Přejít k obsahu

Konjunkturální průzkum - únor 2010

Růst důvěry podnikatelů i spotřebitelů

Datum vydání: 24. 02. 2010

Kód: r-1201-10




Důvěra v domácí ekonomiku se v únoru opět zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se meziměsíčně zlepšil o 2,4 bodu. Mezi podnikateli důvěra meziměsíčně vzrostla v průmyslu a v obchodě; důvěra spotřebitelů se zvýšila o 1,7 bodu. Ve srovnání s nízkou hodnotou v únoru 2009 je souhrnný indikátor důvěry o 17,1 bodu vyšší.

* * *

Graf Sezónně očištěné indikátory důvěry

Indikátor důvěry podnikatelů se v únoru oproti lednu zvýšil o 2,5 bodu. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila v průmyslu a v obchodě, ve službách se nepatrně snížila a ve stavebnictví klesla. Ve srovnání s nízkými hodnotami v minulém roce je důvěra podnikatelů o 17 bodů vyšší.
V průmyslu se v únoru hodnocení současné celkové ekonomické situace oproti lednu nezměnilo. Hodnocení celkové i zahraniční poptávky se zlepšilo. Zásoby se podle mínění respondentů snížily. Pro příští tři měsíce se oproti lednu zlepšila očekávání respondentů ohledně vývoje výrobní činnosti, očekávání zaměstnanosti nepatrně klesla. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v lednu. Celkově se důvěra v průmyslu v únoru meziměsíčně zvýšila o 5,7 bodu a oproti velmi nízkým hodnotám v minulém roce je o 30,3 bodu vyšší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v únoru oproti minulému měsíci mírně snížilo. Nízké hodnocení celkové poptávky se nezměnilo. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají ve srovnání s lednem zpomalení vývoje stavební činnosti i zaměstnanosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 8,8 měsíce. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou stejná jako v lednu, pro příštích šest měsíců jsou nižší. Celkově se důvěra ve stavebnictví meziměsíčně snížila o 4,5 bodu a je o 15,5 bodu nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v únoru ve srovnání s lednem snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v únoru snížily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou nepatrně vyšší než v lednu, pro příštích šest měsíců jsou stejná. Celkově se důvěra v obchodě zvýšila o 0,6 bodu a v meziročním srovnání je o 3,7 bodu nižší než v únoru 2009.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v únoru ve srovnání s lednem zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky se zvýšilo také, její očekávání pro příští tři měsíce se snížila. Očekávání celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v lednu. Celkově se důvěra ve vybraných odvětvích služeb oproti minulému měsíci nepatrně snížila (o 0,3 bodu) a v meziročním srovnání je o 8 bodů vyšší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti lednu zvýšil o 1,7 bodu, ve srovnání s nízkou hodnotou v únoru 2009 je o 17,7 bodu vyšší. Ze šetření mezi spotřebiteli v únoru vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají zlepšení celkové ekonomické situace a mírné zlepšení své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v únoru oproti minulému měsíci snížil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, klesl.

Sezónně očištěné indikátory důvěry

Grafy Sezónně očištěné indikátory důvěry

Tab. 1, 2





Metodické poznámky:
Kontaktní osoba: Marie Hörmannová, tel. 274052049, e-mail marie.hormannova@csu.gov.cz
Zdroj dat: přímé zjišťování ČSÚ v podnicích, spotřebitelský průzkum GfK Praha
Konjunkturální a spotřebitelské průzkumy jsou spolufinancovány granty
Evropské komise DG ECFIN
Termín ukončení sběru dat: 18. 2. 2010
Termín ukončení zpracování: 22. 2. 2010
Navazující publikace: 1201-10 Konjunkturální průzkum v podnicích průmyslových, stavebních, obchodních a ve vybraných odvětvích služeb
Formuláře dotazníků: http://apl.czso.cz/pll/vykazy/pdf1
(Publikace též /katalog-produktu )

Metodické vysvětlivky :
Od ledna 2009 je saldo indikátoru spotřebitelské důvěry sezónně očišťováno. Časové řady spotřebitelského a souhrnného indikátoru důvěry jsou zpětně přepočítány a údaje jsou srovnatelné.
Od ledna 2006 je souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) prezentován v souladu s metodiku EU jako vážený průměr sezónně očištěných indikátorů důvěry v průmyslu, stavebnictví, obchodě, ve vybraných odvětvích služeb a indikátoru spotřebitelské důvěry. Souhrnný podnikatelský indikátor důvěry je vážený průměr sezonně očištěných indikátorů důvěry v průmyslu, stavebnictví, obchodě a ve vybraných službách.
Od ledna 2006 je vzhledem k zahrnutí indikátoru důvěry ve vybraných odvětvích služeb používán nový váhový systém : indikátoru důvěry v průmyslu je přiřazena váha 40 %, ve stavebnictví a obchodě po 5 %, ve službách 30 % a spotřebitelskému indikátoru důvěry je přiřazena 20% váha. Indikátory jsou zobrazovány jako bazické indexy, bázi tvoří průměr roku 2005. Časové řady souhrnného a podnikatelského indikátoru jsou přepočítány novým váhovým systémem, a to zpětně až do května 2002 (počátek konjunkturálního šetření ve vybraných odvětvích služeb). Celé časové řady bazických indexů jsou pak přepočteny na průměr roku 2005; údaje jsou srovnatelné.



Archiv

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010