Prosíme Vás o vyplnění ankety spokojenosti uživatelů - záleží nám na vašem názoru!

Přejít k obsahu

Světová statistika životního prostředí v novém, u zrodu stáli Češi

27. 2. 2013

V New Yorku byl dnes na zasedání Statistické komise OSN schválen aktualizovaný Rámec pro rozvoj statistiky životního prostředí Organizace spojených národů (FDES 2013). Na přípravě tohoto strategického dokumentu se významně podíleli i experti Českého statistického úřadu.

Na nové koncepci pracovala téměř tři roky pod vedením předsedkyně Českého statistického úřadu Ivy Ritschelové skupina více než dvou desítek expertů, reprezentující všechny regiony světa, rozvojové i rozvinuté země a dále mezinárodní organizace i agentury.

„Pro Český statistický úřad i pro mne osobně je to významný moment. Na tento úspěch se totiž dívám i z pohledu člověka, který stál před více než dvaceti lety u rozvoje statistiky životního prostředí v České republice. Předsednictví České republiky v pracovní skupině lze chápat i jako ocenění vysoké odborné úrovně našich statistiků,“ dodává předsedkyně ČSÚ.

Primárním cílem nového Rámce je pomoci zemím při zavádění a směrování statistiky v oblasti životního prostředí. Je koncipován tak, aby odpovídal potřebám jak zemí, které statistiku životního prostředí teprve zavádějí, tak i pro ostatní země, které své národní systémy environmentální statistiky postupně rozvíjejí. Je dostatečně flexibilní, aby umožňoval zohlednit národní specifické problémy a priority v oblasti životního prostředí.

„Přijetí revidovaného Rámce považuji za velmi důležitý milník v historii environmentálního managementu obecně a zvláště pak v rozvoji statistiky životního prostředí. Užití této jednotné koncepce by mělo vést k dalšímu rozvoji datové základny v mezinárodním měřítku,“ uvedla po odsouhlasení dokumentu na půdě OSN Iva Ritschelová.

Struktura Rámce zahrnuje celkem 6 dílčích oblastí. Jedná se o centrální část, pokrývající problematiku kvality životního prostředí, a dále s ní úzce provázané oblasti: přírodní zdroje, produkce znečištění, přírodní katastrofy, podmínky v osídlených zónách a environmentální opatření. Každá z oblastí je následně členěna až do úrovně jednotlivých statistických indikátorů. Každý indikátor je zároveň zařazen do jedné ze tří kategorií v souladu s jeho významností a případnou náročností zavedení do praxe. Výběr konkrétních z nich pak zůstává na rozhodnutí dané země.

Nový Rámec pro rozvoj statistiky životního prostředí vychází z původního dokumentu OSN schváleného již v roce 1984, který během téměř tří desetiletí úspěšně motivoval a podporoval všechny národy světa v budování statistických systémů zaměřených na životní prostředí. Nová verze Rámce vychází ze zkušeností s aplikací v řadě zemí a reaguje především na změny v oblasti ekonomické, sociální i v oblasti životního prostředí, které se během této doby odehrály.

Současně s Rámcem byl schválen i program pro podporu jeho implementace a ustanovena stálá expertní skupina, jejímž hlavním cílem bude napomáhat zemím s tvorbou národních statistik životního prostředí. Obojí dává do budoucna našim odborníkům šanci aktivně zapojit se do těchto aktivit zejména v rozvojových zemích.

Podrobnější informace o FDES 2013, statistice životního prostředí obecně, technických asistencích v dané oblasti a dalších naleznete na: http://unstats.un.org/unsd/environment/default.htm


Kontakt:
Mgr. Jan Cieslar
Tiskový mluvčí ČSÚ
Tel.: 274 052 017
GSM: 724 800 157
E-mail: jan.cieslar@csu.gov.cz


Foto: Pablo Tactuk, Director of the National Statistics Office of Dominican Republic
Foto: Pablo Tactuk, Director of the National Statistics
Office of Dominican Republic