Vítejte na novém webu Českého statistického úřadu! Děkujeme vám za zpětnou vazbu.

Přejít k obsahu

Metodika - Pracovníci a mzdy v kultuře

Údaje o zaměstnancích v kulturních organizacích a jejich mzdách jsou čerpány ze Satelitního účtu kultury, který je sestavován ve spolupráci ČSÚ a Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS), v souladu s usnesením vlády ČR.

Údaje za zaměstnance v kultuře zachycuje roční průměr počtu zaměstnanců v jednotlivých měsících a pro lepší možnosti srovnávání je přepočítáván na plné pracovní úvazky. Tento ukazatel se však omezuje pouze na zaměstnance a nezahrnuje údaje o podnikatelích a pracovnících na dohody.

Informace pocházejí ze sebraných údajů ročních statistických zjišťování NIPOS a z údajů z Podnikové strukturální statistiky ČSÚ (v angličtině nazývané Structural Business Statistics), která sleduje ekonomické činnosti právnických a fyzických osob dle klasifikace CZ-NACE. Konkrétní kulturní organizace jsou dále zařazovány do jednotlivých sektorů a oblastí kultury podle kódu vykázané převažující ekonomické činnosti s využitím odvětvové klasifikace CZ-NACE.

V souladu s vymezením kultury v rámci projektu EU ESSnet Culture je kultura (a zaměstnanci v kulturních organizacích) členěna do následujících tří sektorů a osmi oblastí kultury:

Sektorové členění kultury:

  • Tradiční a umělecký sektor
  • Audiovizuální a mediální sektor
  • Kreativní sektor (design, architektura a reklama)

Oblasti kultury

  • Kulturní dědictví
  • Scénické (interpretační) umění
  • Výtvarné umění včetně uměleckých řemesel a designu
  • Periodický a neperiodický tisk
  • Audiovizuální a interaktivní média
  • Architektura
  • Reklama
  • Umělecké vzdělávání

Kromě výšeuvedených sektorů a oblastí kultury jsou zahrnuti také zaměstnanci organizací spadajících do skupiny Správa a podpora kulturní činnosti.

Kulturní dědictví zahrnuje muzea, galerie, hrady, zámky a ostatní památkové objekty zpřístupněné za vstupné včetně jejich sbírek. Do kulturního dědictví dále patří archivy, knihovny a také památkově chráněná území, archeologická naleziště a jim odpovídající aktivity.

Scénické umění zahrnuje všechny druhy organizovaných živých kulturních akcí profesionálů i amatérů, jako je divadlo, tanec, opera, muzikál a další. Dále sem patří akce, které se vyskytují lokálně, např. festivaly a tradice udržované lokálním společenstvím a také vystoupení taneční, kabaretní a v cirku.

Výtvarné umění zahrnuje malbu, kresbu, sochařství, umělecká řemesla, fotografie a specializované služby designu.

Audiovizuální a interaktivní média zahrnují rozhlasové a televizní vysílání, hudbu, film, video a počítačové hry (ve fázi tvorby, distribuce, půjčování i projekce) a interaktivní média.

Zdrojem dat o celkovém počtu osob pracujících v kultuře je ČSÚ realizované Výběrové šetření pracovních sil (VŠPS). Toto šetření od respondentů nejen zjišťuje, v jaké ekonomické oblasti pracují (dle klasifikace ekonomických činností CZ-NACE), ale také sleduje, jaké konkrétní povolání vykonávají (dle klasifikace zaměstnání CZ-ISCO). Tedy nejen že víme, zda respondent pracuje v organizaci, která svou převažující ekonomickou činností spadá do oblasti kultury (např. je zaměstnán v divadle), ale také, jaké konkrétní zaměstnání tam vykonává (např. herec).  Z důvodu zajištění vyšší spolehlivosti a eliminace výrazných meziročních výkyvů hodnot za tuto skupinu zaměstnanců jsou data v této tabulce uváděna jako tříleté klouzavé průměry (tzn. např. hodnota pro rok 2021 je spočítána jako průměr z hodnot roku 2020, 2021, 2022).

Mezi pracující v kultuře (fyzické osoby) jsou v rámci VŠPS zahrnuty nejen osoby pracující jako zaměstnanci na pracovní smlouvu či na dohody o provedení práce či pracovní činnosti, ale i podnikatelé (osoby samostatně výdělečně činné, umělci provozující svobodná povolání podle autorského zákona, živnostníci, …). Zároveň nepostihuje pouze pracující v kulturních organizacích, ale i osoby vykonávající povolání kulturního charakteru v organizaci s jinou převažující činností (např. designéři v automobilovém průmyslu).

Seznam zaměstnání v oblasti kultury podle klasifikace CZ-ISCO vychází z doporučení EUROSTATu v rámci projektu ESSnet Culture.