Statistika informační společnosti
Statistika informační společnosti
Českému předsednictví ve statistice se podařilo dosáhnout dohody mezi Radou EU a Evropským parlamentem ohledně Návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 808/2004 o statistice Společenství o informační společnosti. Nařízení přispěje ke sledování politiky Společenství, která usiluje o vybudování všem přístupné informační společnosti založené na všeobecně rozšířeném využívání informační a komunikační technologie (ICT) ve veřejných službách, v malých a středních podnicích i v domácnostech. Cílem tohoto nařízení je zajistit trvání stávajícího společného rámce pro systematické vypracovávání harmonizované, spolehlivé, vysoce kvalitní a aktuální statistiky Společenství o informační společnosti a aktualizovat nařízení podle potřeb této rychle se vyvíjející oblasti.
Dne 2. dubna 2009 schválil Evropský parlament (EP) na svém plenárním zasedání zprávu zpravodajky, která je v souladu s kompromisním textem, na kterém se shodly členské státy během jednání Pracovní skupiny Rady EU pro statistiku.
Schválení na půdě EP předcházelo jednání předsednického týmu ČSÚ se zástupci zpravodajky EP, kde byly vysvětleny hlavní záměry návrhu nařízení a důležité oblasti, které byly hlavním zájmem členských států. Mezi ně patří především nezvyšování administrativní zátěže respondentů a v tomto duchu členské státy požadovaly i úpravy textu. V nařízení dochází sice k rozšíření okruhu pokrytí (například na e-government, všudypřítomnou možnost připojení nebo dopad ICT na produktivitu, hospodářský růst, zaměstnanost, organizaci podnikání a životní prostředí), aby byla zachycena rychle se měnící povaha ICT, ale zároveň se upozorňuje na nepřekročení rozsahu stávajícího zjišťování. Dalšími důležitými oblastmi jsou kvalita a důvěrnost dat. Členské státy věnovaly mimořádnou pozornost ochraně důvěrných údajů, což se rovněž odráží v kompromisním textu.
Výsledný text tak zohledňuje požadavek jak na zjednodušování evropské legislativy, zejména prostřednictvím odkazů na nové Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 223/2009 o evropské statistice, které bylo publikováno v Úředním věstníku Evropské unie 31. března 2009, tak i na snižování administrativní zátěže, kdy i přes nové požadavky, které odpovídají rychlému rozvoji v oblasti informační společnosti, celkový rozsah návrhu nařízení nezvyšuje současnou zátěž.
Nyní bude muset návrh nařízení projít formální úpravou po právně-jazykové stránce a následně bude přijat Radou EU.