Metodika - Studenti a absolventi ICT oborů vysokoškolského studia
Vymezení vysokoškolských studentů a absolventů ICT oborů dle Klasifikace vzdělání ISCED-F 2013
Studenti a absolventi oborů informačních a komunikačních technologií jsou vymezeni na základě Mezinárodní klasifikace vzdělání ISCED-F 2013 jako třída 06.
Klasifikace oborů vzdělání CZ-ISCED-F 2013 (více na https://csu.gov.cz/klasifikace-oboru-vzdelani-cz-isced-f-2013) je platná od 1. ledna 2016. Navazuje na Klasifikaci úrovně vzdělání CZ‑ISCED 2011 a nahrazuje obory vzdělání stanovené Mezinárodní klasifikací vzdělání ISCED 97. Cílem je na základě jednotné a mezinárodně srovnatelné metodiky klasifikovat jak obory vzdělávacích programů, tak s tím související úrovně dosažené kvalifikace na základě obsahu programu.
Obor Informační a komunikační technologie (třída 06 klasifikace CZ-ISCED 2013) zahrnuje následující podrobně vymezené obory:
- Používání počítačů (0611)
- Návrhy a správa databází a sítí (0612)
- Vývoj a analýzy softwaru a aplikací (0613)
- Informační a komunikační technologie (ICT) – obory jinde nezařazené (0619)
- Interdisciplinární programy a kvalifikace zahrnující ICT (0688)
Datový zdroj statistiky vysokoškolských studentů a absolventů ICT oborů
Údaje o počtech ICT studentů a absolventů vycházejí z datových zdrojů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), konkrétně ze systému Sdružených informací matrik studentů (SIMS) Zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, ukládá vysokým školám a poskytovatelům zahraničního vysokoškolského vzdělání působícím na území ČR vést matriku studentů, která slouží k evidenci o studentech a k rozpočtovým a statistickým účelům. Více informací k matrice studentů naleznete na https://www.msmt.cz/vzdelavani/vysoke-skolstvi/sims-sdruzene-informace-matrik-studentu-1 .
Uváděná data za vysokoškolské studenty a absolventy zahrnují bakalářský, navazující magisterský, magisterský a doktorský vzdělávací program. Vzdělávací programy navazující magisterský a magisterský jsou souhrnně uváděny jako magisterské programy.
Zdrojová databáze SIMS je aktualizována jednou ročně na konci ledna, a to včetně zpětných oprav. Data za studenty vysokých škol se vztahují vždy k 31. prosinci příslušného roku, data za absolventy pak k celému školnímu roku.
Počty studentů a absolventů jsou uvedeny ve fyzických osobách, tj. každý student je v konkrétním údaji zahrnut jen jednou, včetně studentů, kteří současně studují ve více studijních programech. Celkové počty studentů a absolventů tedy nemusí souhlasit se součtem studentů a absolventů jednotlivých typů studijních programů.
Soustavu vysokých škol tvoří veřejné vysoké školy (univerzitního a neuniverzitního typu), dále vysoké školy soukromé a vysoké školy státní (v současnosti dvě, zřízené Ministerstvem obrany a Ministerstvem vnitra). Data za studenty a absolventy státních vysokých škol však podléhají jiné metodice a nelze je uvádět souhrnně s daty vypovídajícími o studentech a absolventech vysokých škol veřejných a soukromých. Data v tabulkách jsou za veřejné a soukromé vysoké školy.
Data za mezinárodní srovnání se týkají celého terciárního stupně vzdělávání, tj. včetně například vyšších odborných škol. Z toho důvodu se údaje za ČR liší od údajů publikovaných ČSÚ dostupných v databázi SIMS. Hlavním důvodem je především odlišné vymezení jednotlivých stupňů terciárního vzdělávání. Pro mezinárodní srovnání jsou využity datové zdroje Eurostatu.