Metodika ukazatelů (nejnovější údaje)
Počet obyvatel
(datum poslední aktualizace: 21. 03. 2022)Základem pro údaje o počtu obyvatel jednotlivých územních celků jsou výsledky sčítání lidu, domů a bytů (poslední sčítání k 26. 3. 2021). Na tyto výsledky pak průběžně navazují každoroční bilance narozených a zemřelých, vycházející ze statistických hlášení řady Obyv o narozeních a úmrtích, a stěhování. Data o stěhování přebírá ČSÚ z informačních systémů Ministerstva vnitra ČR a Ředitelství služby cizinecké policie. Veškeré zpracovávané a publikované údaje se týkají občanů ČR a cizinců, kteří mají v České republice trvalé bydliště, cizinců třetích zemí s vízy k pobytu nad 90 dnů nebo s povolením k dlouhodobému pobytu, občanů zemí EU s přechodným pobytem a cizinců s přiznaným azylem. Do bilance jsou zahrnuty rovněž události (narození a úmrtí) českých občanů s trvalým pobytem na území ČR, které nastaly v cizině. Údaje jsou zveřejňovány čtvrtletně v členění do krajů a okresů (v Praze také do správních obvodů a městských částí), jednou ročně pak i do jednotlivých obcí.
Zpět
Regionální HDP
(datum poslední aktualizace: 05. 04. 2018)Hrubý domácí produkt je klíčovým ukazatelem vývoje ekonomiky. Představuje souhrn přidaných hodnot jednotlivých institucionálních sektorů nebo jednotlivých odvětví v činnostech považovaných dle ESA 2010 za produktivní (tj. včetně služeb tržní i netržní povahy) a čistých daní na produkty (je tedy vyjádřen v kupních cenách). Z hlediska užití je HDP roven souhrnu konečné spotřeby (domácností, vlády a neziskových organizací sloužících domácnostem), tvorby hrubého kapitálu (fixního kapitálu a salda zásob a čistého pořízení cenností) a salda zahraničního obchodu.
V souladu s metodikou ESA 2010 jsou ukazatele zjišťovány pracovištní metodou, to znamená, že ukazatele za podniky jsou alokovány do regionů podle skutečného místa působení jednotky. Hrubá přidaná hodnota za multi-regionální organizace je alokována na základě počtu zaměstnanců v jednotlivých krajích. Ukazatele účtů domácností se vztahují k místu bydliště domácností.
Zpět
Tvorba hrubého fixního kapitálu na obyvatele
(datum poslední aktualizace: 20. 12. 2016)Tvorba hrubého fixního kapitálu obsahuje hodnotu pořízení hmotného i nehmotného investičního majetku koupeného, bezúplatně převzatého nebo vyrobeného ve vlastní režii, sníženou o hodnotu jeho prodeje a hodnotu majetku předaného bezúplatně. Patří sem i pořízení formou finančního leasingu. Cílem pořízení je vždy využívat tento investiční majetek při produktivní činnosti, včetně bydlení v obydlí jeho vlastníka. Fixním kapitálem jsou pouze aktiva používaná ve výrobě po dobu delší než jeden rok. Patří sem rovněž např. předměty pro vojenské účely a výdaje na výzkum a vývoj.
Zpět
Disponibilní důchod domácností na obyvatele
(datum poslední aktualizace: 20. 12. 2016)Čistý disponibilní důchod domácností představuje částku, kterou mohou domácnosti věnovat na konečnou spotřebu, na úspory ve formě finančních aktiv a na akumulaci hmotných a nehmotných aktiv. Disponibilní důchod je výsledkem tvorby a rozdělení důchodů a je bilanční položkou účtu druhotného rozdělení důchodů.
