Nejnovější statistické údaje – Karlovarský kraj
Počet obyvatel zahrnuje občany ČR a cizince, kteří mají v České republice trvalé bydliště, cizince z třetích zemí s vízy k pobytu nad 90 dnů nebo s povolením k dlouhodobému pobytu, občany zemí EU, Norska, Švýcarska, Islandu, Lichtenštejnska a jejich rodinné příslušníky s hlášeným přechodným pobytem a cizince s přiznaným azylem. Od roku 2022 jsou do obyvatelstva zahrnovány osoby s udělenou dočasnou ochranou v České republice s obvyklým pobytem v ČR. Údaje o počtu obyvatel jednotlivých územních celků vycházejí ze sčítání lidu, domů a bytů (poslední sčítání k 26. 3. 2021), na které pak průběžně navazují každoroční bilance narozených, zemřelých, přistěhovalých a vystěhovalých.
Průměrná měsíční nominální mzda jednoho zaměstnance zahrnuje všechny pracovní příjmy (základní mzdy, osobní příplatky a ohodnocení, prémie a odměny, podíly na hospodářských výsledcích a náhrady mzdy), které byly zúčtovány zaměstnancům evidenčního počtu podle příslušných platových a mzdových předpisů. Mzda je počítána za celé národní hospodářství, zahrnuje tedy údaje za všechny zaměstnance, kteří pracují v kraji. Je uvedena na přepočtené počty zaměstnanců, zohledňuje tak délku pracovních úvazků zaměstnanců.
Registrované subjekty jsou subjekty vedené v Registru ekonomických subjektů, který vytváří a spravuje ČSÚ. Jsou v něm evidovány právnické osoby včetně organizačních složek státu a fyzické osoby, které mají postavení podnikatele. Do území jsou subjekty členěny podle adresy svého sídla.
Hosté v hromadných ubytovacích zařízeních jsou všechny osoby (včetně dětí a kromě personálu a majitelů ubytovacího zařízení), které použily služeb ubytovacího zařízení k přechodnému ubytování. Mezi hosty se nezapočítávají osoby, které používají služeb ubytovacího zařízení pro přechodné ubytování za účelem zaměstnání či řádného studia. Doba pro přechodné ubytování, kdy lze hosta považovat za účastníka cestovního ruchu, nesmí být delší než 1 rok. Hromadná ubytovací zařízení jsou zařízení s minimálně pěti pokoji a zároveň deseti lůžky, která pravidelně (nebo nepravidelně) poskytují přechodné ubytování hostům (včetně dětí) za účelem dovolené, zájezdu, lázeňské péče, služební cesty, školení, kurzu, kongresu, symposia, pobytu dětí ve škole v přírodě, v letních a zimních táborech. Mezi hromadná ubytovací zařízení patří hotely, penziony, turistické ubytovny, chatové osady, kempy a ostatní ubytovací zařízení.
- Přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních
4. čtvrtletí 2024 1 279 623 Datum zveřejnění: 31. 03. 2025 Přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních je celkový počet přenocování (strávených nocí) hostů ve sledovaném období.
Podíl nezaměstnaných osob vyjadřuje podíl dosažitelných uchazečů o zaměstnání v evidenci úřadu práce ve věku 15–64 let ze všech obyvatel ve stejném věku.
Obecná míra nezaměstnanosti vyjadřuje podíl počtu nezaměstnaných na celkové pracovní síle (v procentech), kde čitatel i jmenovatel jsou ukazatele konstruované podle metodiky Eurostatu vypracované na základě definic a doporučení Mezinárodní organizace práce (International Labour Organization, zkratka ILO). Ukazatel je získaný z výsledků výběrového šetření pracovních sil (VŠPS). Šetření podléhají všechny osoby obvykle bydlící ve vybraném bytě bez ohledu na druh jejich pobytu. Čtvrtletní výběrový soubor (asi 0,6 % všech trvale obydlených bytů) zahrnuje přibližně 25 tis. náhodně vybraných a vyšetřených bytů na území celé České republiky.
Stavební práce „S“ (podle dodavatelských smluv) vyjadřují celkovou hodnotu vlastních výkonů ze stavební činnosti vykazující jednotky (včetně zabudovaných materiálů) provedenou na základě smlouvy o dodávce pro konečného uživatele (stavebníka) včetně hodnoty eventuálních poddodávek stavebních prací přijatých od jiných dodavatelských organizací pro splnění dané smlouvy o dodávce pro konečného uživatele.
Hrubý domácí produkt představuje souhrn přidaných hodnot jednotlivých institucionálních sektorů nebo jednotlivých odvětví v činnostech považovaných dle ESA za produktivní (tj. včetně služeb tržní i netržní povahy) a čistých daní na produkty (je tedy vyjádřen v kupních cenách). Z hlediska užití je HDP roven souhrnu konečné spotřeby (domácností, vlády a neziskových organizací sloužících domácnostem), tvorby hrubého kapitálu (fixního kapitálu a salda zásob a čistého pořízení cenností) a salda zahraničního obchodu. Je uváděn v běžných cenách v přepočtu na 1 obyvatele středního stavu.
Růst (pokles) HDP charakterizuje o kolik % reálně vzrostl (klesl) hrubý domácí produkt ve sledovaném roce proti roku předchozímu. Pro vyloučení vlivu změn cen je HDP přepočten na srovnatelnou cenovou úroveň (na ceny předchozího roku).
- Tvorba hrubého fixního kapitálu na 1 obyvatele (Česko = 100 %)
2023 69,1 % Datum zveřejnění: 07. 01. 2025 Tvorba hrubého fixního kapitálu obsahuje hodnotu pořízení hmotného i nehmotného investičního majetku (koupeného, bezúplatně převzatého nebo vyrobeného ve vlastní režii), sníženou o hodnotu jeho prodeje a hodnotu majetku předaného bezúplatně. Patří sem i pořízení formou finančního leasingu. Cílem pořízení je vždy využívat tento investiční majetek při produktivní činnosti, včetně bydlení v obydlí jeho vlastníka. Fixním kapitálem jsou pouze aktiva používaná ve výrobě po dobu delší než jeden rok. Patří sem rovněž např. předměty pro vojenské účely, výdaje na výzkum a vývoj apod.
- Čistý disponibilní důchod domácností na 1 obyvatele (Česko = 100 %)
2023 88,9 % Datum zveřejnění: 07. 01. 2025 Čistý disponibilní důchod domácností představuje částku, kterou mohou domácnosti věnovat na konečnou spotřebu, na úspory ve formě finančních aktiv a na akumulaci hmotných a nehmotných aktiv. Disponibilní důchod je výsledkem tvorby a rozdělení důchodů a je bilanční položkou účtu druhotného rozdělení důchodů.