Pohyb zboží přes hranice – zprávy o kvalitě
Členské státy EU předkládají Komisi (Eurostatu) zprávy o kvalitě předávaných údajů, a to na základě článku 12 Statistická kvalita nařízení (ES) č. 223/2009 o evropské statistice (které bylo novelizované nařízením (EU) č. 2015/759).
Konkrétní požadavky na kvalitu jsou pro statistiku pohybu zboží přes hranice (ITGS) upraveny nařízením (EU) 2019/2152 o evropských statistikách a prováděcím nařízením Komise (EU) 2020/1197, kterým se stanoví technické specifikace a úprava podle nařízení (EU) 2019/2152. Dále se opírají o instrukce a manuály.
Pohyb zboží přes hranice
Počínaje červnem 2015 předkládal Eurostat jednou za dva roky řídící skupině ITGS zprávu o posouzení souladu. Na svém zasedání v prosinci 2018 byla řídící skupině poprvé předložena zpráva o shodě, rozšířená o posouzení doporučení schválených prostřednictvím průvodce kompilátory pro evropské ITGS. S ohledem na připomínky formulované zeměmi bylo nakonec rozhodnuto přesunout hodnocení doporučení do nové zprávy zaměřené na kvalitu.
Ve srovnání se zprávou o kvalitě pro rok 2020 bylo geografické pokrytí v tabulkách rozšířeno na přistupující země. Je třeba také poznamenat, že Spojené království již není zahrnuto jako zpravodajská země. Z hlediska indikátorů kvality zpráva nově obsahuje informace o zjištěných chybách v měsíčních podrobných datech i s podíly odhadů v prvních i posledních dodávkách podrobných dat.
Pohyb zboží přes hranice - obchod podle podnikových charakteristik TEC
Statistika mezinárodního obchodu se zbožím (ITGS) hraje zásadní roli při hodnocení každé ekonomiky. Při kombinaci s dalšími informacemi z jiných zdrojů, zejména obchodních statistik je výrazně obohacuje, poskytuje bližší pohled na obchodníky a jejich charakteristiky např. na velikost, odvětví ekonomické činnosti nebo úroveň koncentrace. To umožňuje hlubší analýzu dopadu obchodu na zaměstnanost, výrobu a přidanou hodnotu, což je zásadní v globalizovaném světě, kde jsou ekonomiky stále více propojeny.
Nová statistická oblast s cílem zjistit, jaký druh podniků stojí za obchodními toky, se začala vyvíjet v roce 2005. Údaje o obchodu podle podnikových charakteristik (TEC) popisují obchod zboží mezi zeměmi z pohledu podniků. TEC se zaměřuje především na propojení dvou hlavních statistických oblastí, které tradičně byly sestavovány a používány samostatně. Jeho cílem je doplnit tradiční ITGS změnou úhlu pohledu od produktů k obchodníkům a uplatňování pojmů a definic podnikových statistik.
Za tím účelem se obchod se zbožím mezi zeměmi člení podle ekonomické činnosti, velikostní třídy podniků, obchodní koncentrace, geografické diverzifikace a obchodovaných produktů. Nové informace se pak použijí k provádění sofistikovanějších druhů analýz, např. na vyhodnocení role evropských společností v kontextu globalizace nebo posoudit dopady mezinárodního obchodu se zbožím na zaměstnanost, produkci a přidanou hodnotu.
Pohyb zboží přes hranice - obchod podle měny TIC
Evropské statistiky ITGS jsou sestavovány na základě pojmů a definic stanovených v právních předpisech EU a jsou oficiálním harmonizovaným zdrojem informací o vývozu, dovozu a obchodní bilanci EU, jejích členských států a eurozóny. Slouží potřebám mnoha lidí a různých uživatelů, včetně vlád, podniků, akademických pracovníků a výzkumných pracovníků z EU a obecné veřejnosti. Rostoucí zájem o včasnou a kvalitní statistiku obchodu se zbožím způsobil, že harmonizace postupů sestavování statistiky mezi členskými státy EU je primární nutností.
Údaje o obchodu podle fakturační měny (TIC) jsou součástí informací dostupných pro obchod mimo EU. Fakturační měna je měna, ve které je vystavena obchodní faktura. Obecně lze říci, že lze použít vývoz a dovoz vyjádřený v podílech fakturační měny, prozkoumat roli každé měny ve fakturaci ve srovnání s její úlohou v globálním obchodu a analyzovat stabilitu fakturačních měn v průběhu času. V kontextu EU tyto údaje umožňují zkoumat roli eura jak v eurozóně, tak v EU, zatímco na mezinárodní úrovni to umožňuje posoudit význam eura vůči americkému dolaru (USD). Protože obchodní údaje o fakturační měně vykazují i země ESVO a země kandidátské, umožňují i studium, do jaké míry je euro používáno jako měna v zemích mimo EU.
Tyto statistiky jsou velmi užitečné pro centrální banky, včetně Evropské centrální banky, pro srovnání eura s dalšími hlavními mezinárodními měnami. Údaje využívají i segmenty finančního trhu nebo zahraniční investoři.
Informace na webu Eurostatu: