Metodika - Vysoké a vyšší odborné školy
Převážnou většinu údajů ke statistikám vzdělávání přebírá Český statistický úřad ze zdrojů rezortního pracoviště státní statistické služby Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), mezinárodní srovnání pak ze zdrojů Eurostatu. Soustavu vysokých škol tvoří veřejné a soukromé vysoké školy (univerzitního a neuniverzitního typu) a dvě vysoké školy státní (tj. Policejní akademie ČR v Praze a Univerzita obrany, zřízené Ministerstvem vnitra a Ministerstvem obrany). Data za veřejné a soukromé vysoké školy čerpá MŠMT ze systému Sdružených informací matrik studentů (SIMS), kam tyto školy předávají údaje o studujících, poprvé zapsaných studentech a absolventech. Zdrojová databáze SIMS je trvale doplňována a aktualizována, včetně zpětných oprav. Údaje o státních vysokých školách přebírá MŠMT od Ministerstva vnitra a Ministerstva obrany. Z důvodu odlišného sběru dat a metodiky bývají zpravidla statistiky za veřejné a soukromé vysoké školy prezentované odděleně od vysokých škol státních.
Data za vyšší odborné vzdělávání jsou uváděna za školní roky a jsou vykazována k 31. říjnu. Data za vysoké školy jsou v případě počtu studentů podle stavu k 31. prosinci daného roku; údaje o poprvé zapsaných studentech a absolventech za kalendářní rok. Studenti vyšších odborných škol (jakož i žáci mateřských, základních a středních škol) a studenti státních vysokých škol jsou vykazováni v počtech studií (tj. je-li např. jeden žák/student zapsán ve více studijních programech či na více školách, započítává se do příslušného údaje vícekrát). Na rozdíl od toho studenti veřejných a soukromých vysokých škol jsou vykazováni ve fyzických osobách (tj. jeden student, bez ohledu na to, kolik škol či programů studuje, je v každém z údajů započten jen jednou). Celkové počty studentů, absolventů a poprvé zapsaných do studia na vysokých školách tak nemusejí souhlasit se součty za jednotlivé vysoké školy, případně jednotlivé formy studia a typy studijních programů.
Poprvé zapsanými studenty jsou studenti poprvé zapsaní do studia na vysoké škole spadající do vzdělávací soustavy České republiky, případně do dílčího studijního programu takové školy. To znamená, že např. student poprvé zapsaný do navazujícího magisterského studia je zároveň poprvé zapsaným na vysokou školu české vzdělávací soustavy jen tehdy, pokud bakalářský obor, na který navazuje, vystudoval na zahraniční vysoké škole.
Další metodické informace a statistické údaje týkající se vysokého školství jsou uvedeny v publikaci ČSÚ Studenti a absolventi vysokých škol v České republice, příp. ve Statistické ročence školství a Veřejné databázi. Pro zařazení vzdělávacích programů do mezinárodní klasifikace ISCED viz informace o ISCED 2011 (úrovně vzdělávání) a ISCED-F-2013 (obory vzdělávání). Další metodické informace a statistické údaje týkající se vyššího odborného vzdělávání jsou uvedeny v publikacích ČSÚ (Statistická ročenka České republiky, Školy a školská zařízení), případně ve Veřejné databázi či v databázi MŠMT.