Životní podmínky středočeských domácností v roce 2016
Podle výsledků šetření „Životní podmínky 2016“ patřily příjmy středočeských domácností k nejvyšším mezi kraji. Čistý roční peněžní příjem na člena domácnosti 174,7 tisíc Kč byl o téměř 10 tisíc Kč vyšší než celorepublikový průměr a druhý nejvyšší po domácnostech v Praze. Středočeské domácnosti jsou oproti průměru republiky vícečlenné, vyšší je podíl pracujících členů a vyživovaných dětí, méně je nezaměstnaných a nepracujících důchodců. Častěji, než je průměr republiky, bydlí Středočeši ve vlastním domě (více než polovina domácností), v bytech s více místnostmi a v bytech s větší celkovou plochou; vyšší je i průměrná plocha na osobu. Výdaje na bydlení představovaly průměrně 14,4 % z čistých příjmů a patřily tak k nejnižším mezi kraji.
Na základě členství v Evropské unii provedl Český statistický úřad další ročník výběrového šetření EU-SILC o příjmech a životních podmínkách domácností pod názvem „Životní podmínky 2016“[1]. Cílem tohoto šetření je dlouhodobě získávat srovnatelná data o sociální situaci domácností, která jsou díky jednotné metodice porovnatelná i s dalšími zeměmi EU.
Šetření se uskutečnilo ve všech krajích ČR. V jeho průběhu navštívili pověření tazatelé v celé republice přibližně 8,5 tis. domácností, ve Středočeském kraji to bylo přes 1,1 tis. domácností s 80% vyšetřeností. Většina údajů se zjišťovala podle aktuálního stavu v době dotazování, tj. na jaře 2016, pouze ekonomická aktivita, údaje o peněžních a naturálních příjmech byly zjišťovány za rok 2015.
Příjmy a finanční situace domácností
Příjmy osob a domácností byly zjišťovány vždy za rok předcházející šetření. Hrubý roční peněžní příjem na člena domácnosti činil ve Středočeském kraji v roce 2015 průměrně 206,5 tis. Kč, průměrný roční čistý peněžní příjem na osobu dosahoval za kraj výše 174,7 tis. Kč (při zahrnutí naturálních příjmů 180,4 tis. Kč). Středočeský kraj byl s průměrnou hodnotou čistého peněžního příjmu na osobu mezi kraji druhý po hl. m. Praze a o téměř 10 tis. Kč přesahoval republikový průměr (164,9 tis. Kč).
Nadprůměrné příjmy v rámci republiky vykazoval kraj i v podílech domácností podle jednotlivých velikostních skupin měsíčního čistého příjmu na osobu. Zatímco podíly domácností s nejnižšími příjmy se pohybovaly pod republikovou úrovní (příjem do 6 tis. Kč na osobu – kraj 2,6 %, ČR 4,4 %; příjem 6–8 tis. Kč na osobu – kraj 5,4 %, ČR 6,6 %), podíly s vyššími příjmy se naopak pohybovaly nad celorepublikovým průměrem (příjem 20–30 tis. Kč na osobu – kraj 14,8 %, ČR 11,2 %; příjem 30–50 tis. Kč na osobu – kraj 4,3 %, ČR 3,4 %). Nejvíce středočeských domácností se nacházelo v pásmu s příjmy 10–15 tis. Kč na osobu a podíly skupin v tomto pásmu byly obdobné jako u celorepublikového průměru (příjem 10–12 tis. Kč na osobu – kraj 20,3 %, ČR 20,4 %; příjem 12–15 tis. Kč na osobu – kraj 21,3 %, ČR 23,6 %).
Příjmy domácností v ČR podle krajů v roce 2015
Součástí šetření bylo také zjišťování subjektivních názorů člena domácnosti na socioekonomickou situaci celé domácnosti. Z výsledků vyplývá, že přibližně třetina středočeských domácností vycházela se svými příjmy v celku snadno, zbylé domácnosti již měly se svou finanční situací určité problémy. I přesto, že příjmy středočeských domácností patřily republikově k nadprůměrným, procento domácností, které neměly problém svým příjmem pokrýt chod domácnosti, bylo nižší než celorepublikový průměr.
Charakteristika bydlení
Úroveň bydlení patří k základním ukazatelům životního standardu. Více než polovina domácností v kraji bydlela ve vlastním domě, což odpovídá charakteru bydlení ve Středočeském kraji, tedy skutečnosti, že je zde vyšší podíl bytů v rodinných domech, než je tomu u většiny ostatních krajů. Podíly domácností s jinými typy vlastnického poměru k obývanému bytu (osobní, družstevní, pronájem) byly díky tomu naopak celorepublikově podprůměrné.