Zpět
Průměrná hrubá mzda
(datum poslední aktualizace: 11. 11. 2015)Průměrná hrubá měsíční mzda představuje podíl mezd bez ostatních osobních nákladů připadající na jednoho přepočteného zaměstnance. Jedná se o přepočet průměrného evidenčního počtu zaměstnanců ve fyzických osobách podle délky jejich pracovních úvazků na zaměstnavatelem stanovenou (plnou) pracovní dobu. Do mezd se zahrnují základní mzdy a platy, příplatky a doplatky ke mzdě nebo platu, prémie a odměny, náhrady mezd a platů, odměny za pracovní pohotovost a jiné složky mzdy nebo platu, které byly v daném období zaměstnancům zúčtovány k výplatě. Jedná se o hrubé mzdy, tj. před snížením o pojistné na všeobecné zdravotní pojištění a sociální zabezpečení, zálohové splátky daně z příjmů fyzických osob a další zákonné nebo se zaměstnancem dohodnuté srážky.
Údaje jsou od 1. čtvrtletí 2011 (včetně) nově zpracovány podle místa pracoviště a nejsou tedy na úrovni krajů porovnatelné s předchozími údaji. Nadále zahrnují data za celé národní hospodářství (včetně podnikatelských subjektů s méně než 20 zaměstnanci).
Jedná se o předběžné údaje.
Další aktuální údaje naleznete ve Statistických bulletinech nebo ve čtvrtletně vydávaných internetových dokumentech 110024 - Evidenční počet zaměstnanců a jejich mzdy v ČR.
Zpět
Podíl nezaměstnaných osob (na obyvatelstvu ve věku 15-64 let)
(datum poslední aktualizace: 11. 11. 2015)Jedná se o podíl vyjádřený v procentech, kde v čitateli je počet dosažitelných, neumístěných uchazečů o zaměstnání ve věku 15-64 let, občanů ČR a občanů EU (EHP), vedených úřady práce podle bydliště uchazeče ke konci sledovaného měsíce. Jedná se o evidované nezaměstnané, kteří nemají žádnou objektivní překážku pro přijetí do zaměstnání a při nabídce vhodného pracovního místa mohou do něj bezprostředně nastoupit (nejsou ve vazbě, ve výkonu trestu, nepobírají peněžitou pomoc v mateřství, hmotné zabezpečení po dobu mateřské dovolené, nejsou v pracovní neschopnosti, nejsou zařazeni do rekvalifikačních kurzů a nevykonávají krátkodobé zaměstnání). Neumístění uchazeči o práci jsou občané bydlící na příslušném území, kteří nejsou v pracovním nebo obdobném vztahu k zaměstnavateli, ani nevykonávají samostatnou výdělečnou činnost a požádali úřad práce o zprostředkování vhodného zaměstnání. Jmenovatel tvoří počet obyvatel ve věku 15-64 let z bilance obyvatel tj. počet všech obyvatel, kteří mají v daném území trvalé bydliště (v případě cizích státních příslušníků dlouhodobý nebo přechodný pobyt).
Zpět
Obecná míra nezaměstnanosti
(datum poslední aktualizace: 11. 11. 2015)Vyjadřuje podíl počtu nezaměstnaných osob na celkové pracovní síle (součet všech zaměstnaných a nezaměstnaných). Ukazatel vychází z Výběrového šetření pracovních sil, které je prováděno v náhodně vybraných bytech (0,6 % všech trvale obydlených bytů). Všechny zjištěné údaje jsou převáženy k celkovému počtu obyvatel dle pohlaví, věkových skupin a okresů ČR. Za zaměstnané se považují všechny osoby patnáctileté a starší, obvykle bydlící na sledovaném území, které v průběhu referenčního týdne pracovaly alespoň 1 hodinu za mzdu, plat nebo jinou odměnu, nebo sice nebyly v práci, ale měly formální vztah k zaměstnání; hlavním kriteriem pro zařazení mezi zaměstnané je tedy vyvíjení jakékoliv odměňované pracovní aktivity. Za nezaměstnané se považují všechny osoby patnáctileté a starší, které ve sledovaném období byly bez práce, aktivně ji hledaly a byly připraveny k nástupu do zaměstnání nejpozději do 14 dnů.
