Vítejte na novém webu Českého statistického úřadu! Děkujeme vám za zpětnou vazbu.

Přejít k obsahu

Metodika - Specialisté ve vědě a technice

1.  Vymezení Specialistů ve vědě a technice dle Klasifikace zaměstnání CZ-ISCO

Specialisté v oblasti vědy a techniky představují úzkou skupinu odborníků, kteří v rámci své pracovní činnosti provádějí výzkum, zdokonalují a vyvíjejí koncepty, teorie a provozní metody a využívají vědecké poznatky v oblasti fyziky, astronomie, meteorologie, chemie, geofyziky, geologie, biologie, ekologie, farmakologie, medicíny, matematiky, statistiky, architektury, strojírenství, designu a technologie.

Specialisté v oblasti vědy a techniky jsou od roku 2011 vymezeni na základě Klasifikace zaměstnání (CZ-ISCO) a zahrnují následující skupiny zaměstnání třídy 21 této klasifikace, které jsou zdrojem jejich hlavních příjmů:

  • 211 Specialisté v oblasti fyziky, chemie a v příbuzných oborech;
  • 212 Specialisté v oblasti matematiky, statistiky a pojistné matematiky;
  • 213 Specialisté v biologických a příbuzných oborech;
  • 214 Specialisté ve výrobě, stavebnictví a příbuzných oborech;
  • 215 Specialisté v oblasti elektrotechniky, elektroniky a elektronických komunikací;
  • 216 Architekti, specialisté v oblasti územního plánování, návrháři a příbuzní pracovníci.

 

2.  Datové zdroje statistiky Specialistů ve vědě a technice

Při sestavování statistik Specialistů ve vědě a technice čerpá Český statistický úřad ze dvou datových zdrojů:

1.     Výběrové šetření pracovních sil (VŠPS) je reprezentativní dotazníkové šetření, které ČSÚ realizuje čtvrtletně v domácnostech a mezi jednotlivci a slouží jako zdroj informací o počtu specialistů ve vědě a technice. Volba příslušné kategorie CZ-ISCO probíhá na základě sebezařazení respondenta.

Z důvodu zajištění vyšší spolehlivosti a eliminace výrazných meziročních výkyvů hodnot za tuto skupinu zaměstnanců jsou data v těchto výstupech uváděna jako tříleté klouzavé průměry (tzn. např. hodnota pro rok 2021 je spočítána jako průměr z hodnot roku 2020, 2021, 2022).

Údaje za mezinárodní srovnání pocházejí z datových zdrojů Eurostatu.

2.     Strukturální mzdová statistika slučuje informace o mzdové oblasti z Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) s daty z Informačního systému o platu a služebním příjmu (ISP) pokrývajícími platovou oblast. Data ČSÚ o mzdách a platech ICT odborníků vychází ze speciálního zpracování dat získaných v rámci této statistiky.

Srovnání mezd Specialistů ve vědě a technice s průměrem, resp. mediánem mezd zaměstnanců celkem či ve vybraných skupinách zaměstnanců vycházejí z údajů výše uvedené strukturální mzdové statistiky. Tyto údaje se z metodických důvodů mohou lišit od průměrné mzdy v ČR získané z podnikového výkaznictví ČSÚ, kde je celkový objem mzdových prostředků poměřován evidenčním počtem zaměstnanců podniku, v němž jsou však zahrnuti i zaměstnanci nemocní nebo s neplacenou nepřítomností kratší než 4 týdny.