Velikost plochy k bydlení patří k celorepublikově nadprůměrným hodnotám, stejně jako u vlastnického poměru, především díky charakteru bydlení v kraji. Průměrná obytná plocha na osobu u středočeské domácnosti činila v roce 2016 přibližně 34,5 m2, v celé republice to bylo o 0,4 m2 méně. Nejvíce domácností žilo v kraji v bytech se 3 pokoji (32,3 %) a v bytech s celkovou plochou 100 a více m2 (29,6 %). Podíly středočeských domácností hospodařících v bytech ve velikostních skupinách do 80 m2 celkové plochy byly v porovnání s republikou podprůměrné a naopak v kategoriích s větší obytnou plochou celorepublikově nadprůměrné.
Náklady na bydlení bývají často pro domácnost jednou z hlavních položek ve výdajích a ovlivňují životní podmínky domácností. Středočeské domácnosti vydaly na bydlení měsíčně v průměru 5 306 Kč, což představovalo 14,4 % z čistých peněžních příjmů celé domácnosti. To bylo o 2,7 procentního bodu méně, než představoval celorepublikový průměr (17,1 %) a po Olomouckém kraji (14,1 %) se jednalo v mezikrajském srovnání o druhé nejnižší zatížení domácností výdaji na bydlení.
I přesto, že podíl nákladů na bydlení z čistého příjmu domácností patřil v mezikrajském srovnání k nejnižším, byly dle subjektivních pohledů tyto položky u dvou třetin středočeských rodin určitou zátěží a u další čtvrtiny domácností značně velkou finanční zátěží domácího rozpočtu. Pouze každá šestnáctá středočeská domácnost neměla s náklady na bydlení žádný problém, přičemž v celé republice se jednalo o každou desátou a v Praze dokonce každou šestou domácnost.
Nejvyšší výdajovou položkou na bydlení byly pro středočeské domácnosti poplatky za elektřinu, měsíční průměr těchto poplatků 1 743 Kč představoval třetinu výdajů za bydlení a mezi kraji byl nejvyšší. Ostatní měsíční poplatky související s bydlením byly všechny již pod hranicí jednoho tisíce korun a zpravidla nižší než celorepublikový průměr.
Při zjišťování životních podmínek obyvatel je nutné neopomenout spokojenost občanů s bydlením. Nejčastějšími faktory, které negativně ovlivňovaly kvalitu bydlení domácností, byly znečištěné prostředí, hluk z domu či ulice a také vandalství a kriminalita v okolí. Tyto faktory uvedlo zhruba 17–20 % středočeských domácností, zatímco v průměru ČR to bylo max. 15 % v případě hluku. Naopak o něco méně domácností ve Středočeském kraji než domácností v ostatních krajích, trápily problémy např. s velikostí bytu.
Shrnutí:
- v mezikrajském srovnání patřily středočeské domácnosti k vícečlenným s vyšším počtem pracujících členů a nezaopatřených dětí a naopak nižším počtem nezaměstnaných a nepracujících důchodců,
- po Praze dosahovaly středočeské domácnosti druhých nejvyšších čistých příjmů mezi kraji ČR,
Podrobné výsledky šetření, metodika a tabulky s odhadem 95% intervalu spolehlivosti jsou uvedeny ve zdrojové publikaci „Příjmy a životní podmínky domácností - 2016“. Další informace naleznete na stránkách ČSÚ v příslušné tematické sekci a v krajských tematických tabulkách.
[1] Šetření je realizováno jako čtyřleté, každoročně se obmění část domácností. Výsledky šetření jsou vzhledem k velikosti výběrového souboru reprezentativní jen do úrovně krajů. Při interpretaci a analýze výsledků šetření je třeba mít neustále na paměti, že jsou zatíženy určitou statistickou chybou (výběrovou i nevýběrovou).
Do šetření byly zahrnuty všechny osoby, které v době šetření měly ve vybraném bytě obvyklé bydliště, a to včetně osob dočasně nepřítomných. Toto se vztahovalo i na cizí státní příslušníky a podnájemníky. Hospodařící domácnost tvoří jedinec nebo skupina osob, které spolu trvale žijí a společně hradí základní a provozní výdaje domácnosti.