Prosíme Vás o vyplnění ankety spokojenosti uživatelů - záleží nám na vašem názoru!

Přejít k obsahu

Metodika - Ženy a muži v rozhodovacích procesech

Míru zapojení žen a mužů do rozhodovacích procesů je možné analyzovat mimo jiné prostřednictvím údajů o struktuře kandidátů a zvolených zastupitelů, resp. poslanců v různých typech voleb.

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se konaly 8. a 9. října 2021 na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva tajným hlasováním, podle zásady poměrného zastoupení ve volebních krajích. Způsob zjišťování výsledků voleb a postup při jejich dalším zpracování až po rozdělení mandátů se řídí zákonem č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky, ve znění pozdějších předpisů. Ústavou je stanoven počet volených poslanců (mandátů) na 200. V příloze zákona je stanoveno 14 volebních krajů tak, že se shodují s krajským členěním České republiky. Bylo umožněno volit i v zahraničí, kde byly vytvářeny volební místnosti u zastupitelských úřadů a generálních konzulátů ČR. Voliči byli státní občané ČR, kteří alespoň ve druhý den voleb dosáhli věku nejméně 18 let, a nenastala u nich zákonem stanovená překážka ve výkonu volebního práva. Volič mohl volit též na voličský průkaz v kterémkoli stálém nebo zvláštním volebním okrsku, tedy v tuzemsku i v zahraničí. Poslancem mohl být zvolen každý volič, který alespoň ve druhý den voleb dosáhl věku nejméně 21 let.

Volby do zastupitelstev krajů se konaly 2. a 3. října 2020 na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva tajným hlasováním, podle zásady poměrného systému. Volby se nekonaly v hlavním městě Praze, kde funkci zastupitelstva kraje plní zastupitelstvo hlavního města Prahy, volené podle zákona o volbách do zastupitelstev obcí. Volby probíhaly pouze na území České republiky a jejich provedení se řídilo zákonem č. 130/2000 Sb., o volbách do zastupitelstev krajů, ve znění pozdějších předpisů. Počet mandátů v zastupitelstvu kraje byl pro tyto volby stanoven na základě počtu obyvatel kraje tak, že se volilo 45, 55 nebo 65 členů zastupitelstva. Voliči byli státní občané ČR, kteří alespoň ve druhý den voleb dosáhli věku nejméně 18 let, byli přihlášeni k trvalému pobytu v obci, která náleží do územního obvodu kraje, a nenastala u nich zákonem stanovená překážka ve výkonu volebního práva. Na voličský průkaz mohl volič hlasovat i v jiném volebním okrsku, než do kterého náleží podle místa trvalého pobytu, avšak jen ve volebním okrsku spadajícím do územního obvodu kraje, kde jsou volby vyhlášeny a v jehož územním obvodu je volič přihlášen k trvalému pobytu. Členem zastupitelstva kraje mohl být zvolen každý volič, u kterého nebylo zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu výkonu trestu odnětí svobody, nebo omezení svéprávnosti k výkonu volebního práva.

Volby do zastupitelstev obcí se konaly v termínu 23. a 24. září 2022 na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva tajným hlasováním, podle zásad poměrného zastoupení. Jejich provedení se řídilo zákonem č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Právo volit měli státní občané České republiky, kteří nejpozději druhý den voleb dosáhli věku nejméně 18 let, měli v obci trvalý pobyt a nenastala u nich některá z překážek ve výkonu volebního práva. Za stejných podmínek mohli volit i občané jiného státu, jimž právo volit přiznává mezinárodní úmluva, kterou je Česká republika vázána a která byla vyhlášena ve Sbírce mezinárodních smluv. Jedná se o občany z jiných členských států EU s trvalým nebo přechodným pobytem v příslušné obci. Volič mohl hlasovat výhradně ve volební místnosti toho volebního okrsku, v němž měl trvalý pobyt (v případě cizinců z EU i přechodný pobyt), voličské průkazy se neuplatňují. Počet volených členů obecního zastupitelstva se pohyboval v závislosti na počtu obyvatel obce od 5 do 55, pouze do zastupitelstva hl. m. Prahy se volilo 65 členů. Zvolen mohl být každý volič, u kterého nebylo zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu výkonu trestu odnětí svobody, nebo omezení svéprávnosti k výkonu volebního práva.

V prezentovaných datech o ženách a mužích jsou uvedeny údaje zjištěné v řádných volbách do zastupitelstev obcí, městysů a měst, a to bez započtení voleb do městských obvodů nebo městských částí územně členěných statutárních měst nebo městských částí hl. m. Prahy.