Jména dětí narozených v roce 2011
19. 11. 2012
Dívčí jména
V roce 2011 vymysleli rodiče svým dcerám 1 317 různých jmen. S opravdu minimální náskokem zvítězila Eliška před druhou v pořadí Terezou. Odstup na dalších místech byl už mnohem výraznější. Loňské třetí místo obhájila Adéla, na čtvrté se posunula Natálie.
Pouze tři jména se umístila v první desítce jak mezi narozenými děvčaty, tak i jejich matkami: Kateřina, Lucie a Veronika. Zcela naopak je tomu u Elišky, Adély a Karolíny. U děvčat jsou na prvních místech, ale mezi matkami se tato jména v první padesátce vůbec nevyskytují. Extrémem je Natálie, čtvrté nejoblíbenější dívčí jméno roku 2011, která je až ve druhé stovce jmen mezi matkami.
Předávání jména z matky na dceru není příliš časté, jako je tomu u otců a synů. Z první padesátky zdědila jména nejčastěji Jana (33,2 %). S výraznějším odstupem pak Lenka (23,3 %), Eva (23,2 %) a Petra (22,9 %).
Zajímavé jsou i statistiky jmen podle počátečního písmene. Z 1 317 dívčích jmen jich nejvíce začínalo na písmeno A (179 jmen). Hranici sta různých jmen ještě překonalo písmeno
M (120 jmen) a písmeno E (102 jmen).
Dívčí jména podle počátečního písmena
Kromě těch nejoblíbenějších a nejobvyklejších jmen byl rok 2011 velice bohatý i na nepříliš častá jména v našich krajích. Výběr je velký, z cizích můžeme uvést například jména Arleta, Arya, Azjargal, Binderiya, Colette, Destiny, Enerel, Eunika, Inessa, Khuslen, Qi, Sakurako, Samira, Shanti, Tarja nebo Zixuan. Za zmínku rozhodně stojí i Artemis, Salome, Šeherezáda nebo Lujza a Nensi.
Podobně pestrý a zajímavý je i výběr jmen z domácích luhů a hájů: Adina, Babeta, Dorka, Doubravka, Filipa, Háta, Jakuba, Jenovéfa, Lukrécie, Madla, Malvína, Petronela, Roberta, Roňa, Rozárka, Rudolfína, Serafína, Vojtěška, Voršila, Zorka, Žakelína nebo Želmíra.
Mimo jednoslovných jmen vymysleli rodiče dívkám téměř 1 900 různých kombinací jmen, většinou dvouslovných. I mezi nimi lze nalézt zajímavé, například Adelina Anatolijivna, Amálie Anděla, Anežka Perchta, Bea Octavie nebo Lesana Luna.
V regionálním srovnání se také dařilo lépe Elišce, která byla nejoblíbenější v osmi krajích, Tereza v šesti. Naproti tomu se Tereza ve všech krajích umístila na prvních dvou místech, Eliška se v hl. m. Praze musela spokojit až se třetím místem. Třetím nejčastějším dívčím jménem byla v sedmi krajích Natálie, ve čtyřech krajích se na medailové pozice ještě podívala Adéla a ve dvou Anna.
Jména chlapců
Rodiče dali svým synům v roce 2011 celkem 1 130 různých jmen. Nejoblíbenějším chlapeckým jménem byl Jakub, následovaný Janem a Tomášem.
Na rozdíl od dívek je předávání jména z otce na syna opravdu velice časté. Čtyři z pěti Zdeňků, Milanů a Miroslavů se může pochlubit tím, že mají stejné jméno jako jejich otec. Mezi často děděná jména patří také Jaroslav (68,9 %), Roman (67,3 %), Jiří (66,2 %) nebo Karel (64,2 %).
Jakub, Jan, Tomáš sice s přehledem zvítězili nad ostatními jmény, ale při hodnocení podle počátečních písmen se J ani T na medailové příčky nepodívalo. Rodiče dali nejčastěji svým potomkům jména začínající písmenem M (136 jmen), písmenem A (128 jmen) a s větším odstupem pak jména od písmena D (75 jmen).
Chlapecká jména podle počátečního písmena
Také u chlapeckých jmen se v roce 2011 objevilo mnoho zajímavých zahraničních jmen, například Armando, Béla, Dex, Dionýz, Illarion, Klavdij, Krunoslav, Leonidas, Lion, Massimo, Mateo, Maximus, Ozzy, Rafael, Ruben, Samson, Timur nebo Yusuf. K těmto jménům můžeme přidat ještě několik opravdu cizokrajných jmen: Bumjargal, Dulguun, Erkhes, Gandash, Rayan, Soyombo nebo Temuulen.
Mezi domácími jmény se vloni objevilo dost kandidátů, které by byla škoda nezmínit: Alfons, Barnabáš, Bivoj, Borek, Čestmír, Dobroslav, Drahomír, Elemír, Evžen, Felicián, Heřman, Horymír, Janek, Jožka, Kilián, Lucián, Lumír, Medard, Mikeš, Mořic, Slavoj, Valerián, Vavřinec, Velen, Vojen, Zachariáš nebo Zbyšek.
Téměř dvou tisícům potomkům dali jejich rodiče do vínku dvě a více jmen a byly mezi nimi například tyto: Nikita Izzy, Franc Josef, Ludwig Wolfgang, Sunny Kája nebo Šimon Želmír.
V regionech se také dařilo lépe Jakubovi, zvítězil v devíti krajích, ve zbylých pěti byl úspěšnější Jan. Tomáš získal ve třech krajích druhé místo a v dalších šesti třetí. Trojvládu na prvních místech narušil druhým místem v Jihomoravském kraji Adam a na třetích místech se podařilo umístit Lukášovi, Davidovi, Matějovi a Vojtěchovi.
Jména matek
Mezi maminkami bylo nejčastější jméno Jana, s větším odstupem následovaly Petry a Lucie.
Jana přenechala první místo mezi matkami pouze ve třech krajích: v Karlovarském a Ústeckém kraji Petře a v Moravskoslezském kraji Kateřině. Petra si kromě dvou prvních míst pro sebe zabrala dalších devět druhých umístění. Do první trojky nejčastějších jmen matek v jednotlivých krajích se ještě podívala Lucie a Lenka.
Jména otců
U otců zvítězil s výrazným náskokem Petr před Martinem a Janem. Hned čtyři jména se dostala do top 10 jak u otců, tak i jejich synů – Jan, Tomáš, David a Lukáš.
Petr byl nejčastějším jménem u otců hned ve 12 krajích. Pouze v hl. m. Praze a v Libereckém kraji jej na druhé místo odsunul Jan. Na druhých místech v krajích byl nejúspěšnější Martin. Na Vysočině se umístil druhý Jiří a k tomuto úspěchu přidal ještě čtyři třetí místa. Mezi tři nejčastější jména otců se ještě dostal Pavel v Jihomoravském kraji a Tomáš v Moravskoslezském kraji.
Autoři:
Ing. Tomáš Chrámecký Odbor vnější komunikace Tel.: 274 052 765 GSM: 737 280 892 E-mail: tomas.chramecky@csu.gov.cz | Ing. Eva Kortanová Odbor informačních služeb Tel.: 485 238 806 E-mail: eva.kortanova@csu.gov.cz |