Přejít k menu Přejít k obsahu

Charakteristika správního obvodu obce s rozšířenou působností TURNOV

Městský úřad v TurnověSprávní obvod obce s rozšířenou působností Turnov zaujímá území v jižní části Libereckého kraje a v rámci kraje sousedí se správními obvody Liberec, Jablonec nad Nisou, Železný Brod a Semily. Jižní hranicí tento správní obvod sousedí s Královéhradeckým a Středočeským krajem.

Krajinný ráz tohoto území je poněkud nesourodý, na jedné straně je tvořen Turnovskou a Holenickou pahorkatinou, Maloskalskem, na druhé straně nejrovinatější oblastí Libereckého kraje v okolí Svijan a Příšovic spadajících již do České tabule a také s výrazně teplejším klimatem než celý Liberecký kraj. Většina území se nachází v nejstarší chráněné krajinné oblasti Český ráj, která je jedinečná svými skalními útvary, tzv. skalními městy. Nejcennějším a nejlépe vyvinutým skalním městem je přírodní rezervace Hruboskalsko s výraznými skalními skupinami Maják, Kapelník, Dračí skály. Menšími skalními městy jsou Klokočské a Betlémské skály nebo přírodní památka Borecké skály. Mezi nejkrásnější přírodní klenoty patří přírodní park Maloskalsko, a to nejen pro své geologické a botanické zvláštnosti, ale také pro své historické památky a lidovou architekturu. Osou území je tok řeky Jizery, který je v této oblasti již dosti široký a od Železného Brodu po Turnov meandruje v hluboké říční nivě. Pro Český ráj jsou rovněž charakteristické rybníky, které mají pro krajinu především velkou estetickou a často i historickou hodnotu. Jde např. o rybníky Věžický, Vidlák, Krčák, Nebákov, Rokytnický a Bažantník, na jehož březích se nachází přírodní rezervace stejného názvu. Zajímavé jsou rovněž dvě vodní plochy v blízkosti Příšovic – Malý a Velký Písečák. Nejvyšší bod správního obvodu se nachází pod vrcholem Kozákova ve výšce 734 m n. m.

Hrubá Skála

Správní obvod obce s rozšířenou působností Turnov se nedělí na menší správní obvody obcí s pověřeným obecním úřadem. Turnovský správní obvod k 31. 12. 2020 zaujímal rozlohu 247 km². Po územní změně, při které se ze správního obvodu přesunula obec Frýdštejn do správního obvodu Jablonec nad Nisou, se obvod rozkládá na ploše 233 km², což je 7,4 % rozlohy kraje. Sídelní struktura tohoto správního obvodu je zajímavá z několika důvodů. Jako jediný v Libereckém kraji je tvořen obcemi z více okresů. Je to polední oblast v celé České republice, kde nedošlo ke sladění hranic okresů a obvodů obcí s rozšířenou působností a zřejmě zde k tomu ani nedojde. Od 1. 1. 2021 má ve správním obvodu Turnov působnost 36 obcí, z toho 21 obcí je z okresu Semily, 13 obcí je z okresu Liberec a 2 obce jsou z okresu Jablonec nad Nisou. Pouze dvě obce, Turnov a Rovensko pod Troskami, užívají statut města. Zemědělská půda v tomto správním obvodu zaujímá nejvíce v celém kraji (62,4 %), lesní pozemky jsou naopak nejmenší (25,6 %).

Ve správním obvodu Turnov žilo ke konci roku 2023 celkem 33 786 obyvatel, tzn. 7,5 % z celkového počtu obyvatel Libereckého kraje.

Všechny přírodní zajímavosti správního obvodu Turnov nabízejí velmi atraktivní možnosti rekreace pro návštěvníky i bydlící obyvatele. V Českém ráji je rozsáhlá síť značených tras pro pěší i cykloturistiku, skalní města jsou doslova rájem pro milovníky horolezectví. Řeka Jizera i ostatní vodní plochy jsou hojně využívány pro vodní sporty, koupání i rybaření.

Český Ráj

Celá oblast správního obvodu má dlouhou historii osídlení, o čemž svědčí množství archeologických nálezů i dochovaných středověkých památek. Bohatou historii dokládá přítomnost hradů a zřícenin Valdštejn, Rotštejn i zámky Hrubá Skála, Hrubý Rohozec a Svijany. Bývalé hradiště strážního hradu Vranov u Malé Skály dnes zaujímá délku téměř 400 m na úzkém a strmém pískovcovém útesu nad Jizerou a v dnešní době je známé jako Pantheon – areál pomníčků a mohyl legendárních osobností národa. Mezi nejvýznamnější památky slohů 19. století patří státní zámek Sychrov, mimo jiné známý svými interiéry vyzdobenými místním řezbářem Petrem Buškem a zámeckou zahradou v anglickém stylu. Dominantou Českého ráje je bezesporu zřícenina hradu Trosky a jeho věže Baba a Panna.

Vedle těchto historických monumentů se ve správním obvodu Turnov zachovala řada památek lidové architektury, které i v dnešní době přibližují vesnický život našich předků. Mezi nejznámější patří Boučkův statek ve Vranovém, Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova i statky v Příšovicích (Bičíkův a Holánův). Lázně Sedmihorky již od poloviny 19. století poskytovaly vodoléčebné procedury řadě pacientů a právě oni začali nazývat celé okolí „českým rájem“, což se později rozšířilo i na větší oblast. Od roku 1886 shromažďuje doklady o přírodním bohatství i dějinách tohoto území Muzeum Českého ráje v Turnově. Nalezneme zde originální expozice drahých kamenů (nejen ze svahů Kozákova) a šperků, ale i unikátní panoramatický obraz Mikoláše Alše "Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou" z roku 1895.