Prosíme Vás o vyplnění ankety spokojenosti uživatelů - záleží nám na vašem názoru!

Přejít k obsahu

Vysvětlivky - Kolik jsem si mohl koupit

V grafu vidíte, kolik jste si mohl/a koupit kusů určitého druhu zboží (nebo služeb) za průměrnou mzdu nebo Vámi zadanou mzdu v daném roce. S určitým zjednodušením tak můžete usuzovat na to, zda se Vaše životní úroveň zlepšovala či zhoršovala – samozřejmě z hlediska zadaného výrobku.

Jak jsme k takovým informacím došli? Podělili jsme mzdu (průměrná hrubá měsíční či ta, kterou jste zadali) a cenu Vámi zvoleného výrobku, případně služby. Graf pak ukazuje, jak se tento poměr vyvíjel v jednotlivých letech, kolik litrů, kusů, kilogramů se dalo za danou mzdu koupit. Rostlo toto číslo v posledních letech tak, jako v grafu 1?

Graf 1 Příklad růstu životní úrovně

Výborně, pak tedy rostla i životní úroveň z pohledu možnosti zakoupení zadaného výrobku. To samozřejmě neznamená, že cena výrobku musela stagnovat a že průměrná mzda musela růst velkou rychlostí – k tomuto výsledku lze dospět i jinak: např. mzda i cena rostly, ale mzda o poznání rychleji.


Pokud si můžete koupit stále stejné množství výrobku, resp. služby, pak se Vaše životní úroveň nemění – tak jako na grafu 2.
Graf 2 Příklad - životní úroveň se nemění

I když to tak na první pohled nevypadá, mohou se i v tomto případě ceny a mzdy pohybovat. Musí se však jednat o stejně rychlý pohyb stejným směrem. Pokud tedy rostou ceny i mzdy stejnou rychlostí, nic se na možnosti koupit si Vámi vybraný výrobek či službu nemění.

Anebo počet výrobků či služeb, které si můžete za Vaši mzdu koupit, klesal tak jako v grafu 3? I to se stává, život nepřináší jen radosti a s ohledem na daný výrobek Vaše životní úroveň poklesla. To mohlo být zapříčiněno buď poklesem Vašich příjmů nebo nárůstem ceny dané komodity.

Graf 3 Příklad - životní úroveň klesá

Zkuste to s jiným výrobkem, třeba dopadnete lépe. Anebo jste podcenili své příjmy – zkuste změnit zadání.

Kolik byste museli brát, abyste si mohli koupit alespoň pořád stejně kusů? I to se dá modelově vyzkoušet. Mnozí možná namítnou, že nakupovat se nedá za hrubou mzdu, ale jen za to, co máme v ruce – tedy za čistou mzdu. A budou mít samozřejmě pravdu. Ze statistických údajů se ale čistá mzda nedá dost dobře zjistit (zaměstnanci mají rozdílné míry zdanění, odečitatelných položek a daňových slev). Určitě Vás také napadne, že televizní přijímač, který jste si mohli koupit v roce 1985, je jiný než ten, který je v obchodech nabízen nyní. I zde máte pravdu, nezapomeňte si přečíst naše vysvětlivky (najdete je u jednotlivých komodit), kde jsme se snažili tyto rozdíly popsat. Všechno má svá úskalí a vady na kráse. Ale proč si s čísly – alespoň modelově – nepohrát?