř pět milionů slepic. Tradice jejich chovu, spojená s pokračující oblibou domácích vajec a nakonec také nenáročnost péče, tedy i přes mírný pokles stále trvá.
A jak je tomu u dalšího, na našem venkově tradičně chovaného, zástupce - králíka. Podíl domácností na chovu všech králíků na výkrm je ještě vyšší, dosahuje plných 49 %. A kolik králíků můžeme v kotcích na dvorcích a zahradách u venkovských stavení celkem vidět ? I zde je toto číslo impozantní, neboť dosahuje skoro 4,8 milionu kusů.
U kachen, hus i koz, či srozumitelněji řečeno v produkci těchto druhů masa, je účast domácností na jejich chovu dokonce více než poloviční.
Novodobým, možno říci i módním, hospodářským zvířetem chovaným domácnostmi je dnes kůň. Překvapením jistě je, že kolem 13 600 takto chovaných koní tvoří celé dvě pětiny všech u nás chovaných.
Druhou skupinou je rostlinná výroba, kam patří především pěstování ovoce a také zeleniny. Z těch nejzajímavějších zjištění uveďme, že z ovocných stromů se na zahradách domácností nejčastěji pěstují jabloně, za kterými následují třešně a pak švestky. Jabloní je také na těchto zahradách ze všech ovocných stromů absolutně nejvíce, jedná se o více než 7,1 milionu kusů a teprve s velkým odstupem pak za nimi následují s počtem 1,7 milionu švestky. Zatímco podíl jabloní na úhrnné produkci jablek je zhruba jen poloviční, v případě třešní a také broskvoní, meruněk a slivoní se na celkové produkci ovoce podílejí domácnosti více než čtyřmi pětinami.
Pokud jde o zeleninu, tak na zahrádkách nejčastěji uvidíme pěstovat jahody, rajčata a mrkev. Z hlediska osázené plochy je nejvyšší podíl domácností u česneku, okurek nakladaček a opět u jahod. U česneku a okurek nakladaček se přitom jedná o více než - u jahod téměř o - osmdesát procent celkové plochy. Obdobně je více než čtyř pětinový podíl jmenovaných plodin na celkové sklizni dosahované u nás.
Jako úplně poslední údaj zmiňme brambory, u kterých se jak na osázené ploše tak i na celkové sklizni domácnosti podílejí zhruba jednou pětinou.
Další zajímavosti a podrobnosti naleznete v publikaci, která je pod kódem 2132-07, přístupná na webových stránkách Českého statistického úřadu (www.czso.cz).
Tiskový referát
Kanceláře předsedy ČSÚ