Přejít k obsahu

Archiv mimořádná šetření 2014

Pro vypracování ekonomických a sociologických analýz a na doplnění pravidelných šetření provádí ČSÚ další šetření neboli cenzy. Šetření vyplývá ze zákona č. 89/1995 Sb. a z Programu statistických zjišťování na příslušný rok. Šetření jsou plošná, výběrová nebo došetřující.

Na šetření se podílejí tazatelé jak z řad pracovníků ČSÚ, tak i externisté. Každý tazatel je vybaven, kromě jiného, i průkazem nebo pověřením provádět příslušné šetření. Tazatel smí zjišťovat pouze údaje vztahující se k příslušnému šetření a jeho mlčenlivost je zajištěna zákonem (skládá slib mlčenlivosti).

EHIS/EHES 2014

Evropské výběrové šetření o zdraví (EHIS) je tematické šetření u domácností zaměřené na zdravotní stav široké populace a je koncipované jako modulární šetření. Povinnost provádět toto šetření je ukotvena v Nařízení EP a Rady č.1338/2008 o statistice Společenství v oblasti veřejného zdraví a bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, pokud jde o statistiky vycházející z evropského dotazníkového šetření o zdraví (EHIS), konkrétní obsah pak v prováděcím předpisu Nařízení EK č. 141/2013. Na tomto základě připravil Eurostat podrobný technický dokument pro realizaci šetření a vzorový dotazník s harmonizovaným způsobem dotazování a texty jednotlivých otázek.

Nyní realizované šetření je druhou vlnou tohoto šetření. První vlna proběhla v roce 2008 v režimu volné spolupráce členských zemí (tzv. „gentlemen’s agreement“). Nynější vlna je první podle výše zmíněných nařízení. Nařízení momentálně obsahují povinnost provádět toto šetření s periodicitou 5 let s předpokladem třetí vlny v roce 2018, 2019 nebo 2020.

Gestorem terénního zjišťování je ČSÚ, obsahovým gestorem šetření je ÚZIS ČR, který je zodpovědný za specifikaci obsahu dotazníku, metodické pokyny k jednotlivým otázkám a metodické školení tazatelů.

Samotný dotazník EHIS je složen ze tří základních tematických modulů:
a. modul o zdravotním stavu,
b. modul o zdravotní péči,
c. modul o zdravotních determinantách.

V prvním modulu se dotazník zaměřuje na charakteristiky zdravotního stavu populace včetně subjektivního hodnocení zdravotního stavu, chronické nemocnosti či omezení pracovních aktivit. Dále jsou zjišťovány zdravotní potíže spojené s péčí o vlastní osobu či o domácnost, zejména u starších osob. Neméně důležitý je i blok o bolestech a duševním zdraví.

Druhý modul přináší informace o vztahu respondenta ke zdravotnictví, jeho frekvence návštěv u lékařů, (ne)spokojenost se službami a výdaje na služby spojené se zdravím.

Třetí modul sleduje životní styl respondenta z pohledu fyzické aktivity, stravovacích návyků, konzumace alkoholu či kouření. Zároveň se zaměřuje na sociální kontakty a kvalitu života.

Základní jednotkou pro samotný rozhovor je jedinec nikoliv společně hospodařící domácnost (ve srovnání s jinými šetřeními v domácnostech). S výjimkou několika kontextových údajů o složení respondentovy domácnosti jde vesměs o otázky pokládané konkrétní šetřené osobě. Zvolený model šetření proto pracuje s jedním šetřeným respondentem v každém šetřeném bytě.

Do šetření vstoupí byty úspěšně vyšetřené v poslední páté vlně IŠD v prvním a ve druhém čtvrtletí 2014. V každém z těchto bytů bude na konci posledního rozhovoru IŠD tazateli počítačem náhodně vylosován jeden respondent pro šetření EHIS.

Velikost souboru k vyšetření pro Středočeský kraj je 1 231 dotazníků.

Sběr dat tazateli bude probíhat od 15. 6. 2014 do 31. 1. 2015, tedy 7,5 měsíce s tím, že je kladen důraz na dobu od července do prosince 2014. Ve druhé polovině června 2014 bude možnost předšetření omezeného počtu respondentů ochotných k šetření ihned po dokončení poslední vlny IŠD. V lednu 2015 počítáme s doběhem šetření a s možností pro tazatele operativně došetřit zbylé kontaktované respondenty.

Pokud se respondent v mezidobí od jeho vylosování na poslední návštěvě IŠD a kontaktováním pro šetření EHIS odstěhoval, pokusí se tazatel zjistit jeho novou adresu a následně bude vyvinuta snaha o jeho dohledání na nové adrese.

Na samotné šetření EHIS navazuje šetření EHES v podobě nabídky respondentům věkové skupiny 25-64 let zúčastnit se navíc lékařského vyšetření. Tuto část zajišťuje Státní zdravotnický ústav.