Životní podmínky domácností Pardubického kraje 2024
20. 3. 2025
Čisté peněžní příjmy domácností Pardubického kraje meziročně nominálně vzrostly o 8,4 % (v celém Česku o 7,2 %), po zohlednění inflace však reálně klesly. Tempo růstu nákladů domácností na bydlení se zpomalilo, jejich podíl na čistých peněžních příjmech činil vloni v Pardubickém kraji 15,5 %, v průměru za celé Česko pak 16,6 %.
Podle výsledků šetření „Životní podmínky 2024“ činily v roce 2023 průměrné roční hrubé peněžní příjmy na jednoho člena domácnosti v Pardubickém kraji 310 949 Kč, což je o 8,4 % více než v předchozím roce. Ve struktuře hrubých příjmů došlo v kraji ke snížení podílu příjmů ze závislé činnosti (meziročně o 1 procentní bod na 60,3 %) ve prospěch sociálních příjmů (navýšení zejména díky důchodům o 0,7 p. b. na 23,4 %) a také příjmů z podnikání (nárůst o 1,2 p. b. na 14,3 %).
Příjmy a náklady na bydlení domácností v Pardubickém kraji
Po odečtení zdravotního, sociálního pojištění a daně z příjmů zjišťujeme průměrné čisté roční peněžní příjmy na osobu, které v kraji činily 272 001 Kč. Přičteme-li pak k čistým peněžním příjmům navíc příjmy naturální (např. požitky poskytované zaměstnavateli v podobě příspěvků na stravování, jazykové kurzy, sportovní vyžití, dovolenou apod. či hodnoty produktů z vlastního hospodářství, darů atd.), dosáhly v kraji celkové čisté příjmy v přepočtu na jednoho člena domácnosti částky 282 265 Kč ročně (zjišťováno za rok 2023).
Ve srovnání s výsledky šetření v předchozím roce se čisté roční peněžní příjmy na člena domácnosti v kraji zvýšily o 21 tis. Kč, tj. nominálně o 8,4 % (což představuje nárůst o 1,6 procentního bodu větší než v roce předchozím). Pro porovnání uvádíme, že v celorepublikovém měřítku došlo k navýšení čistých peněžních příjmů domácností na osobu o 7,2 %. Je přitom patrné, že v roce 2023 rostly příjmy nejrychleji domácnostem důchodců a nejméně rodinám s dětmi. Reálně (po zohlednění růstu cen) však příjmy domácnostem během posledních dvou let klesly – v roce 2022 v kraji o 7,3 % a v celém Česku o 6,5 % (při tehdejší roční inflaci 15,1 %) a následně v roce 2023 v kraji o 2,1 % a celorepublikově o 3,1 % (při inflaci 10,7 %).
Proti průměrným čistým peněžním příjmům v Česku byly roční čisté příjmy v kraji o 6,7 tis. Kč nižší; v relativním vyjádření příjmy v kraji za republikovou hodnotou zaostávaly o 2,4 %, tj. dlouhodobě nejmenší měrou. Nejvyšší čisté peněžní příjmy domácností na osobu jsou i nadále v hl. městě Praze (o 78 tis. Kč ročně vyšší než v Pardubickém kraji), naopak nejnižší příjmy byly v roce 2023 zjištěny v kraji Olomouckém (o 20 tis. Kč méně než v Pardubickém kraji).
Příjmy domácností v krajích v roce 2023
Subjektivní vnímání příjmové situace je v domácnostech Pardubického kraje nadále pesimistické. Podle výsledků šetření z roku 2024 se zastoupení domácností, které vycházejí s příjmy s obtížemi až velkými obtížemi v kraji meziročně zvýšilo o 5,7 procentního bodu na 25,4 %, což byl vůbec nejvyšší podíl v mezikrajském srovnání. Do kategorie vycházejících s příjmy s menšími obtížemi či docela snadno pak spadalo 61,3 % domácností v kraji (nejméně mezi kraji). Snadno až velmi snadno vycházelo se svými příjmy pouhých 13,3 % domácností v kraji (o 2,7 p. b. meziročně méně).
Náklady na bydlení domácnostem nadále rostly, ne však v takové míře jako v předchozích dvou letech. Na jaře roku 2024 v kraji činily v průměru 8 205 Kč měsíčně na domácnost, což bylo oproti předchozímu roku o 8,1 % (tj. o 613 Kč) více, zatímco celorepublikové navýšení činilo 6,9 %. V mezikrajském srovnání jde o šesté nejnižší náklady (v předchozím roce kraji patřila pátá nejnižší příčka). Meziročně vzrostly především výdaje za elektřinu (v kraji o 18,7 %, v celém Česku o 12,0 %), pokles byl naopak zaznamenán v případě výdajů za plyn z dálkového zdroje či tuhá a tekutá paliva.
Náklady domácností na bydlení v Pardubickém kraji
Podíl nákladů na bydlení na čistých měsíčních peněžních příjmech domácnosti zůstal ve srovnání s předchozím šetřením na přibližně stejné úrovni – v kraji došlo k posunu z 15,4 % na 15,5 % (šestý nejnižší podíl mezi kraji), v celém Česku ze 16,7 % na 16,6 %.
Příjmy domácností a náklady na bydlení v Pardubickém kraji a ČR
Podíl domácností v kraji považujících náklady na bydlení ze subjektivního pohledu za velkou zátěž nadále roste a převyšuje celorepublikové hodnoty; v roce 2024 dosáhl úrovně 34,5 % (stejně jako v roce 2023 šlo o druhou nejvyšší hodnotu v mezikrajském srovnání, hned za Libereckým krajem), přitom v celém Česku činil tento podíl pouze 20,6 %.
Subjektivní hodnocení příjmů a nákladů na bydlení domácnostmi
Při interpretaci a analýze výsledků šetření Životní podmínky je třeba brát v úvahu, že vznikly zpracováním dat získaných výběrovým šetřením. Všechny publikované údaje vznikají dopočtem na celou populaci, a tudíž jsou zatíženy určitou statistickou chybou.
Ing. Hedvika Fialová
Oddělení informačních služeb KS ČSÚ v Pardubicích
T: 466 743 418
M: 737 857 459
E: hedvika.fialova@csu.gov.cz