Vítejte na novém webu Českého statistického úřadu! Děkujeme vám za zpětnou vazbu.

Přejít k obsahu

Metodika - Výdaje na zdravotní péči

Celkové výdaje na zdravotní péči – zahrnují konečné spotřební výdaje institucí (státu, zdravotních pojišťoven, neziskových organizací, podniků) a domácností, včetně zdravotnických služeb kolektivní zdravotní péče. 

Výdaje na zdravotní péči – podle zdroje financování 

  • Výdaje zdravotních pojišťoven – zahrnují úhrady z povinného veřejného zdravotního pojištění na zdravotní péči vykázanou zdravotnickými zařízeními a uznanou zdravotními pojišťovnami. Příjmy zdravotních pojišťoven plynou z veřejného zdravotního pojištění, kterého je povinně účastna každá osoba s trvalým pobytem na našem území. 

  • Výdaje z veřejných rozpočtů – zahrnují výdaje na zdravotní péči ze státního rozpočtu a výdaje z rozpočtů krajů a obcí. 

  • Výdaje domácností – zahrnují přímé výdaje obyvatel na zdravotní péči nebo jejich případnou spoluúčast. Jedná se především o výdaje obyvatelstva za léky (doplatky u léků na předpis a platby plných cen u volně prodejných léků). Dále sem patří platby za nadstandardní výkony, materiál a služby jako jsou doplatky u stomatologů, nadstandardně vybavené pokoje v nemocnicích, služby dentálních hygienistek, nutričních terapeutů, fyzioterapeutů a další služby nehrazené z veřejného zdravotního pojištění. Patří sem i regulační poplatky za pohotovostní služby či lázeňské pobyty. Ve výdajích domácností nejsou zahrnuty platby, které jsou zpětně propláceny (např. refundace od zdravotních pojišťoven při úhradě naléhavé zdravotní péče v zahraničí nebo zpětné vracení doplatků za léky při překročení ochranného limitu). 

  • Výdaje ze soukromých zdrojů – zahrnují výdaje neziskových institucí, dobrovolné zdravotní (cestovní) pojištění a závodní preventivní péči (náklady na uskutečněné preventivní prohlídky a zdravotní vyšetření vlastních zaměstnanců, pokud nebyly hrazené z veřejného zdravotního pojištění). 

Výdaje na zdravotní péči – podle druhu poskytnuté péče 

  • Léčebná péče – je souhrnem zdravotnických služeb pacientům zahrnujících zejména stanovení diagnózy, provedení odpovídajících vyšetření, stanovení postupu léčby nemoci (odstranění bolesti a potíží), provádění léčby potřebnými postupy včetně využití léků a odpovídajících zdravotnických výrobků a následné sledování zdravotního stavu.  

  • Rehabilitační péče – je souhrnem zdravotnických služeb prováděných v zařízeních rehabilitační péče (včetně lázeňských) zaměřených na odstranění zdravotních omezení a potíží pociťovaných pacientem a opětovné docílení odpovídajícího zdravotního stavu (obvykle po provedené léčebné péči). 

  • Dlouhodobá zdravotní péče – zahrnuje služby zdravotní a osobní péče, které jsou spotřebovávány s primárním cílem zmírnění bolesti a utrpení nebo zmenšení či zvládnutí zhoršení zdravotního stavu pacienta s určitým stupněm dlouhodobé závislosti. 

  • Doplňkové služby – se vztahují k diagnostice a monitorování. Doplňkové služby tedy nemají účel samy o sobě, účelem je být vyléčen, zabránit nemoci, atd. Zahrnují laboratorní služby a zobrazovací metody a dopravu pacientů 

  • Léky a zdravotnické prostředky – jsou určené pro použití při diagnostice, zmírňování nebo léčbě onemocnění včetně předepsaných léků a volně prodejných léků. Podle manuálu SHA nejsou zahrnuty léky spotřebované v lůžkových zařízeních. 

  • Preventivní péče – zahrnuje primární prevenci, která se snaží zabránit kontaktu s určitými rizikovými faktory ovlivňujícími vznik chorob (např. očkování) a sekundární prevenci, která je zaměřená na programy včasného odhalení nemoci. 

  • Správa systému zdravotní péče – se zaměřuje na systém zdravotnictví spíše než na přímou zdravotní péči a je považována za kolektivní službu, protože není alokována ke konkrétním jedincům, ale mají z ní užitek všichni uživatelé systému zdravotnictví. Řídí a podporuje fungování systému zdravotnictví. 

Výdaje zdravotních pojišťoven na některé diagnózy – zahrnuje výdaje na léčbu vybraných skupin diagnóz dle kapitoly MKN-10.