Charakteristika správního obvodu Pardubice
Správní obvod Pardubice leží v severozápadní části Pardubického kraje, jeho severní část je obklopena obcemi Královéhradeckého kraje, na východě hraničí s Holickem, na jihu s Chrudimskem a ze západu je ohraničen obcemi správního obvodu Přelouč. Území Pardubicka (40 931 ha) je třetí největší po Chrudimsku a Moravskotřebovsku a představuje 9,1 % rozlohy kraje. Počtem obyvatel výrazně převyšuje ostatní správní obvody. V 56 obcích, které tvoří správní území, žilo k 31. 12. 2022 celkem 134 359 obyvatel (25,4 % obyvatelstva kraje). Počet obcí je druhý nejvyšší po Chrudimsku, velmi vysoká hustota zalidnění (328,3 osob/km2; tj. 2,8krát více než průměr kraje) souvisí s koncentrací obyvatelstva v krajském městě. Ve čtyřech městech správního obvodu (Pardubice, Dašice, Lázně Bohdaneč, Sezemice) žije 76,2 % jeho obyvatel, z toho v Pardubicích 68,6 %. Správní území je dále členěno na dvě spádové oblasti pověřených obecních úřadů, jejichž sídla jsou v Pardubicích a Lázních Bohdaneč.
Ke konci roku 2022 připadala na Pardubicko téměř čtvrtina ze všech volných pracovních míst v evidenci úřadu práce v kraji. Řadu pracovních příležitostí nabízejí významní zaměstnavatelé v krajském městě, které je zároveň častým cílem dojížďky do zaměstnání z okolních i vzdálenějších obcí. Podíl nezaměstnaných osob (tj. dosažitelných uchazečů o zaměstnání na obyvatelstvu ve věku 15–64 let) se v regionu nachází 0,17 procentního bodu pod krajským průměrem, přičemž ke konci roku 2022 dosahoval hodnoty 2,68 %. Podle výsledků Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021 se Pardubicko vyznačuje nejvyšším zastoupením cizinců na obyvatelstvu v kraji (5,6 %). V rámci kraje má správní obvod Pardubice také nejvyšší úroveň vzdělanosti, téměř pětina obyvatel patnáctiletých a starších měla podle výsledků sčítání ukončené vysokoškolské vzdělání (19,6 %, tj. o 5,8 procentního bodu více, než činil krajský průměr). Stupeň religiozity je na Pardubicku poměrně nízký. Region má druhé nejnižší zastoupení věřících mezi správními obvody v kraji (22,6 % z obyvatel, kteří v rámci Sčítání lidu 2021 zodpověděli dobrovolnou otázku ohledně náboženské víry). Ve správním obvodu byla v posledních letech zaznamenána vyšší intenzita bytové výstavby – v průměru za posledních pět let se zde dokončil druhý nejvyšší počet bytů na tisíc obyvatel mezi správními obvody v kraji. Podle Sčítání lidu 2021 se Pardubicko vyznačuje nejmenší celkovou plochou bytu na osobu mezi všemi správními obvody v kraji, což souvisí s nejvyšším podílem obydlených bytů v bytových domech v rámci celého kraje.
Především díky krajskému městu je Pardubicko významným střediskem vzdělanosti, kulturního a společenského života i sportu. K rozvoji vzdělání přispívá Univerzita Pardubice, významné postavení na kulturní scéně zaujímá Východočeské divadlo a Komorní filharmonie. Nejznámějšími sportovními akcemi pořádanými v Pardubicích jsou dostihový závod Velká pardubická steeplechase či motocyklové plochodrážní závody Zlatá přilba. Velký mezinárodní ohlas má každoročně v červenci pořádaný Mezinárodní festival šachu a her Czech Open. K turisticky atraktivním místům Pardubic patří historické jádro se Zelenou branou a renesanční zámek s muzeem. V roce 2023 byly Gočárova galerie (dříve Východočeská galerie v Pardubicích) a galerie GAMPA (Galerie města Pardubic) přemístěny do Automatických mlýnů. Historické události nejen města přibližuje interaktivní expozice Paměti národa v Machoňově pasáži a pietní místo Zámeček (Larischova vila) s přilehlou oborou. K dalším známým historickým památkám Pardubicka se řadí pozdně gotický hrad na Kunětické hoře, z jehož věže je nádherný výhled do okolí. Na hradě probíhá řada kulturních akcí včetně divadelních představení. Nedaleko Pardubic se nachází jediné lázeňské centrum kraje – město Lázně Bohdaneč. Bohdanečsko je regionem charakteristickým pozůstatky kdysi rozsáhlé rybniční soustavy s řadou vzácných vodních živočichů i rostlin.