Web ČSÚ je přístupný i slabozrakým a nevidomým (22.02.2005)
22. 2. 2005
Web ČSÚ je přístupný i slabozrakým a nevidomým
Webové stránky Českého statistického úřadu jsou přístupné i slabozrakým a nevidomým uživatelům. Převážná část webové prezentace ČSÚ www.czso.cz byla upravena tak, aby vyhovovala pravidlům přístupnosti pro uživatele se zrakovým postižením, definovaným v Metodice Blind Friendly. Internetové stránky ČSÚ tak patří mezi první weby orgánů ústřední správy, jejichž velká část splňuje pravidla základní úrovně Metodiky Blind Friendly Web 2.2.
Myšlenkou zpřístupnění své webové prezentace nevidomým a slabozrakým se ČSÚ začal zabývat před 5 měsíci. Pro svůj záměr zvolil Metodiku projektu Blind Friendly Web, jehož realizátorem je Metodické centrum informatiky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých, s nímž navázal úzkou spolupráci. Nová podoba stránek obnášela především:
- vytvoření nového zdrojového HTML kódu,
- přepracování definic CSS stylů,
- korekce rozdílného zobrazování internetové prezentace v nejpoužívanějších prohlížečích (Internet Explorer, Opera, Mozilla, FireFox),
- převedení upravených zdrojových kódů do redakčního systému Lotus Notes, který ČSÚ používá.
Celá tato změna znamenala zkontrolovat a opravit tisíce stránek (prezentace ČSÚ obsahuje cca 80 tisíc dokumentů). Splnit pravidla přístupnosti není obtížné v případě, kdy jsou www stránky spravovány ručně a jedná se o malou webovou prezentaci. Pokud však jde o tak rozsáhlou prezentaci, jako je ta statistická, na níž jsou data aktualizována každý den, pak už je problém složitější.
Výsledek naší práce je takový, že uživatelé internetu se zbytky zraku si mohou zvětšovat informace zobrazené na stránkách podle potřeby a nebrání jim v tom například pevně stanovená velikost písma. I nevidomí uživatelé už mohou pomocí hlasového či hmatového výstupu získávat ze stránek informace. Vzhledem k tomu, že obsah webových stránek ČSÚ je vhodně strukturován pomocí nadpisů, mohou tito uživatelé na stránkách velmi rychle najít právě tu informaci, kterou hledají.
V současné době vyhovuje pravidlům základní úrovně přístupnosti Metodiky Blind Friendly Web 2.2 převážná část české verze internetové prezentace úřadu. V další etapě bude přizpůsobena anglická verze stránek a prezentace krajů. Stranou nezůstanou ani dynamické aplikace, např. volební server, Registr ekonomických subjektů či Aplikace zahraničního obchodu. Tam však bude změna náročnější na čas.
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) odhaduje, že v České republice žije kolem 100 tisíce těžce zrakově postižených lidí. Podle údajů SONS používalo v roce 2003 počítač zhruba 2000 nevidomých. 16% z nich pracuje s počítačem výhradně prostřednictvím hlasových a hmatových výstupů, 62% pomocí kombinace těchto prostředků a tzv. softwarové lupy a 22 procentům stačí pouze SW lupa.
A aby byl výčet zdokonalení webu ČSÚ úplný, je třeba ještě zmínit zavedení další novinky, kterou je RSS kanál, umožňující snadný a rychlý přístup k právě vydaným publikacím a Rychlým informacím. RSS (Really Simple Syndication) je formát pro získávání novinek z Internetu, založený na XML. Ke čtení a stahování těchto novinek je zapotřebí speciální program – tzv. RSS čtečka, která umožní zprávy načíst (čtečku je možné stáhnout zdarma z internetu). Do RSS čtečky je nutné doplnit všechny adresy (RSS kanály), ze kterých bude možné novinky stahovat: /1-rss .
Uživatelé, kteří potřebují aktuální informace a nechtějí je zdlouhavě hledat na všech relevantních serverech a oblíbených zdrojích, ocení rychlý a pohodlný přístup ke všem těmto novinkám najednou.
Mgr. Radek Pavlíček, metodik projektu Blindfriendly.cz a Milan Pešák, prezident SONS ČR | Mgr. Radek Pavlíček, metodik projektu Blindfriendly.cz a Milan Pešák, prezident SONS ČR, Michal Jelínek |
Milan Pešák, prezident SONS ČR a první místopředseda ČSÚ Jiří Křovák | Nevidomý Michal Jelínek prezentuje blindfriendly web ČSÚ |