Vývoj indexů spotřebitelských cen - 1. čtvrtletí 2004
Datum vydání: 08. 04. 2004
Kód: e-7131-04
Vývoj indexů spotřebitelských cen v 1. čtvrtletí 2004
Po velmi mírném růstu cen v roce 2003 zaznamenaly spotřebitelské ceny v 1. čtvrtletí 2004 zrychlení meziměsíčního i meziročního růstu. Tento vývoj byl důsledkem výrazného meziměsíčního zvýšení cen v lednu 2004 o 1,8 % (v loňském lednu růst jen o 0,6 %). V únoru a březnu byl cenový vývoj podobný jako v loňském roce. Cenový skok v lednu byl ovlivněn jednak administrativními opatřeními, jednak zvýšením tržních cen. Mezi administrativní vlivy patřilo zvýšení DPH zejména u veřejných telekomunikačních služeb, dále zvýšení spotřebních daní u pohonných hmot a lihovin a zvýšení regulovaných cen (především elektřiny a plynu). Tabákové výrobky, u kterých byla také zvýšena spotřební daň se celé 1. čtvrtletí doprodávaly ze zásob za nezměněnou cenu. Vývoj tržních cen ovlivňovalo zejména zvýšení cen potravin, které bylo nejvýraznější v lednu, zatímco v únoru ceny potravin po pěti měsících růstu mírně klesly a v březnu nepatrně vzrostly.
Zrychlení meziměsíčního růstu se projevilo meziročním zvýšením cen v 1. čtvrtletí 2004 o 2,3 %, v tom tržní ceny vzrostly o 1,5 % a administrativně ovlivňované ceny o 5,2 %. Přitom vliv tržních a administrativních cen na úhrnný meziroční přírůstek cen byl zhruba stejný (1,1 a 1,2 procentního bodu).
Vývoj tržních cen ovlivnily zejména ceny potravin , u kterých pokračovalo (hlavně v lednu) zrychlení meziročního růstu cen. To se týkalo zejména cen masa, které vzrostly o 2,2 %, v tom ceny vepřového o 3,3 % a drůbeže o 8,6 %. Výrazný růst zaznamenaly i ceny pekárenských výrobků a obilovin (o 10,8 %), z toho ceny běžného pečiva vzrostly o 31,8 %, mouky o11,6 % a chleba o 8,8 %. Zrychlení cenového růstu nastalo i u vajec, mléka, sýrů, olejů a tuků, cukru. Na růstu cen potravin se podílely, i když méně výrazně než ve 4.čtvrtletí 2003 i sezónní ceny ovoce, čerstvé zeleniny a zejména brambor, u kterých byly ceny vyšší meziročně o 69,3 %. Vývoj spotřebitelských cen potravin korespondoval s vývojem cen zemědělských výrobců a průmyslových výrobců potravinářských výrobků a nápojů, u kterých meziroční tempa růstu výrazně zejména v lednu (u zemědělských výrobců i v únoru) vzrostla.
Zrychlení meziročního růstu zaznamenaly v 1. čtvrtletí ceny bydlení , které bylo ovlivněno zvýšením regulovaných cen elektřiny a zemního plynu od ledna 2004. Ceny elektřiny, které byly v důsledku dvojího snížení po celý rok 2003 nižší než v roce 2002, vzrostly od ledna meziročně o 3,5 %. Ceny zemního plynu vzrostly v lednu 2004 meziměsíčně o 3,0 %, v lednu 2003 o 4,2 %. To vedlo ke snížení meziročního tempa růstu zemního plynu na 7,9 % (z 9,1 % ve 4. čtvrtletí 2003). Mírně rostly ceny tepla (z 1,9 % ve 4. čtvrtletí 2003 na 2,6 % v 1. čtvrtletí 2004).
Výrazný růst zaznamenaly v 1. čtvrtletí ceny v oddíle pošty a telekomunikace, který byl způsoben zvýšením DPH u veřejných telekomunikačních služeb z 5 na 22 %. Naopak pokračovalo snižování cen mobilních telefonů
Podobně vývoj cen dopravy ovlivňovalo zejména zvýšení cen pohonných hmot v lednu v důsledku vyšší spotřební daně. V březnu pak došlo k dalšímu meziměsíčnímu zvýšení cen. Přes tato zvýšení zůstaly ceny pohonných hmot v 1. čtvrtletí 2004 meziročně o 0,5 % nižší než ve stejném období minulého roku. U tuzemských výrobců rafinérských ropných výrobků zaznamenaly ceny v lednu pokles, který se v únoru ještě prohloubil. Podobný vývoj měly i dovozní ceny nerostných paliv a minerálních olejů
Meziroční pokles cen v oddíle rekreace a kultura způsobilo zejména snížení cen zahraničních rekreačních pobytů o 4,2 % a cen tuzemských pobytů o 1,1 %. Pokračoval i mírný pokles ceny elektronických zařízení pro příjem, záznam, reprodukci zvuku a obrazu.
Na růstu cen v oblasti zdraví se podílely převážně vyšší ceny léčiv (o 3,1 %) a ambulantní lékařské péče (o 5,0 %). Sezónní zimní ceny lázeňských léčebných pobytů byly nižší o 6,6 %.
V restauračním stravování a ubytování se projevil růst cen potravin zvýšením cen stravovacích služeb o 2,5 % (z 1,8 % ve 4. čtvrtletí 2003).
Ceny zboží úhrnem (po stagnaci ve 4. čtvrtletí 2003) vzrostly o 1,4 %, ceny služeb vzrostly o 4,0 %. Růst cen služeb ovlivnilo v 1. čtvrtletí 2004 hlavně zvýšení cen telekomunikačních služeb v důsledku vyšší DPH.
Harmonizovaný index spotřebitelských cen v zóně EU15 a u přistupujících zemích
Průměrný meziroční přírůstek harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) členských zemí EU měl od prosince mírně klesající tendenci. V únoru činil 1,5 % (v listopadu 2,0 %), což je nejnižší hodnota za posledních 12 měsíců. Obdobný vývoj zaznamenala většina zemí s výjimkou Lucemburska, Rakouska, Portugalska a Velké Británie. U přistupujících zemí měl přírůstek HICP klesající trend pouze u Kypru, Estonska, Slovinska a Slovenska. V ČR naopak po dlouhodobě nízké úrovni HICP došlo ke konci roku 2003 a na počátku roku 2004 ke zrychlování cenového růstu. Meziroční přírůstek HICP dosáhl v ČR v lednu i únoru 2,0 %, čímž se dostal nad průměr zemí EU.