Metodika - Patenty a licence
Patentová statistika
Patentová statistika přináší informace o výsledcích a úspěšnosti výzkumné, vývojové a inovační činnosti ve vybraných oblastech techniky. Údaje byly zpracovány ČSÚ na základě datových zdrojů Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV ČR). Patentová data jsou tříděna dle metodiky Patentového manuálu OECD (OECD, Paříž 2009). Na základě Mezinárodního patentového třídění je pak možné udělené patenty začlenit do vybraných technologických oblastí.
Patent
Patent je veřejná listina vydaná příslušným patentovým úřadem, která poskytuje právní ochranu na vynález po dobu až 20 let (jsou-li placeny udržovací poplatky), a to na teritoriu, pro něž byl tímto úřadem vydán. Patentovou ochranu na území České republiky zajišťuje Úřad průmyslového vlastnictví ČR (ÚPV ČR).
Patenty se udělují na vynálezy, které jsou nové, jsou výsledkem vynálezecké činnosti a jsou průmyslově využitelné. Patentovat lze nejen výrobky a technologie, ale i chemicky vyrobené látky, léčiva, průmyslové produkční mikroorganismy, jakož i mikrobiologické způsoby a výrobky těmito způsoby získané. Patentovat naopak nelze objevy nebo vědecké teorie, programy pro počítače, nové odrůdy rostlin a plemena zvířat či způsoby chirurgického nebo terapeutického ošetřování lidského nebo zvířecího těla a diagnostické metody používané na lidském nebo zvířecím těle.
Patentové údaje podle způsobu jejich udělení se člení na patenty udělené národní cestou ÚPV ČR nebo validované evropské patentové přihlášky pro území České republiky ÚPV ČR. Druhý způsob využívají především zahraniční přihlašovatelé.
Patentová data členěná podle země přihlašovatele vynálezu jsou tříděná tzv. zlomkovou metodou (např. pokud dva přihlašovatelé z různých zemí podají společně patentovou přihlášku, každé zemi se připíše jedna polovina tohoto patentu).
Užitný vzor
Technické řešení užitného vzoru, tvořící jeho podstatu, které je po vydání osvědčení o zápisu chráněno, nemusí dosahovat tvůrčí úrovně patentovatelného vynálezu. Požaduje se však, aby přesahovalo rámec pouhé odborné dovednosti, nebylo pouhou vnější úpravou výrobku, a bylo průmyslově využitelné. U užitného vzoru se nezkoumá způsobilost k ochraně - tzn., že užitný vzor je zapsán vždy, pokud splňuje zápisné podmínky dané zákonem. Užitným vzorem nelze chránit výrobní postupy. Ochranu užitným vzorům poskytuje asi 40 států.
Licence
ČSÚ sleduje údaje o licencích platných na území České republiky v oblasti ochrany průmyslového vlastnictví od roku 2005 prostřednictvím Ročního výkazu o licencích. Toto šetření je koncipováno jako vyčerpávající. Zpravodajské jednotky pro zjištění poskytnutých patentových licencí tvoří od roku 2008 všechny právnické osoby s platným patentem pro území České republiky k 31. prosinci sledovaného roku.
Licence je jednou z možností, jak komerčně využít průmyslová práva a duševní vlastnictví. Licenční smlouva je poskytnutí práva ve sjednaném rozsahu a na sjednaném území na nabytí či poskytnutí patentovaných i nepatentovaných vynálezů. Poskytovatel opravňuje nabyvatele ve sjednaném rozsahu a na sjednaném území k výkonu práv z průmyslového vlastnictví a nabyvatel se zavazuje k poskytování určité úplaty, nebo jiné majetkové hodnoty.
Podle předmětu licence rozeznáváme licence patentové, jejichž předmětem je poskytnutí práva využívat platný patent buď v zemi nabyvatele, nebo v zemích, kam má nabyvatel licence úmysl licenční výrobek vyvážet, licence vzorové, jejichž předmětem je průmyslový nebo užitný vzor, licence na know-how, jejichž předmětem je poskytnutí nechráněných výrobně-technických poznatků, znalostí či zkušeností.
Údaje o počtu poskytovatelů patentových licencí a hodnotě přijatých poplatků za patentové licence jsou vždy souhrnem zpracovaných dat za předložené dotazníky. Data jsou dostupná v třídění podle institucionálních sektorů (podnikatelský, vládní, vysokoškolský) definovaných v souladu s metodikou sektorů provádění VaV.