Metodika - Soudnictví
Údaje za soudnictví jsou přebírány od Ministerstva spravedlnosti. Justiční statistiky obsahují údaje státních zastupitelství a soudů. Zahrnují údaje o známých pachatelích, obžalovaných osobách a pravomocně odsouzených.
Údaje pro mezinárodní srovnání v rámci Evropské unie pochází z databáze Eurostatu, který je ve spolupráci s UNODC (United Nations Office on Drugs and Crime) získává prostřednictvím každoročního dotazníkového šetření ve členských zemích EU.
Počty odsouzených osob na 100 tisíc obyvatel jsou počítány pouze z osob starších 15 let, tedy osob trestně odpovědných.
Počet nově zahájených řízení je sledován mezi 1. 1. – 31. 12. daného roku.
Trestné činy jsou evidovány podle TSK (Takticko-statistická klasifikace) Policie ČR, která se částečně překrývá s Trestním zákoníkem. Definice jednotlivých trestných činů a jejich zařazení v TSK a Trestním zákoníku najdete zde.
DEFINICE (abecedně)
Nepodmíněný trest odnětí svobody – trest odnětí svobody, který je vykonávaný ve věznicích Vězeňské služby České republiky.
Odsouzený je ten, proti němuž byl vydán odsuzující rozsudek (nebo trestní příkaz), který již nabyl právní moci.
Počet věcí – počet spisových značek, pod kterými jsou vyřizovány jednotlivé soudní případy (počet spisů)
Podmíněně odložený trest odnětí svobody – trest odnětí svobody, jehož výkon soud podmíněně odložil na zkušební dobu.
Pravomocné rozhodnutí soudů – takové rozhodnutí soudu, které nabylo právní moci.
Soudci úseku trestního práva v trestním řízení rozhodují o vině a o ukládání trestů pachatelům trestných činů. Dále odlišujeme soudce v občanskoprávním řízení, kteří rozhodují např. při rozhodování sporů o výživné, a soudce ve správním soudnictví pro přezkoumávání rozhodnutí správních orgánů.
Trestní řízení před soudem je druhé stadium trestního řízení, které následuje po tzv. přípravném řízení a po podání obžaloby.
Tresty uložené ve spojení s jinými tresty – uložení více trestů současně ve smyslu § 53 trestního zákoníku.