Metodika - lesnictví
Lesnictví zahrnuje údaje za ekonomické subjekty s převažující činností lesnictví a těžba dřeva s 20 a více zaměstnanci a dále ekonomické subjekty hospodařící na lesních pozemcích s rozlohou 200 a více ha.
Zalesňováním se rozumí zalesnění a obnova lesa provedené uměle – síjí a sadbou (tj. výsev a výsadba lesa, bez plochy přirozené obnovy lesa). Patří sem plochy poprvé i opakovaně zalesněné, vylepšování lesních kultur a doplňování náletů (přepočtené na plochu plného zalesnění).
Těžba dřeva zahrnuje vytěžené dřevo – hmotu hroubí a část nehroubí (nezahrnuje těžební zbytky), včetně těžby v tzv. samovýrobě. Započítává se dříví získané z těžebních i pěstebních zásahů, vč. těžby nahodilé. Nahodilá těžba zahrnuje údaje za nahodilé těžby a kalamity všeho druhu. Do celkového rozsahu se zahrnují též souše, ojedinělé polomy, vývraty, veškerá lapáková hmota položená za účelem zachycení kůrovců a jedinci, ve kterých zimuje škodlivý hmyz (kůrovci apod.) Započítává se zpracovaná hmota v daném roce.
Prořezávky jsou výchovné zásahy v mladých porostech, jejichž účelem je zejména snížení hustoty porostu a úprava zdravotního i jakostního stavu porostu. Zahrnuje se celková plocha prořezávek, čistek a plecích sečí (pročistky), patří sem i prořezávky břehových porostů.
Probírky jsou výchovné zásahy v předmýtních lesních porostech (navazují na prořezávky – pročistky), které slouží k usměrnění vlastností porostu po stránce produkční, zajištění odolnosti a stability porostu. Probírka se uskutečňuje odstraněním porostní složky hospodářsky nevhodné a nežádoucí ve prospěch porostní složky nadějné.
Do lesnictví jsou zařazeny také údaje za myslivost – jarní kmenové stavy zvěře a lov zvěře. Publikována jsou data z rezortního statistického zjišťování Ministerstva zemědělství a z datových zdrojů Ministerstva životního prostředí, včetně dat za honitby uznané na pozemcích určených pro obranu státu.