Skutečná hodnota všech charakteristik z výběrového šetření pracovních sil leží s 95 % pravděpodobností v intervalu spolehlivosti vypočteném pro dané čtvrtletí, což je interval zkonstruovaný kolem odhadu tak, že s určitou pravděpodobností skutečná hodnota odhadované charakteristiky leží právě v tomto intervalu. Na úrovni krajů je tento interval podstatně širší vzhledem k menší velikosti výběrového souboru.
Další aktuální údaje naleznete například ve čtvrtletně vydávaném Statistickém bulletinu příslušného kraje nebo ve čtvrtletně vydávaných internetových dokumentech 250128 Zaměstnanost a nezaměstnanost v ČR podle výsledků výběrového šetření pracovních sil.
Zpět
Počet ekonomických subjektů
(datum poslední aktualizace: 17. 1. 2017)Údaje o organizační struktuře národního hospodářství jsou sestaveny z dat vedených v Registru ekonomických subjektů (dále jen RES), který vytváří a spravuje ČSÚ podle §20 zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě. Obsahuje atributy ekonomických subjektů, členěné do jednotlivých evidenčních záznamů, které jsou významné pro statistické sledování jednotky. V RES jsou evidovány ekonomické subjekty, tj. právnické osoby včetně organizačních složek státu a fyzické osoby, které mají postavení podnikatele.
V roce 2013 došlo ke změně v evidenci ekonomických subjektů vedených v RES. Základním zdrojem dat pro RES se stal Registr osob (ROS), který je součástí systému základních registrů.
Zpět
Počet stavebních povolení
(datum poslední aktualizace: 25. 05. 2022)Stavebním povolením se rozumí celkový počet stavebních povolení (včetně společných), stavebních ohlášení, staveb povolených na podkladě veřejnoprávní smlouvy a staveb ve zkráceném stavebním řízení autorizovaným inspektorem, které byly ve smyslu zákona č. 183/2006 Sb., o územní plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, vydány a evidovány příslušným stavebním úřadem. Jedná se o předběžné údaje.
Zpět
Zahájené byty
(datum poslední aktualizace: 25. 05. 2022)Bytová výstavba zahrnuje výstavbu nových bytů na příslušném území všemi formami výstavby. Bytem se rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou podle rozhodnutí stavebního úřadu určeny k bydlení a mohou svému účelu sloužit jako samostatné bytové jednotky. Byty zahájené jsou byty v těch domech, jejichž výstavba byla ve sledovaném období povolena na základě vydaného stavebního povolení nebo stavebního ohlášení, a to bez ohledu na to, zda tyto byty byly ve sledovaném období dokončeny či nikoliv. Jedná se o předběžné údaje.
Zpět
Dokončené byty
(datum poslední aktualizace: 25. 05. 2022)Byty dokončené jsou byty v nových budovách, kterým bylo přiděleno číslo popisné/evidenční nebo nově dokončené byty ve stávajících budovách. Jedná se o předběžné údaje.
Zpět
Základní stavební výroba
(datum poslední aktualizace: 09. 09. 2014)Základní stavební výroba (ZSV) představuje objem stavebních prací, které jednotka provedla pracovníky zahrnutými do jejího evidenčního stavu včetně produktivní práce učňů a objemu stavebních prací na vlastním hmotném investičním majetku. Vykazuje se v běžných cenách a bez daně z přidané hodnoty. Jedná se o data za stavební podniky s 50 a více zaměstnanci, které jsou zjišťovány podnikovou metodou, tedy za podniky se sídlem na příslušném území, včetně jejich závodů a provozoven v jiných krajích. Jedná se o předběžné údaje.
Zpět
Mzdy v průmyslu
(datum poslední aktualizace: 17. 07. 2019)Údaje jsou publikovány za podnikatelské subjekty s převažující průmyslovou činností (sekce CZ-NACE B, C, D = Těžba a dobývání, Zpracovatelský průmysl a Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu) se 100 a více zaměstnanci a zjišťovány podnikovou metodou, tedy za podniky se sídlem na příslušném území včetně jejich závodů a provozoven v jiných krajích. V kategorii 100 a více zaměstnanců je zjišťování úplné.
