Charakteristika správního obvodu Chrudim
Správní obvod Chrudim se rozkládá v západní části Pardubického kraje a na jihozápadě hraničí s Krajem Vysočina. Severní část je obklopena obcemi Přeloučska, Pardubicka a Holicka, na východě sousedí s Vysokomýtskem a Litomyšlskem. Jižní část správního území hraničí převážně s Hlineckem a jen malým územím s Poličskem. Chrudimsko je (s 74 618 hektary) největším správním obvodem v kraji, zaujímá 16,5 % jeho rozlohy. Rovněž počtem obcí (86 včetně sídelního města) se řadí na první místo mezi všemi obvody v kraji. Z hlediska počtu obyvatel se jedná o druhý největší správní obvod v kraji, k 31. 12. 2022 zde žilo 85 271 osob, tj. 16,1 % ze všech obyvatel kraje. Hustota zalidnění 114,3 osob/km2 je těsně pod krajským průměrem a zároveň pátá nejvyšší mezi všemi správními obvody v kraji. Jako poslední se v 1. pololetí 2011 mezi obce se statutem města zařadily Hrochův Týnec a Proseč. Ve dvanácti městech správního obvodu (Heřmanův Městec, Hrochův Týnec, Chrast, Chrudim, Luže, Nasavrky, Proseč, Ronov nad Doubravou, Seč, Skuteč, Slatiňany, Třemošnice) žijí přibližně dvě třetiny jeho obyvatel, z toho v Chrudimi 27,5 %. Správní území je dále členěno na šest spádových oblastí pověřených obecních úřadů.
Ke konci roku 2022 bylo na úřadech práce ve správním obvodu evidováno 3,04 % obyvatel ve věku 15–64 let, jednalo se o pátý nejvyšší podíl nezaměstnaných osob mezi správními obvody v kraji. Nedostatečná nabídka vhodných volných pracovních míst v regionu vede ekonomicky činné obyvatele za prací dojíždět, a to zejména ze severní části správního obvodu do sousedního pardubického okresu, kde je relativně více pracovních možností. Většina z vyjíždějících přitom nachází své uplatnění v krajském městě. Vzhledem k rozsáhlému území správního obvodu existují výraznější rozdíly v odvětvovém zaměření ekonomické činnosti mezi jednotlivými částmi regionu. Typická je zde nadprůměrná zaměstnanost ve stavebnictví – podle výsledků Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021 působilo ve stavebnictví 8,7 % ze všech zaměstnaných v regionu (počítáno z osob, u kterých byla zjištěna ekonomická činnost), což znamenalo spolu s Hlineckem nejvyšší podíl mezi všemi patnácti správními obvody v kraji. Mimo to mělo Chrudimsko podle výsledků Sčítání lidu 2021 také třetí největší celkovou plochu bytu na osobu mezi správními obvody v kraji.
Chrudimsko je turisticky atraktivní oblastí s řadou historických památek a mnoha přírodními zajímavostmi. Do západní části správního obvodu zasahuje CHKO Železné hory. Často navštěvované je historické centrum města Chrudim s Muzeem loutkářských kultur v Mydlářově domě, k vyhledávaným místům patří také nyní nově zrekonstruovaný zámek ve Slatiňanech a jeho hipologické muzeum. Dětmi je oblíbený Kočičí hrádek v jihozápadní části slatiňanského zámeckého lesoparku a další atraktivity v areálu Podhůra (rozhledna Bára II, terénní stezka pro horská kola). Známý je kostel sv. Bartoloměje s dřevěnou zvonicí v Kočí, zámek ve městě Chrast či židovský areál v Heřmanově Městci. Díky svým příznivým přírodním podmínkám je region důležitým centrem pro letní i zimní rekreaci. K nejnavštěvovanějším místům se řadí zřícenina hradu Lichnice u Třemošnice, okolí Heřmanova Městce, Sečské přehrady, či oblasti u Horního Bradla, Bojanova a Křižanovic ležící v Železných horách. Na Skutečsku patří k oblíbeným turistickým cílům Přírodní park Údolí Krounky a Novohradky, a to především hrad Rychmburk v malebném údolí Krounky (do roku 2020 sloužící sociálním službám, od roku 2021 je součástí chrudimského muzea a je přístupný veřejnosti) a zřícenina hradu Košumberk v sousedství Hamzovy léčebny s vyhlášeným parkem a arboretem.