Vývoj indexů spotřebitelských cen - 3. čtvrtletí 2006
Datum vydání: 09. 10. 2006
Kód: e-7131-06
Spotřebitelské ceny vzrostly ve 3. čtvrtletí proti stejnému období minulého roku stejně jako ve 2.čtvrtletí, tj.o 2,9 %. Cenový vývoj v jednotlivých měsících 3. čtvrtletí byl však více diferencovaný než ve druhém čtvrtletí a to jak z hlediska vývoje celkové hladiny spotřebitelských cen, tak z hlediska cenového vývoje v jednotlivých oddílech spotřebního koše. Na cenový vývoj v průběhu 3. čtvrtletí působilo zejména zvýšení cen potravin, které bylo kompenzováno zmírněním cenového růstu v oddílech doprava a pošty a telekomunikace. Regulované ceny vzrostly o 7,8 % (z 10,3 % ve 2. čtvrtletí 2006) a tržní ceny o 1,4 % (ve 2. čtvrtletí o 0,8 %).
Tahounem cenového růstu se nově staly ceny potravin a nealkoholických nápojů, které se od července staly druhým oddílem nejvíce ovlivňujícím meziroční přírůstek spotřebitelských cen (za tradičně nejsilnějším oddílem bydlení). Tuto skutečnost ovlivnilo zejména zvýšení cen pekárenských výrobků a obilovin, které vzrostly o 13,2 %, z toho chleba o 18,0 % a běžného pečiva o 29,5 %. Ceny brambor byly vyšší o 71,2 %, čerstvé zeleniny o 19,7 %. Opačným směrem působilo snížení cen zejména kávy, kakaa, čaje, čokolády a čokoládových výrobků, které bylo vyvoláno přeřazením těchto výrobků do snížené 5 % sazby DPH od 15.7. 2006. Dopad této změny na meziměsíční úhrnný přírůstek spotřebitelských cen v srpnu představoval podle orientačního propočtu ČSÚ snížení o 0,16 procentního bodu. Nižší byly i ceny mouky, drůbeže, rostlinných tuků, másla, cukru.
.
Vývoj spotřebitelských cen pekárenských výrobků jmenovitě chleba a pečiva korespondoval s vývojem cen obilí zemědělských výrobců i v 1. a zejména ve 2. čtvrtletí 2006, zatímco v průběhu roku 2005 spotřebitelské ceny na prudký pokles cen zemědělských výrobců reagovaly zdrženlivě.
Ke zpomalení cenového růstu došlo v oddíle doprava zásluhou vývoje cen pohonných hmot, jejichž ceny měly ve 3. čtvrtletí 2006 (vlivem meziměsíčního poklesu v září) průměrné meziměsíční tempo růstu -0,1 %, zatímco ve 3. čtvrtletí 2005 zaznamenaly rekordní růst s průměrným meziměsíčním tempem růstu 5,3 %. Tento rozdílný vývoj měl za následek zmírnění meziročního růstu cen pohonných hmot na 1,0 % (z 8,6 % ve 2. čtvrtletí). Vývoj cen pohonných hmot ve 3. čtvrtletí ovlivnil zejména měsíc září, kdy ceny pohonných hmot byly meziročně nižší o 7,5 %, což byl první meziroční pokles cen pohonných hmot od března 2005. Ceny ostatních služeb týkající se dopravy vzrostly o 5,7 % v důsledku zejména zavedení poplatku za zkoušku z odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel. Nižší než loni byly ceny automobilů, motocyklů a jízdních kol.
Zpomalení cenového meziročního růstu ukazují i výsledky v posledních známých měsících u světových cen ropy BRENT, dovozních cen skupiny nerostná paliva, maziva a příbuzné materiály i cen průmyslových výrobců rafinérských ropných výrobků.
Největší změny v cenovém vývoji se týkaly oddílu pošty a telekomunikace, kde růst cen veřejných telekomunikačních služeb zpomalil na 2,7 % (z 10,3 % ve 2. čtvrtletí). Ve 3. čtvrtletí přestalo působit na úroveň cenové hladiny veřejných telekomunikačních služeb výrazné zvýšení cen způsobené zrušením volných minut v místním a dálkovém volání obsažených v paušálních poplatcích za provoz stálé bytové telefonní stanice, ke kterému došlo od června 2005. V roce 2006 zasáhly do cenového vývoje veřejných telekomunikačních služeb tři faktory, a to snížení cen dálkového volání a volání do mobilních sítí z pevné linky od dubna 2006, zvýšení paušálních poplatků za provoz stálé bytové stanice od května 2006, slevy při zřizování stálé bytové stanice.
Mírné zmírnění meziročního růstu cen ve 3. čtvrtletí v oddíle bydlení, voda, energie, paliva souviselo s vývojem cen zemního plynu, které byly vyšší o 24,6 % (ve 2. čtvrtletí o 30,0 %). Ceny elektřiny vzrostly o 9,0 % a tepla o 12,0 %. Oddíl bydlení měl i nadále největší vliv na meziroční přírůstek spotřebitelských cen (s podílem 66 %).
V oddíle rekreace a kultura došlo obdobně jako v předchozích letech k výraznému meziměsíčnímu zvýšení sezónních cen dovolených s komplexními službami v červenci a srpnu a naopak k jejich prudkému propadu v září. Výsledkem těchto pohybů bylo průměrné meziroční zvýšení cen dovolených s komplexními službami ve 3. čtvrtletí 2006 o 0,7 %.
Ve vzdělávání došlo v září v rámci zahájení nového školního roku k meziměsíčnímu zvýšení cen o 2,6 %, které však bylo nižší než v září 2004 (zvýšení o 3,4 %), což mělo za následek zpomalení meziročního růstu v září a tím i ve 3. čtvrtletí 2006.
Nižší než v loňském 3. čtvrtletí byly ceny v oddílech odívání a obuv, bytové vybavení a zařízení a provoz domácnosti. Tento dlouhodobý trend snižování cen oděvů a obuvi, domácích spotřebičů, ale i cen elektronických zařízení pro příjem, záznam a reprodukci zvuku a obrazu je odrazem konkurenčních tlaků na trhu těchto výrobků vyvolaných převahou nabídky nad poptávkou a dovozem laciného zboží z asijských zemí. U elektronických přístrojů navíc dochází k rychlé obměně sortimentu vyvolané technickým pokrokem a spojené se snižováním cen.
Růst cen zboží úhrnem zrychlil na 2,6 % (ze 2,4 % ve 2. čtvrtletí), naopak růst cen služeb zpomalil na 3,5 % (ze 3,8 % ve 2. čtvrtletí).
Harmonizovaný index spotřebitelských cen v zóně EU25
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 25 členských zemí EU byl podle předběžných údajů v červenci 2,4 % a v srpnu 2,3 %, což je o 0,1 a 0,2 procentního bodu méně než v červnu 2006. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 6,9 % a 6,8 %), nejméně ve Finsku (o 1,4 % a 1,3 %). Na Slovensku zrychlil cenový růst v červenci a srpnu shodně na 5,0 % (ze 4,5 % v červnu). V Německu byl cenový růst v červenci 2,1 % a v srpnu zpomalil na 1,8 %. V ČR činil meziroční přírůstek HICP v červenci 2,4 %, v srpnu zrychlil na 2,6 % a v září podle předběžných výpočtů klesl na 2,2 %.
Zatímco v roce 2005 byly HICP za ČR ve většině měsíců nižší než HICPEU25 , v roce 2006 se jejich hodnoty velmi přiblížily.