Metodika - Počet žen a mužů, demografické události
Stav obyvatel k určitému okamžiku ČSÚ zpracovává na základě výsledků sčítání lidu, domů a bytů a každoroční bilance demografických událostí. Veškeré údaje se přitom týkají všech obyvatel, kteří mají v ČR trvalé bydliště, a to bez ohledu na státní občanství, a cizinců s dlouhodobým pobytem na území ČR a od roku 2022 též osob s udělenou dočasnou ochranou v ČR, které požádaly o její prodloužení.
Za cizince se podle zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, považuje osoba, která nemá české státní občanství, včetně občana Evropské unie. Nabývání a pozbývání státního občanství České republiky je řešeno zákonem č. 186/2013 Sb., o státním občanství České republiky. Tento zákon vstoupil v platnost 1. ledna 2014. Kromě dalších změn, které zákon přinesl, umožňuje např. dvojí či vícečetné občanství. V prezentovaných datech za ženy a muže nejsou započteni cizinci s platným azylem na území ČR. Data jsou přebírána od Ředitelství služby cizinecké policie.
Věkem se rozumí tzv. věk dokončený, tedy věk při posledních narozeninách. Údaje o věkovém složení obyvatel jsou standardně zpracovávány podle jednotek věku (s poslední otevřenou věkovou skupinou 100 let a více). Publikovány jsou v tomto detailu od úrovně správních obvodů obcí s rozšířenou působností (SO ORP) výše, pro obce je počet obyvatel ve výstupech pro zveřejnění obvykle tříděn do základních věkových skupin 0–14 let, 15–64 let a 65 let a více.
Index stáří vyjadřuje poměr počtu osob ve věku 65 let a více k počtu dětí ve věku 0–14 let (obvykle na 100 dětí) ve stejném časovém okamžiku.
Průměrný věk obyvatel je aritmetický průměr věků všech jedinců (určitého pohlaví či celkem) žijících v daném časovém okamžiku.
Naděje dožití (střední délka života) udává průměrný počet let, který má naději ještě prožít osoba právě x-letá při zachování řádu úmrtnosti daného roku (období). Jedná se o výsledný ukazatel úmrtnostních tabulek, který odráží úmrtnostní poměry daného roku (období). S ohledem na vyloučení nahodilých výkyvů jsou úmrtnostní tabulky pro kraje zpracovávány za dvouletá období a pro okresy za pětiletá období. Střední délku života nelze zaměňovat s průměrným věkem žijících.
Pro zpracování statistik o příčinách smrti předává Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) ČSÚ vybrané položky příslušné části Listu o prohlídce zemřelého (LPZ), které obsahují příčiny smrti a s nimi související lékařské charakteristiky. Příčiny smrti jsou uváděné ve znění 10. revize Mezinárodní statistické klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů (MKN-10) a jejích aktualizací vydávaných Světovou zdravotnickou organizací (WHO).