Průměrná hrubá měsíční mzda jednoho zaměstnance vyjadřuje všechny pracovní příjmy (základní mzdy, osobní příplatky a ohodnocení, prémie a odměny, podíly na výsledcích hospodaření a náhrady mzdy), které byly zúčtovány zaměstnancům v evidenčním počtu podle příslušných platových a mzdových předpisů. Nezahrnují se náhrady mzdy nebo platu za dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény placené zaměstnavatelem. Jedná se o předběžné údaje.
Zpět
Tržby v průmyslu
(datum poslední aktualizace: 11. 06. 2020)Údaje jsou publikovány za podnikatelské subjekty s převažující průmyslovou činností (sekce CZ-NACE B, C, D = Těžba a dobývání, Zpracovatelský průmysl a Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu) se 100 a více zaměstnanci a zjišťovány podnikovou metodou, tedy za podniky se sídlem na příslušném území včetně jejich závodů a provozoven v jiných krajích. V kategorii 100 a více zaměstnanců je zjišťování úplné.
Tržby z prodeje výrobků a služeb průmyslové povahy jsou uvedeny v základních běžných cenách, které fakturuje výrobce kupujícímu. Zařazeny jsou pouze tržby za výrobky a služby z CZ-CPA 05 až 39, jedná se tedy o tržby očištěné od neprůmyslových činností podniku. Mezi služby průmyslové povahy patří rovněž obchod, přenos, distribuce a rozvod energií. Tržbou za tuto službu je rozdíl mezi hodnotou nakoupené a prodané (předané) energie. Tržby (příjmy) zahrnují prodej vlastní hmotné a nehmotné produkce, oceněné v běžných cenách. Součástí těchto tržeb není DPH, spotřební daň ani clo. Jedná se o předběžné údaje.
Údaje o vývoji velikosti tržeb mohou být ovlivněny skutečností, že se při výpočtu meziročního indexu vychází ze srovnání souboru subjektů, které splňují výše uvedená kritéria (převažující průmyslová činnost, sídlo v kraji, 100 a více zaměstnanců) ve sledovaném roce a souboru subjektů, které tato kritéria splňovaly ve srovnávaném období předchozího roku. Nejsou prováděny přepočty na srovnatelnou organizační strukturu.
Zpět
Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních
(datum poslední aktualizace: 07. 11. 2014)Údaje o hromadných ubytovacích zařízeních jsou získávány z Registru ubytovacích zařízení, který je průběžně aktualizován z dostupných informačních zdrojů a ze šetření o kapacitách a návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení.
Hromadná ubytovací zařízení jsou zařízení s minimálně pěti pokoji a zároveň deseti lůžky, která pravidelně (nebo nepravidelně) poskytují přechodné ubytování hostům (včetně dětí) za účelem dovolené, zájezdu, lázeňské péče, služební cesty, školení, kurzu, kongresu, symposia, pobytu dětí ve škole v přírodě, v letních a zimních táborech. Jsou členěna podle kategorie, určující druh ubytovacího zařízení a třídy stanovující požadavky na vybavení, úroveň a rozsah služeb spojených s ubytováním. Mezi hromadná ubytovací zařízení patří hotely, pensiony, turistické ubytovny, chatové osady, kempy a ostatní ubytovací zařízení.
Host v ubytovacím zařízení je každá osoba z České republiky a ciziny včetně dětí (kromě personálu a majitelů ubytovacího zařízení), která použila služeb ubytovacího zařízení k přechodnému ubytování z výše uvedených důvodů. Mezi hosty se nezapočítávají osoby, které používají služeb ubytovacího zařízení pro přechodné ubytování za účelem zaměstnání či řádného studia. Doba pro přechodné ubytování, kdy lze hosta považovat za účastníka cestovního ruchu, nesmí být delší než 1 rok. Jedná se o předběžné údaje.
Zpět