Přejít k obsahu

Polská národnost na území ČR

Polská národnostní menšina je po slovenské druhou nejpočetnější ve struktuře obyvatelstva České republiky

V absolutním vyjádření poklesl proti roku 1991 počet osob s polskou národností v úhrnu za republiku o téměř 7,5 tisíce

Polská národnostní menšina je územně nejkompaktnější, většina osob hlásících se k polské národnosti žije na území Těšínského Slezska

Vývoj podílu polské národnosti na počtu obyvatel ČR v období 1921 – 2001 v %
(při jednotlivých sčítáních)
Vývoj podílu polské národnosti na počtu obyvatel ČR v období 1921 – 2001 v %


Polská národnostní menšina je po slovenské druhou nejpočetnější ve struktuře obyvatelstva České republiky. (V současné době jde o údaj tzv. „deklaratorní“, kdy občan ve sčítacím tiskopise sám deklaruje svou národnost podle svého vlastního rozhodnutí.) Celkový počet osob s polskou národností v roce 2001 činil téměř 52 tisíc osob, z nich 6,5 % byly osoby se statutem cizince s dlouhodobým pobytem. Počet osob s polskou národností se v úhrnu mezi dvěma sčítáními snížil, a to o více než desetinu jejich počtu z roku 1991. Počty osob s polskou národností se zvýšily ve třech krajích – ve Středočeském (o více než dvě třetiny), v Praze a v Jihomoravském kraji, výrazně poklesly v Karlovarském (o čtvrtinu) a Moravskoslezském kraji. Ve všech ostatních krajích byl rovněž zaznamenán pokles, ale mírnější. Případy nárůstu absolutních počtů lze jednoznačně přičíst vlivu zahrnutí cizinců s dlouhodobým pobytem (jedná se většinou o regiony s pracovními příležitostmi). Poklesy absolutních počtů jdou naopak na vrub skupiny obyvatel polské národnosti s trvalým pobytem, tedy komunity žijící na našem území dlouhodobě, kde vývojové tendence směřují ke snižování počtů i podílů na populaci České republiky.

V absolutním vyjádření poklesl proti roku 1991 počet osob s polskou národností v úhrnu za republiku o téměř 7,5 tisíce. Téměř celý tento úbytek připadá na dva okresy - Karviná (- 4,7 tis.) a Frýdek-Místek (- 2,6 tis.). Naopak více než čtyřikrát se zvýšil počet osob v okrese Mladá Boleslav - tj. absolutně o 719 osob na 949. Tak výrazné zvýšení v tomto okrese způsobilo zahrnutí cizinců s dlouhodobým pobytem do počtu obyvatel. V okrese Mladá Boleslav bylo totiž sečteno 761 osob polské národnosti s dlouhodobým pobytem, což znamená 80 % všech osob s polskou národností v daném okrese.

Polská národnostní menšina je územně nejkompaktnější, většina osob hlásících se k polské národnosti žije na území Těšínského Slezska. Na dva okresy - Karviná a Frýdek-Místek - připadá více než 70 % z celkového počtu osob s polskou národností, které byly sečteny při sčítání 2001. Stejně tak z pohledu jednotlivých obcí jsou maximální hodnoty absolutní i relativní (spolu s Prahou) koncentrovány do obcí, resp. měst dvou výše zmíněných okresů.