Krize na český trh práce přichází později, ale o to má silnější dopad
1. duben 2009
Krize na český trh práce přichází později, ale o to má silnější dopad
Statistický úřad Evropských společenství (Eurostat) zveřejnil ve středu čerstvé přehledy o vývoji nezaměstnanosti v členských státech. V únoru se sezónně očištěná míra nezaměstnanosti za EU 27 zvýšila na 7,9 %. Tato čísla také ukazují, že ve většině západních ekonomik přišla krize podstatně dříve než v České republice, v úhrnu EU se projevila již na samém počátku loňského roku, na českém trhu práce se naproti tomu trendy otočily až v srpnu 2008.
Vývoj obecné míry nezaměstnanosti v ČR, Evropské unii a 12 státech původní Eurozóny, sezónně očištěná data, v období leden 2005 – únor 2009
zdroj: Eurostat, ČSÚ
Vývoj je ale stát od státu různý. Na některé evropské trhy práce zatím krize nedopadla vůbec, např. Nizozemsko má za poslední 2 roky míru nezaměstnanosti takřka konstantní a stále pod 3 %; v jiných došlo k dramatickému vývoji – ve Španělsku se míra za poslední rok zvýšila z 9,3 % na 15,5 % , obdobně tomu bylo pobaltských státech: v Lotyšsku z 6,1 % na 14,4 %, v Litvě z 4,4 % na 13,7 % a v Estonsku z 4,1 % na 9,9 %, či v Irsku – z 4,8 % na 10,0 %. Ve jmenovaných státech docházelo k růstu nezaměstnanosti přinejmenším již od začátku roku 2008. Česká republika se v té době ještě potýkala s nedostatkem pracovních sil a nezaměstnanost se snižovala. Krize postihla český trh práce výrazněji až v závěru roku 2008 a razantně dopadla s prvními měsíci letošního roku – přírůstky nezaměstnaných v lednu a únoru t.r. byly nejvyšší v historii měření této veličiny v ČR vůbec. Lze říci, že poslední půlrok tak smazal předchozí zisky od dubna 2007. Podobná situace jako v ČR je např. v Německu a Polsku.
Sezónně očištěná a neočištěná míra registrované nezaměstnanosti (z úřadů práce) v ČR
v období leden 2000-únor 2009
zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, úřady práce; výpočty Český statistický úřad
Také míra volných pracovních míst prodělává obdobný vývoj ve srovnání se zeměmi EU jako nezaměstnanost: v EU 15 i EU 25 se růst této míry zastavil na začátku roku 2007, poté stagnoval a pak už míra klesala: ještě v prvním čtvrtletí 2008 byla v evropské sedmadvacítce míra na úrovni 2,1 %, ve čtvrtém pouze 1,7 %. Navíc ve 4. čtvrtletí 2008 nebyl ani jeden členský stát, kde by se míra meziročně zvýšila. Velký pokles byly zaznamenán zejména na Kypru, kde byla míra 5,4 % ve 4.čtvrtletí 2007, ale o rok později jen 2,9 %; značný propad nastal rovněž v pobaltských státech, ale také v Polsku či Finsku.
Vývoj čtvrtletní míry volných pracovních míst v EU a ČR v období 2005-2008
zdroj: Eurostat
V České republice nastal zlom až s podzimem, do té doby stále trval trend k růstu volných míst a v létě 2008 dosáhla míra hodnoty 3,4 %. Vývoj od září 2008 nás však vrátil do stavu roku 2006.
Nejdramatičtější úbytek lze vysledovat ve zpracovatelském průmyslu, který byl postižen ztrátou zahraničních zakázek, za jeden rok tam míra poklesla z 4,1 % na 2,9 %; k úbytku volných míst ale došlo i v obchodu a tržních službách. Přesto patří Česká republika v evropském srovnání stále k zemím s jednou z nejvyšších hodnot míry volných pracovních míst.
Vývoj měsíčních počtů volných pracovních míst v ČR v období leden 2005-únor 2009
zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, úřady práce
Poznámky k metodice výpočtů: Údaje Eurostatu o nezaměstnanosti jsou založeny na kombinaci dvou zdrojů: úrovně jsou nastaveny podle čtvrtletního Výběrového šetření pracovních sil, které se koná ve všech členských státech EU s jednotnou metodikou založenou na doporučeních Mezinárodní organizace práce (ILO), měsíčních hodnot je pak dosaženo modelováním - intrapolací a extrapolací založenou převážně na údajích z Úřadů práce, které sledují vývoj nezaměstnanosti podle národních metodik. Mezi oběma mírami je v ČR typický rozdíl zhruba jednoho procentního bodu způsobený tím, že mezinárodní metodika je velmi striktní ve vymezení nezaměstnaného: nesmí pracovat ani jednu hodinu za odměnu, musí si práci aktivně hledat a musí být schopen do ní nastoupit do 14 dnů.
Míra volných pracovních míst je podílem volných míst ku všem pracovním místům – obsazeným i neobsazeným, a uvádí se v procentech.
Sezónní očišťování provádí ČSÚ i Eurostat standardní metodou TRAMO/SEATS.
Odbor statistiky trhu práce
Kontaktní osoba:
Mgr. Dalibor Holý, 274 052 694, e-mail dalibor.holy@csu.gov.cz