Vítejte na novém webu Českého statistického úřadu! Děkujeme vám za zpětnou vazbu.

Přejít k obsahu

Metodika - ICT odborníci a jejich mzdy

Vymezení ICT odborníků dle Klasifikace zaměstnání CZ-ISCO

Odborníci v oblasti informačních technologií (ICT odborníci) se dělí do dvou hlavních skupin, a to na Manažery, inženýry a specialisty v ICT a Techniky, mechaniky a opraváře ICT. Základem pro toto členění je Klasifikace zaměstnání (CZ-ISCO), která je národní statistickou klasifikací vypracovanou na základě mezinárodního standardu ISCO-08 (International Standard Classification of Occupations), jehož tvůrcem je Mezinárodní organizace práce. Vymezení ICT odborníků je od roku 2011 provedeno na základě níže uvedených tříd, skupin a podskupin klasifikace CZ-ISCO, které vychází z doporučení Eurostatu a Mezinárodní organizace práce:

Manažeři, inženýři a specialisté v ICT

133 Řídící pracovníci v oblasti informačních a komunikačních technologií;

2152 Inženýři elektronici;

2153 Inženýři v oblasti elektronických komunikací (včetně radiokomunikací);

2434 Specialisté v oblasti prodeje informačních a komunikačních technologií;

25 Specialisté v oblasti informačních a komunikačních technologií;

251 Analytici a vývojáři softwaru a počítačových aplikací;

252 Specialisté v oblasti databází a počítačových sítí.

Technici, mechanici a opraváři ICT

3114 Technici elektronici;

35 Technici v oblasti informačních a komunikačních technologií;

351 Technici provozu a uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií a příbuzní pracovníci;

352 Technici v oblasti telekomunikací a vysílání;

742 Mechanici a opraváři elektronických přístrojů a komunikačních technologií.

 

Datové zdroje statistiky ICT odborníků

Při sestavování statistik zaměřených na ICT odborníky čerpá Český statistický úřad ze tří hlavních datových zdrojů:

  1. Výběrové šetření pracovních sil (VŠPS) je reprezentativní dotazníkové šetření, které ČSÚ realizuje čtvrtletně v domácnostech a mezi jednotlivci a slouží jako zdroj informací o počtu ICT odborníků. ICT odborníci jsou zde vymezeni prostřednictvím mezinárodně užívané klasifikace ISCO-08, viz výše. Volba příslušné kategorie CZ-ISCO probíhá na základě sebezařazení respondenta.  Z důvodu zajištění vyšší spolehlivosti a eliminace výrazných meziročních výkyvů hodnot za tuto skupinu zaměstnanců jsou data v těchto výstupech uváděna jako tříleté klouzavé průměry (tzn. např. hodnota pro rok 2021 je spočítána jako průměr z hodnot roku 2020, 2021, 2022). Údaje za mezinárodní srovnání pocházejí z datových zdrojů Eurostatu.

  2.  Šetření o využívání ICT v podnikatelském sektoru (ICT 5-01) je šetření prováděné ČSÚ každoročně na výběrovém vzorku cca 9 tis. podniků s 10 a více zaměstnanými osobami ve vybraných odvětvích. Od roku 2006 je plně srovnatelné s obdobnými šetřeními uskutečněnými v ostatních členských zemích EU. Pro potřeby tohoto šetření jsou ICT odborníci definováni jako zaměstnanci, kteří jsou experty na hardware, software a služby v oblasti ICT. Prostřednictvím své práce umožňují využívat informačních a komunikačních technologie i jiným osobám. Jedná se například o programátory, správce sítí, techniky, projektanty výpočetních sítí apod.
     
  3. Strukturální mzdová statistika slučuje informace o mzdové oblasti z Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) s daty z Informačního systému o platu a služebním příjmu (ISP) pokrývajícími platovou oblast. Data ČSÚ o mzdách a platech ICT odborníků vychází ze speciálního zpracování dat získaných v rámci této statistiky. 
    Ve výstupech za mzdy jsou uvedeny údaje za ICT odborníky v jejich užším vymezení, tj. pouze za ICT specialisty (zahrnují ISCO kód 25, tzn. kódy 251 + 252) a ICT techniky (zahrnují ISCO kód 35, tzn. kód 351 + 352). 
    Srovnání mezd ICT odborníků s průměrem, resp. mediánem mezd zaměstnanců celkem či ve vybraných skupinách zaměstnanců vycházejí z údajů výše uvedené strukturální mzdové statistiky. Tyto údaje se z metodických důvodů mohou lišit od průměrné mzdy v ČR získané z podnikového výkaznictví ČSÚ, kde je celkový objem mzdových prostředků poměřován evidenčním počtem zaměstnanců podniku, v němž jsou však zahrnuti i zaměstnanci nemocní nebo s neplacenou nepřítomností kratší než 4 týdny.