Přejít k obsahu

Metodika - Pracovní neschopnost

Statistiku dočasné pracovní neschopnosti pro nemoc a úraz zajišťuje ČSÚ na základě smluvního ujednání s Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) a Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) zpracováním dat z administrativního zdroje Informačního systému ČSSZ.  

Informační systém ČSSZ eviduje případy dočasné pracovní neschopnosti v České republice, které byly ošetřujícím lékařem elektronicky hlášeny přes aplikaci eNeschopenka (do roku 2020 pomocí tiskopisu „Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti“).  

V údajích ČSSZ nejsou zahrnuti příslušníci Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, Celní správy ČR, Vězeňské služby ČR, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace, vojáci z povolání, odsouzení ve výkonu trestu a obvinění ve vazbě.  

Pozn.: V lednu (od 17. 1.) a únoru 2022 při testování zaměstnanců na covid-19 byly některým pracujícím vydány neschopenky pro karanténu či izolaci duplicitně. V zájmu operativního jednání vydávali neschopenky jak praktičtí lékaři, tak krajské hygienické stanice. Z dostupných databází však není možné duplicitní případy identifikovat. Tato skutečnost má vliv na další prezentované a z nich odvozené ukazatele (počet kalendářních dnů v pracovní neschopnosti, průměrné procento dočasné pracovní neschopnosti, průměrný denní stav dočasně práce neschopných). 

Průměrný počet nemocensky pojištěných osob zahrnuje všechny osoby, které byly alespoň jeden den vykazovaného období nemocensky pojištěné, ať povinně (zaměstnanci), či dobrovolně (OSVČ).  

Nově hlášené případy pracovní neschopnosti jsou evidovány na základě hlášení o vzniku pracovní neschopnosti nemocensky pojištěných osob (přes aplikaci eNeschopenka nebo tiskopis). 

Kalendářní dny pracovní neschopnosti představují součet kalendářních dnů, po které byli nemocensky pojištění dočasně práce neschopní. 

Průměrná doba trvání 1 případu pracovní neschopnosti uvádí, kolik kalendářních dnů pracovní neschopnosti v průměru připadá na jeden nově hlášený případ pracovní neschopnosti. 

Průměrné procento pracovní neschopnosti vyjadřuje, kolik ze sta pojištěnců je průměrně každý den v pracovní neschopnosti pro nemoc či úraz.  

Průměrný denní stav dočasně práce neschopných udává počet nemocensky pojištěných, kteří byli ve sledovaném období (roce) průměrně denně nepřítomni v práci z důvodu pracovní neschopnosti. 

Rozlišuje se dočasná pracovní neschopnost pro: 

Nemoc – spadají sem všechny případy nemocí podle Mezinárodní statistické klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů (MKN-10), včetně případů karantén a izolací. 

Pracovní úraz – pracovním úrazem se dle zákoníku práce rozumí poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. 

Ostatní úrazy – za ostatní úrazy jsou považovány případy poškození zdraví, jehož následky je postižený v pracovní neschopnosti, které však lékařem nebyly vyhodnoceny jako pracovní úraz. 

Další informace jsou dostupné: