Přejít k obsahu

Charakteristika správního obvodu Přelouč

Správní obvod Přelouč tvoří severozápadní výběžek Pardubického kraje sousedící s obcemi Středočeského a Královéhradeckého kraje. Východní částí hraničí s Pardubickem a na jihu s Chrudimskem. Území Přeloučska se rozkládá na 25 727 hektarech a zaujímá 5,7 % rozlohy kraje. Ve 42 obcích, které tvoří správní obvod, žilo k 31. 12. 2022 celkem 26 522 obyvatel (5,0 % obyvatelstva kraje). Počet obcí je třetí nejvyšší po Chrudimsku a Pardubicku, hustota zalidnění 103,1 osob/km2 nedosahuje krajského průměru. Ve dvou městech – Přelouči a Chvaleticích – žije téměř polovina obyvatel správního obvodu (z toho v Přelouči 37,6 %). Správní území je dále členěno na dvě spádové oblasti pověřených obecních úřadů, jejichž sídla jsou v uvedených městech.

Přeloučsko se vyznačuje zejména nízkým stupněm religiozity. Mezi obyvatelstvem, které v rámci Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021 zodpovědělo dobrovolnou otázku ohledně náboženské víry, měl region pouze 20,1% zastoupení věřících, což byl nejnižší podíl mezi správními obvody v kraji. Z hlediska odvětvové skladby zaměstnanosti, která byla zjišťována v rámci Sčítání lidu, domů a bytů 2021, je na Přeloučsku evidováno třetí nejvyšší zastoupení osob pracujících v sekundárním sektoru (průmysl a stavebnictví) mezi všemi patnácti správními obvody v kraji. Podíl nezaměstnaných osob (tj. dosažitelných uchazečů o zaměstnání na obyvatelstvu ve věku 15–64 let) zde ke konci roku 2022 dosáhl 3,88 % a byl o 1,02 procentního bodu vyšší než krajský průměr, což znamenalo po Moravskotřebovsku druhou nejvyšší hodnotu v kraji. Podíl cizinců na obyvatelstvu má region podle Sčítání lidu 2021 druhý nevyšší v celokrajském srovnání. Intenzita bytové výstavby na Přeloučsku je ve srovnání s krajem i celou ČR spíše nadprůměrná. Počet dokončených bytů na tisíc obyvatel má region v průměru za posledních pět let čtvrtý nejvyšší mezi správními obvody v kraji. S tím souvisí i nejvyšší přírůstek stěhováním na tisíc obyvatel, který zde byl od roku 2015 zaznamenán hned šestkrát (pouze v letech 2017 a 2020 se Přeloučsko zařadilo na druhé místo za Holicko).

Region leží v úrodné polabské rovině, na jihozápadě je lemován podhůřím Železných hor. Přelouč patří k nejstarším lokalitám v kraji, první písemná zmínka o městě pochází již z druhé poloviny 11. století. Cennou historickou památkou je kostel sv. Jakuba, navštívit lze městské muzeum se zajímavými expozicemi. Na památku přeloučského rodáka herce Františka Filipovského byla založena tradice každoročního udílení cen za nejlepší dabing. Ke známým historickým památkám regionu patří dále barokní zámek v Cholticích, za národní kulturní památku byl v polovině 90. let vyhlášen areál hřebčína v Kladrubech nad Labem, který je proslulý chovem starošpanělských a staroitalských koní. V letech 2014 a 2015 proběhla jeho rozsáhlá rekonstrukce, na kterou byly využity prostředky z evropských fondů a v roce 2019 byl areál zařazen na seznam kulturních památek UNESCO. Milovníci vodních sportů s oblibou využívají zatopené lomy severně od Přelouče (Mělické písníky).