Metodika - Daňová podpora výzkumu a vývoje
Daňová podpora výzkumu a vývoje je uplatněný odečet výdajů na realizaci projektů VaV z daně příjmů právnických a fyzických osob.
Údaje o daňové podpoře VaV jsou statisticky sledovány od roku 2007. Administrativním zdrojem dat jsou daňová přiznání. Statisticky jsou sledovány pouze právnické osoby (podniky) v institucionálních sektorech S.11: Nefinanční podniky a S.12: Finanční instituce. Informace o fyzických osobách (podnikatelích) nejsou k dispozici.
Daňová podpora VaV se počítá na základě následujícího vzorce: Daňová podpora VaV = uplatněný odečet nákladů na VaV od základu daně x sazba daně
Odpočet nelze uplatnit na služby a nehmotné výsledky výzkumu a vývoje (vyjma pořízených od veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných organizací a ostatních výzkumných organizací uvedených v zákoně č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků). Úplný výčet náležitostí / uznatelných nákladů lze nalézt v pokynu Ministerstva financí č. MF-17.
Vymezení výzkumu a vývoje
VaV je systematická tvůrčí práce konaná za účelem rozšíření stávajícího poznání, včetně poznání člověka, kultury a společnosti, získání nových znalostí nebo jejich využití v praxi, a to metodami, které umožňují potvrzení, doplnění či vyvrácení získaných poznatků (OECD 2015, Frascati manuál). Základním pravidlem pro určení, zda se jedná o VaV činnost, je přítomnost prvku novosti, kreativity, nejistoty, systematičnosti a reprodukovatelnosti. Rozlišují se tři základní typy VaV činnosti.
- Základní výzkum, kterým se rozumí experimentální a teoretická práce vynakládaná zásadně za účelem získání nových vědomostí o základních principech jevů nebo pozorovatelných skutečností, která není primárně zaměřena na uplatnění nebo využití v praxi.
- Aplikovaný výzkum, kterým se rozumí plánovitý výzkum nebo kritické šetření zaměřené na získání nových poznatků a dovedností pro vývoj nových výrobků, postupů nebo služeb nebo ke značnému zdokonalení stávajících výrobků, postupů nebo služeb. Výsledky aplikovaného výzkumu jsou směřovány ke specifickému a praktickému cíli.
Experimentální vývoj, kterým se rozumí získávání, spojování, formování a používání stávajících vědeckých, technologických, obchodních a jiných poznatků a dovedností pro návrh nových nebo podstatně zdokonalených výrobků, postupů nebo služeb.