Vývoj indexů spotřebitelských cen - 3. čtvrtletí 2004
Datum vydání: 08. 10. 2004
Kód: e-7131-04
Vývoj indexů spotřebitelských cen ve 3. čtvrtletí 2004
Hladina spotřebitelských cen vzrostla ve 3. čtvrtletí 2004 meziročně o 3,2 %, což je o 0,6 procentního bodu více než ve 2. čtvrtletí 2004 a nejvíce za posledních dva a půl roku (od 1. čtvrtletí 2002). Zrychlení cenového růstu, i když v různé míře, se projevilo s výjimkou pošt a telekomunikací u všech oddílů spotřebního koše. Na zrychlení růstu celkové cenové hladiny se nejvíce podílely vzhledem ke své váze ve spotřebním koši ceny potravin a nealkoholických nápojů a dále ceny v oddílech alkoholické nápoje a tabák, rekreace a kultura, vzdělávání, stravování a ubytování.
Na úhrnném přírůstku spotřebitelských cen ve 3.čtvrtletí 2004 byl podíl tržních cen 1,9 procentního bodu a regulovaných cen 1,3 procentního bodu. Tržní ceny vzrostly o 2,5 % ( ve 2. čtvrtletí o 2,0 %), regulované ceny o 5,4 % (ve 2. čtvrtletí o 4,7 %).
Ceny potravin a nealkoholických nápojů ve všech měsících 3. čtvrtletí meziměsíčně klesaly vlivem snižování sezónních cen ovoce, zeleniny a brambor, ale tento pokles byl s výjimkou září méně výrazný než v roce 2003. To vedlo ke zrychlení meziroční dynamiky růstu cen v červenci a srpnu. V těchto dvou měsících působilo na růst cen potravin i zvyšování cen masa a cukru. V září se růst cen potravin zmírnil, když na rozdíl od loňského roku pokračovalo snižování sezónních cen potravin a zastavil se růst cen masa. Ve 3. čtvrtletí byly meziročně vyšší ceny pekárenských výrobků a obilovin o 13,6 % (z toho ceny běžného pečiva vzrostly o 32,7 %), masa o 4,1 % (z toho vepřového o 10,2 %), mléka, sýrů, vajec v průměru o 3,9 %, olejů a tuků o 5,2 %, ovoce o 5,1 %, cukru o 40,7 %. Nižší byly hlavně ceny čerstvé zeleniny o 8,9 % a brambor o 24,9 %.
V oddíle alkoholické nápoje a tabák vzrostly ceny tabákových výrobků o 8,9 % jako důsledek lednového zvýšení spotřební daně.
V oddíle rekreace a kultura došlo obdobně jako v předchozích letech k výraznému meziměsíčnímu zvýšení sezónních cen dovolených s komplexními službami v červenci a srpnu a naopak k jejich prudkému propadu v září. Výsledkem těchto pohybů bylo průměrné meziroční zvýšení cen rekreačních pobytů ve 3. čtvrtletí 2004 o 3,9 %, z toho zahraničních o 3,5 % a tuzemských o 5,1 %. Zvýšily se i ceny rekreačních a sportovních služeb o 6,2 %, kulturních služeb o 5,6 %, novin a časopisů o 6,2 %. Nižší byly i nadále ceny elektronických zařízení pro příjem, záznam, reprodukci zvuku a obrazu, u kterých pokračoval jejich dlouhodobý pokles.
Růst cen vzdělávání ovlivnilo zvýšení cen vzdělávacích služeb v září, ke kterým došlo v rámci zahájení nového školního roku.
Podobně ve veřejném stravování a ubytování došlo v září ke zvýšení cen školního stravování a ubytování. Ceny jídel v restauracích byly vyšší o 7,9 % především v důsledku vyšší DPH zavedené od května 2004.
Růst cen v oddíle bydlení byl ve 3. čtvrtletí zhruba stejný jako ve 2. čtvrtletí a poprvé byl nižší než růst průměrné cenové hladiny. Tento vývoj ovlivnila stabilita regulovaných cen nájemného, pokles cen zemního plynu o 5,8 %, zvýšení cen elektřiny pouze o 0,9 %, tepla o 1,9 %. Na růst cen bydlení působilo zejména zvýšení úhrad placených v družstevních bytech a v bytech vlastníků o 5,3 a 5,5 %, vodného o 5,1 %, stočného o 5,8 %, odvozu odpadků o 6,4 %.
Výrazný růst cen v oddíle pošty a telekomunikace způsobily změny sazby DPH u veřejných telekomunikačních služeb. Pokračovalo snižování cen mobilních telefonů. Na růstu cen oddíle ostatní zboží a služby se podílelo zejména zvýšení cen služeb osobní péče o 17,4 % (vliv zvýšení DPH), pojištění o 4,6 %, finančních služeb o 14,8 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,5 %, ceny služeb o 6,0 %. Růst cen služeb ovlivnilo hlavně zvýšení DPH od května 2004, které se ve 3. čtvrtletí projevilo (na rozdíl od 2. čtvrtletí) ve všech třech měsících. Ceny zboží úhrnem vzrostly hlavně v červenci a srpnu v důsledku zvýšení cen zejména potravin a pohonných hmot.
Harmonizovaný index spotřebitelských cen v zóně EU25
Průměrný meziroční přírůstek harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 25 členských zemí EU dosáhl podle předběžných údajů v srpnu stejně jako v červenci 2,3 %. Většina členských zemí zaznamenala rychlejší růst HICP než byl průměr EU. V nových členských zemích se růst cen pohyboval (s výjimkou Litvy) nad průměrem EU v rozmezí od 2,5 % na Maltě do 7,8 % v Lotyšsku. Z původních 15 členských zemí se zvýšily ceny nejvíce v Lucembursku (o 3,6 %), nejméně ve Finsku (o 0,3 %). V ČR dosáhl meziroční růst cen v srpnu 3,2 %, v září zpomalil na 2,8 %..