Přejít k obsahu

Statistika a realitní trh


26. 11. 2004

Statistika a realitní trh

Pod titulky „Statistici málo sledují realitní trh“ a „Při rozhodování firmám statistika nepomáhá“ vyšly v dnešní příloze Hospodářských novin Podniky a trhy články, které kritizují absenci aktuálních tržních cen nemovitostí. A nejen to.

Prezident Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Jiří Kohoutek si v prvním článku stěžuje na nedostatek detailních informací o textilních výrobcích. Skutečnost je taková, že ČSÚ dlouhodobě a pravidelně s asociací spolupracuje a poskytuje data pro její výroční zprávu. Koncem června například dal k dispozici podrobné údaje pro studii o strategii v textilním průmyslu a zatím poslední údaje obdržela asociace 19.listopadu 2004. Detailnější údaje o jednotlivých firmách ČSÚ – stejně tak jako statistici v Německu či Nizozemsku – poskytovat nesmí. Je totiž povinen důsledně chránit individuální data. Publikovat takové informace mohou jen samy asociace, pokud se na tom s výrobci dohodnou.

Cenami nemovitostí se ČSÚ zabývá již od roku 1998 a podařilo se mu ve spolupráci s Ministerstvem financí vybudovat celoplošný monitoring cen realizovaných transakcí. Zdrojem jsou daňová přiznání pořizovaná finančními úřady. Po velmi náročných analýzách dostupných dat vznikla pravidelná publikace průměrných cen bytů, bytových domů, rodinných domů, garáží a stavebních pozemků.

Protože pro potřeby aktuálního cenového monitoringu jsou data z daňových přiznání příliš zpožděná, připravuje Český statistický úřad práce na pilotním projektu statistické zjišťování u realitních kanceláří a významných developerských organizací, jehož výsledkem budou aktuálnější indexy cen bytů, rodinných domů a stavebních pozemků se čtvrtletní periodicitou. Bude se opět vycházet z realizovaných prodejů. Kvůli efektivitě se do budoucna předpokládá kombinace obou zdrojů, publikované údaje budou mít charakter dat předběžných a později zpřesněných definitivních.

Český statistický úřad souběžně mapuje a analyzuje publikované informace komerčních společností o nabídkových cenách bytů, rodinných domů a stavebních pozemků pro jejich případné využití jakožto nejaktuálnější předpověď cen na trhu s nemovitostmi. Takovýto odhad cenového indexu by pak mohl být i měsíční, příslušná data by však musel ČSÚ pravidelně nakupovat.

Základní potíž spočívá v tom, že trh s nemovitostmi dlouhá léta v České republice téměř neexistoval a začal se hýbat v pravém slova smyslu až v poslední době, mj. v souvislosti se vstupem do Evropské unie. Objem realizovaných obchodů pro potřeby kvalitních cenových indexů je na rozdíl od vyspělejších ekonomik stále nízký. To platí zejména u komerčních nemovitostí s velkou variabilitou charakteristik určujících cenu.

Povzdech nad tím, že některá data na sebe v čase nenavazují nebo se počítají podle rozdílných metodik než před pár lety ignoruje skutečnost, na kterou ČSÚ veřejně opakovaně upozorňoval. Po vstupu do EU musel částečně (např. u HDP) nebo zcela (u zahraničního obchodu) přizpůsobit metodiku evropským parametrům. Stejný problém se týkal i většiny ostatních nových členů EU. Přesto se například u statistiky zahraničního obchodu českým statistikům podařilo zachovat základní kontinuitu dat i jejich rozsah.

Tiskový referát
Kanceláře předsedy ČSÚ
274 054 016