Kolik nás stály potraviny potřebné k přípravě štědrovečerního menu?
V Plzeňském kraji vyšel nákup 1 kg živého kapra a konzumních brambor v prosinci 2016 celkem na 97,61 Kč, což byla šestá nejvyšší hodnota v ČR. Nejlevněji mohli obyvatelé nakoupit na Vysočině, kde bylo také možné pořídit 1 kg živého kapra s nejnižší cenou jen za 73,60 Kč. Nejdražší potraviny byly mapovány v Hl. městě Praze, kde si na rozdíl od Vysočiny museli za stejné potraviny obyvatelé připlatit téměř 20 Kč. S ohledem na vývoj cen vyšlo v Plzeňském kraji 1 kg živého kapra nejlevněji za posledních sedm let a to na 85,82 Kč. Meziročně se také v kraji snížila cena brambor z 13,84 na 11,79 Kč/kg.
K tradičním pochutinám, které se každoročně objevují ve štědrovečerním menu, patřil jistě i letos kapr s bramborovým salátem. Přestože rodinné recepty se ve složení a přípravě různí, základ, kterým jsou brambory a kapr, si většina domácností pořídit musela.
Obyvatelé Plzeňského kraje si v rámci prosincových předvánočních nákupů mohli zakoupit u prodejců 1 kg konzumních brambor v hodnotě 11,79 Kč, což je o 2,05 Kč méně než ve stejném období roku 2015. V prosinci se tak cena pohybovala dokonce o 0,67 Kč/kg pod celorepublikovým průměrem. K meziročnímu poklesu ceny brambor došlo ve všech krajích ČR, a to zejména z důvodu celkově nadprůměrné úrody ve srovnání s rokem 2015, kdy byla sklizeň výjimečně nízká vlivem extrémních veder. Nejvýraznější snížení bylo patrné na Vysočině, kde cena klesla dokonce o 3,55 Kč/kg, nejlevněji si pak brambory mohli zakoupit obyvatelé Libereckého kraje a to za 11,40 Kč/kg. Nejdráž naopak vyšly obyvatelům v kraji Středočeském (13,92 Kč/kg). V mezikrajském srovnání byla cena brambor v Plzeňském kraji čtvrtá nejnižší.
V průběhu roku 2016 cena konzumních brambor v kraji oscilovala a následně vygradovala v červnu až na hodnotu 20,18 Kč/kg v důsledku přechodu trhu z pozdních na brambory rané. Od tohoto období dochází pravidelně k poklesu patrnému nejen v Plzeňském kraji, ale také v rámci celé České republiky.
Mezi tradiční akce již v průběhu podzimního období patří vypouštění a následné výlovy rybníků. Živé kapry je poté možné zakoupit nejen přímo na místě výlovů, ale často také například u obchodních domů. V prosinci 2016 bylo podle pravidelného šetření průměrných spotřebitelských cen vybraných potravinářských produktů možné zakoupit 1 kg živého kapra v Plzeňském kraji nejlevněji za posledních sedm let a to za 85,82 Kč. Ve srovnání s předchozím rokem tak došlo k poklesu o 4,61 Kč/kg a v porovnání s rokem 2014, kdy byla ve sledovaném období cena nejvyšší (97,84 Kč/kg), dokonce o 12,02 Kč/kg. K největšímu meziročnímu poklesu ceny došlo v Pardubickém kraji, kde si v prosinci 2016 mohli obyvatelé zakoupit 1 kg živého kapra o 18,00 Kč levněji. Naopak nejvyšší nárůst ceny byl zaznamenán v Jihočeském kraji a to o 4,68 Kč. Cenu ovlivňuje celková produkce kaprů, která je kromě jiných faktorů pod silným vlivem přírodních podmínek, např. nedostatku vody v průběhu roku. Nejvyšší cena byla mapována v Hl. městě Praze (92,17 Kč/kg), naopak nejlevněji bylo možné kapra získat v tradičně rybářských regionech, mezi které bezesporu patří Kraj Vysočina (73,60 Kč/kg) a Jihočeský kraj (75,25 Kč/kg). Kapr jakožto sváteční pokrm se na vánočním menu začal poprvé objevovat v bohatších domácnostech na začátku 19. století, v současné době, kdy je již kapr finančně dostupný pro většinu domácností, je však často nahrazován podstatně dražším lososem.