Přejít k obsahu

Volby do zastupitelstev obcí 3. září 2005


Volby do zastupitelstev obcí
3. září 2005


1. Legislativní rámec
Podle zákona 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí, byly na základě Sdělení Ministerstva vnitra č. 85/2005 Sb., č. 116/2005 Sb., č. 143/2005 Sb., č.173/2005 Sb., č.182/2005 Sb. a č. 189/2005 Sb., vyhlášeny nové volby do zastupitelstev obcí Kanina (okr. Mělník), Holubice (okr. Praha - západ), Abertamy (okr. Karlovy Vary), Jánská (okr. Děčín), Šafov (okr. Znojmo) a Doubravy (okr. Zlín). Důvodem pro vyhlášení voleb byl pokles členů obecních zastupitelstev pod zákonem stanovenou hranici nebo vznik nové obce.

2. Volební právo
Volby se konaly na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva tajným hlasováním podle zásad poměrného zastoupení. Voličem byl každý občan ČR, přihlášený k trvalému pobytu ve výše zmíněných obcích, který v den voleb dosáhl věku nejméně 18 let a nenastala – li u něj zákonem stanovená překážka ve výkonu volebního práva. Volen mohl být každý oprávněný volič.

3. Volební okrsky, volební seznamy
Odevzdávání hlasovacích lístků a sčítání hlasů proběhlo ve stálých volebních okrscích, vytvořených podle zákona č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí. Voliči jsou ve volebních okrscích zapsáni do stálých seznamů voličů, přičemž každý volič může být zapsán pouze do jednoho seznamu.

4. Volební území, počet mandátů
Volby proběhly celkem v šesti obcích. Každá obec, kde se volby konaly, byla jedním volebním obvodem, v jehož rámci se rozdělovat určený počet mandátů. Na celkový počet 44 mandátů bylo 105 kandidátů, v jednotlivých obcích se volila sedmičlenná a jedno devítičlenné zastupitelstvo. O přepočtu hlasů na mandáty podrobně informuje odkaz 

5. Kandidátní listiny
Podalo je celkem 14 politických subjektů. Z toho bylo šest politických stran (ČSSD, KSČM, HNHRM, ODS, KDU-ČSL a Nezávislí) a 8 místních sdružení nezávislých kandidátů. Nejvíce kandidátů kandidovalo v obci Abertamy (45). Pouze jedna kandidátní listina byla podána v obcích Kanina a Jánská.

6. Zásady a způsob hlasování
Každý volič musí hlasovat osobně, zastoupení není možné. Hlasovat může jen ten volič, který prokáže svou totožnost a státní občanství ČR platným dokladem. Po prokázání totožnosti obdrží volič od okrskové komise úřední obálku (popř. na vyžádání i hlasovací lístek), do které musí v prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků vložit hlasovací lístek a tuto obálku poté před okrskovou komisí vhodí do volební schránky. Pokud o to volič ze závažných důvodů (např. zdravotní stav) požádá, je mu umožněno hlasovat do přenosné volební schránky, se kterou se za ním dostaví zástupce příslušné okrskové komise.

7. Výsledky voleb
Tab. Výsledky voleb