Prosíme Vás o vyplnění ankety spokojenosti uživatelů - záleží nám na vašem názoru!

Přejít k obsahu

Výdaje a spotřeba českých domácností


23. června 2011

Výdaje a spotřeba českých domácností


Výdaje českých domácností v roce 2010 se ve srovnání s rokem 2009 výrazně nezměnily. Vyplývá to z aktuálních ročních údajů statistiky rodinných účtů. „Proti roku 2009 se zvýšily jen o 116 korun měsíčně na osobu. Vloni tak každá rodina měsíčně utratila 10 835 korun na jednoho člena domácnosti“, zhodnotila základní výsledky Jana Víchová, tisková mluvčí ČSÚ.
Největší položky tvoří výdaje za bydlení, potraviny a nealkoholické nápoje. Z rozpočtů domácností ukrojí celých 40 %. Tento podíl se v průběhu uplynulých 20 let zásadně nemění. V posledních letech se v rámci této spotřební skupiny zvyšuje podíl výdajů za bydlení na úkor potravin a nealkoholických nápojů. V 90. letech domácnosti naopak více utrácely za jídlo a pití než za bydlení. Domácnosti relativně málo utrácejí za zdraví (2,7 % ze svých výdajů) a vzdělávání (0,7 %).

Na venkově a ve městech se liší struktura výdajů na bydlení
Celková výše a základní struktura výdajů domácností žijících na vesnici a ve větších městech je velmi podobná. V menších obcích domácnosti více utrácejí za dopravu a potraviny, naproti tomu ve městech je největší část výdajů spojená s bydlením. Rozdílná je struktura samotných výdajů za bydlení. Na venkově, kde většina domácností bydlí ve vlastním, je výrazných 70,8 % výdajů utraceno za spotřebu energií. U domácností ve městech se 45,8 % výdajů za bydlení týká spotřeby energií a 37,7 % jde na platby za nájem.

Struktura výdajů je odlišná u různých typů domácností
Zajímavé výsledky přináší pohled na domácnosti podle výše příjmů, tedy porovnání výdajů domácností s nejvyššími a nejnižšími příjmy. Nejchudší domácnosti utratí za bydlení a potraviny 45,8 % svého rozpočtu, u nejbohatších tvoří výdaje za tyto nezbytné položky pouze třetinu jejich vydání. „Nezbytné výdaje na bydlení a potraviny dosáhly vloni dvou pětin z celkových výdajů domácností. Zhruba tolik za ně platí třeba rodiny s dětmi. Ovšem například u domácností důchodců už nezbytné výdaje tvoří více než polovinu jejich rozpočtu“, uvedla Jana Víchová.

Statistika rodinných účtů má v České republice dlouhou tradici. Český statistický úřad provádí toto šetření od roku 1956.


Podrobné údaje jsou volně dostupné na internetových stránkách ČSÚ v publikaci e-3001-11 „Vydání a spotřeba domácností statistiky rodinných účtů za rok 2010“
odkaz: /produkty/vydani-a-spotreba-domacnosti-statistiky-rodinnych-uctu-domacnosti-podle-postaveni-a-veku-osoby-v-cele-podle-velikosti-obce-prijmova-pasma-2010-3cpxrfqxrr


Kontaktní osoby:
Odbor vnější komunikace ČSÚ
Ing. Tomáš Chrámecký
Tel.: 274 052 765
Mobil: 737 280 892
E-mail: tomas.chramecky@csu.gov.cz